Diş Beş!

Bugün itibariyle kızımızın ağzında beş diş var. (Sayılır) Alttaki iki diş zaten artık upuzun, sivri, tırtıklı (ve gerektiğinde çok can yakıcı birer silah olarak kullanılabilecek kıvamdalar)
Üstteki iki tane de artık kafalarını dışarı çıkarttılar, alttakilerden çok daha iri yarılar. (Yaklaşık 10 gün önce attılar kendilerini dışarı – yani tam 7 aylıkken) Sıradaki diş de alttan geliyor. Zaten kaynaklarda da sıralama aynen bu şekilde.

İlk dişimiz çıktığında yazdığım yazıda bir çok link vermiştim (ki genelde Türkçe kaynaklardı) şimdi bir kaç tane de ingilizce kaynak vereyim ( Ki Google’ın ne olduğunu, ne işe yaradığını biliyorsanız pek de gerek yok bunlara – ancak tembeller mutlaka müteşekkir kalacaktır, ben kalırdım : )

Dişlerin çıkış sıralarını, yaklaşık aylarını ve sonra da dökülme zamanlarını gösteren bir çizim var burada. Başka kaynaklarda da okumuş olabilirsiniz; 28 veya 32 adet olan (aslında önce 28 sonra 32 demek daha doğru olur) dişler “çocuk” denen insan türünde hepi topu 20 tane oluyorlar. (5-6 aylıkken çıkmaya başlayıp 12 yaş civarında da dökülmüş, ilgili diş kutularında veya çekmece köşelerinde yerlerini almış oluyorlar… )
Bebeğinizin dişleri çıktıkça tarihlerini yazmak için iyi düşünülmüş bir tablo isterseniz, tıklayın. Güzel fikirmiş. Printer’ınız yoksa bir not kağıdı da işinizi görür elbette :) (Ya da blog tutun ; )

ADA (American Dental Association) da bebek dişlerine yönelik bir takım linklere ulaşmanız için iyi bir yer olabilir. Siz bilirsiniz.

0 Comments

  1. paşanın annesi

    06 Mar 2008 at 16:35

    hayırlı olsun dişleriniz ve allah yardımcınız olsun benim oğlumda çok erken diş çıkarttı şu anda 13 aylık neredeyse dişlerimiz tamamlandı.ilk çıkarttığı dişlerde çok problem yaşamamıştık ama yaşları ilerledikçe diş çıkartmalarıda bi o kadar zor oluyor…

  2. Benim yavru kuşumun da altı tane dişi oldu. Sanırım 7.si yolda çok fena şekilde ısırılıyorum. Isırıkların şiddeti artınca anla ki yeni diş yırtmak üzere.
    Yukardaki yoruma katılıyorum ilkler daha kolaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑