İlköğretime ve ana sınıflarına ilk kez kayıt olan öğrencilerin önceki gün ders başı yapmalarıyla birlikte okul çantaları yeniden gündeme geldi.

(Taraf, 16 Eylül 2010)

Okul çantalarının ağırlığının, çocuğun kilosunun yüzde 15’ini geçmemesi gerektiği bildirildi. Isparta Sağlık Müdürü Süleyman Önal, ‘’Okul çantalarının ağırlığı ve yanlış taşıma yöntemlerinin sırtta ‘skolyoz’ denilen eğriliklere neden olduğu’’ uyarısında bulundu.

Skolyozunun, omurganın ‘C’ veya ‘S’ şeklini alması şeklinde görüldüğünü vurgulayan Önal, bu durumun boy kısalığı, estetik görünüm bozukluğu, akciğer kapasitesinin daralması, kireçlenme, bel ağrısı ve psikolojik sorunlara neden olabileceğini belirtti. İşte Önal’ın tavsiyeleri: ‘’12 yaşından küçük çocukların en fazla dört kilogram, 12-15 yaş arası çocukların da beş kilograma kadar olan çantaları taşımaları gerekir. Geniş ve destekli omuz askıları, bel desteği, bel kemeri ve çeşitli bölümleri bulunan çantaları tercih edilmeli. Çantanın taşınma düzeyi kalça veya bel kemeri bölgesinde olmalı. Çanta bel kemeri ile sabitleştirilmeli, ölçüleri çocuğa göre çok küçük ya da büyük olmamalı. Tekerlikli sırt çantaları tercih edilmelidir.’’

Haberin orijinali için tıklayabilirsiniz.