Nedir Bu Milupa?

Akşam akşam önce biraz geyik muhabbeti, ardından serbest çağrışım sonra da iddialaşma derken (ki evimizin annesi kaybetti; Nutrilon’un bir Nutricia markası olduğunu iddia eden şahsım iddiayı ve yeni bir tripodu kazandı) Milupa ve Nutricia’nın da aslında aynı çatının altında oldukları konusu gündeme geldi; ayrı markalar olsalar da aslında her ikisi de aynı “Numico” çatısı altındalar.

Tüm bunların ardından, hiç başka işim gücüm yokmuş gibi araştırmacı gazeteci (blogçu) baba olarak psikopata bağlayıp “Milupa” isminin nerden geldiğini bulmak üzere kolları sıvadım. (Kesin “milk”ten geliyordur gibi bir takım düşünceler de vardı…) Google, Ask.com, Hakia gibi arama motorlarını işin içine katıp (ki semantik arama motoru, Türkiye’Nin medar-ı iftiharı) Hakia’dan çok umutluydum ancak çok kolay sonuca ulaşamadım. Ancak azmin elinden hiçbir şey kurtulmadı ve en nihayetinde; bir çok Milupa sitesini de gezdikten sonra Milupa Kuzey Amerika web sitesinde istediğim bilgiye ulaştım.

Milupa, 1921 yılında Emil Pauly tarafından küçük bir aile şirketi olarak Almanya’nın Friedrichsdorf kentinde kurulmuş. (İşl ürünleri de bisküvi bu arada) Bu arada bu Emil Abi, aslında Fransız göçmeniymiş… Neyse; Emil (artık samimiyiz kendisiyle) 1930’da işlerin de hızla büyüdüğünü gördüğünden şirkete yeni bir isim koymaya karar veriyor ve isminin son üç harfiyle soyadının ilk üç harfini birleştiriyor: “Milpau” oluyor. Tabi haliyle hoşuna gitmiyor ve harflerin yerini değiştirip “Milupa”ya ulaşınca rahatlıyor… Ve ne oluyor… Yeni anne babaların, bebeklerinin ilk aylarından sonra vazgeçilmezleri arasına giren dünyanın en büyük bebek ve çocuk gıdası markası ortaya çıkmış oluyor…

Babaolmak.com, “Bunları biliyor muydunuz?” departmanından bugün bu kadar. :)

0 Comments

  1. Kardeşimin yediği zamanları gördüm inşallah kendi evlatlarım yerkende görürüm ;)

  2. sanırım milipa iyi bir marka ben bebekken hiç kullanmadım ama belki mecbur kalırsam bebegime kullandırabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑