Breastfeeding / Emzirme #4 Bayram değil, seyran değil, nedir bu emzirme muhabbeti bu saatte diyeceksiniz. Zeynep artık uzunca bir süredir anne sütünden ayrılmış durumda. Ancak yabancı bir blog buldum az önce, aslında blogtan da ziyade üniversite çalışmaları kapsamında (Durham Üniversitesi; Çocuk Gelişimi Dersi) hazırlanmış bir sunum. (Sunumdan bazı notlar ve bazı kişisel fikirler de blog olarak yayınlanmış). “The Many Benefits of Extended Breastfeeding” Genel olarak neden 12 aydan daha uzun süre emzirmenin faydalı olduğunu başlıklar altında inceleyen bir yazı. Yabancı kaynak seven okuyucular için hoş bir kaynak olacağını düşündüğümden Babaolmak.com’da bahsedeyim dedim. Bahsettim işte, ilginenle tıklayıp ulaşabilirler yazıya…

Ama; asıl bahsedeceğim o değildi. Asıl bahsetmek istediğim şey, bu yazıya nasıl ulaştığımdı. Az önce Flickr.com hesabım üzerinden başka bir Flickr.com kullanıcısından bir mesaj aldım. (Carolee)  Mesajında Flickr’da yaptığı bir aramayla benim bir fotografımı bulduğunu, çok beğendiğini ve üniversitedeki çalışmasında kullanmak istediğini. Fotografa eklediğim yayın hakları & şartları uyarılarına uygun şekilde gerekenleri yaptığını ve sunuunda ve yazısında fotografın lisans yönergelerinde bahsettiği şekilde davranarak fotograf sahibinden bahsettiğini, sunumuna ve bloguna fotografımı ve kaynakçalar kısmına gerekli açıklamaları koyduğunu ama istersem hemen kaldırabileceğini anlatan bir mesajdı.

Henüz ona cevap vermeden Babaolmak.com’a bunları yazıyorum, ardından da kendisine saygılı tutumu için teşekkür edip fotografı nerede isterse istediği şekilde kullanabileceğini söyleyeceğim. (Yılbaşı civarında yaşadığımız fotograf hakları ve izinsiz kullanım krizini (!) Babaolmak.com’un sürekli takipçileri biliyorlardır ki konuyla şu anda avukatımız ilgileniyor) Dolayısıyla aslında bu işlerin ne kadar kolay olduğunu; iki satır yazıp izin almanın ne medenice ne çağdaş bir yaklaşım olduğunun altını çizmek istiyorum. Çizdim galiba… :)

– İlgili web sitesi: The Many Benefits of Extended Breastfeeding
Fotoğrafın orijinali