Çocuk kitabındaki 2010 öngörüleri tuttu mu?

1972’de 2010’daki yaşamın nasıl olacağıyla ilgili öngörülerini yazan Geoffrey Hoyle’un çocuk kitabı ilgi üzerine yeniden basıldı.

Radikal Hayat (25.12.2010)

İngiliz bilimkurgu yazarı Geoffrey Hoyle, 1972 yılında ‘2010-Gelecekte Yaşamak’ adlı bir çocuk kitabı yazarken 38 yıl sonra böyle bir ilgiyle karşılaşacağını bilemezdi kuşkusuz. 2010’daki yaşamın nasıl olacağıyla ilgili öngörülerini kaleme alan Hoyle’un kitabı ilgi üzerine yeniden basıldı. Peki gelecek başarılı bir şekilde tahmin edilebiliyor mu?
Hoyle, 2010’da herkesin tulumlar giyeceğini, haftada üç gün çalışacağını ve elektrikli arabalar kullanacaklarını öngörüyordu. Bu renkli fikirler nedeniyle sosyal iletişim sitesi Facebook’ta başlatılan bir kampanyayla bulunan ve kitabı yeniden basılan Hoyle, en çok herkesin tulum giyeceği fikri nedeniyle eleştirildiğini söylüyor. Astronom ve bilimkurgu yazarı Fred Hoyle’un oğlu olan yazar, “Herkes tulum giymiyor ama bir düzeyde tulum, özgürlüklerin kısıtlanmasının ifadesidir” diyor.

Hoyle’un kitabı, yazıldığı dönemin ruhunu taşıyor. Toplumsal planlamanın gelişeceği ve bunun sonucunda yaşamın komünal bir hale geleceği kitabın iddiaları arasında.

En önemli temaysa siyasi sistemin geçireceği evrim. Yazar kitabında, görüntülü telefon ve market alışverişinin internetten yapılacağı gibi icatları da kısmen öngörüyor. En isabetli tahminlerden biriyse havayolu ulaşımının geniş kitlelerin uçakla seyahat edebilmesine olanak sağlayacak derecede ucuzlayacağını yazmış olması.

Clarke, Wells ve Brin’in tahminleri

Hoyle, geleceği tahmin etmeye uğraşan uzun yazarlar silsilesinin sadece bir üyesi. Geleceği tahmin çabaları arasında en ciddi öngörülerden biri, bilimkurgu yazarı Arthur C. Clarke’ın, Dünya’nın yörüngesinde bir noktayı temel alarak sabit durabildiği bir uydular ağı kurulacağını tahmin etmesi olarak kabul ediliyor. H.G. Wells de zamanının ötesini görerek 1914 yılında nükleer silahları öngörmüş ve fizikçi Leo Szilard’a esin kaynağı olmuştu.
David Brin de 1989 tarihli ‘Dünya’ adlı romanında vatandaş gazeteciliği, kişilere özel internet sayfaları ve korsanlığın azalacağını öngörmüştü. Brin, geleceği tahmin için uygulanabilecek en basit yöntemin, laboratuvarlardaki araştırmaları yakından izlemek ve pek pratik ya da kullanışlı görünmeyen buluş veya araştırmaları dahi not etmek olduğunu söylüyor. (bbc)

– Haberin Türkçe orijinali de şu linkte… Ya da BBCTürkçe.com
– Ya da İngilizcesini isterseniz o da şurada
– Konu çocuk kitaplarıyken en uygun çocuk kitapları için de Çocuk Kitapçısı: Kipitap.com‘u kullanabilirsiniz…

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑