Nedir Bu Babaolmak.com

Babaolmak.com, bir baba tarafından hazırlanan, baba olacağını öğrendiği gün yayına başlamış bir blog. Bu heyecanlı haberi öğrendiği günden bu yana – Kasım 2006’dan beri yayında olan blog, bir babanın günlüğü, baba olma macerasının kaydıdır. Zaman içinde sadece kişisel amaçlar için tutulan bir kayıt defteri olmaktan çıkmış, ciddi sayıda anne ve babaya ulaşan bir ebeveyn sitesi haline gelmiştir. Babanın yaşadıkları, başka anne ve babalara fikir veren, yazılan yorumlarla ebeveynler arası bir paylaşım ortamına dönüşmüş bir kaynak halini alan blog ziyaretçileri için bir başvuru kaynağına dönüşmeye başlamıştır.

2006 Kasım’ın da “Hakkında” sayfası şu şekilde başlıyordu:

“Baba Olmak!” Yazacak o kadar çok şey var ki, neresinden başlasa bilemiyor aslında insan. Belki de o yüzden başladığım yer bir blog kurmak. (Bomboş bir blog’u defter gibi önüne açınca sanırım yazmayı ertelemek daha zor.) Yazmayı ertelememek de lazım çünkü gün boyu kafamda yazdıklarım, üzerlerine yenileri geldikçe silinip yok oluyor sanki. Günlük yoğunluğun en büyük dezavantajlarından biri bu olsa gerek.

Yine aynı dönemde, şöyle maddelemişim Babaolmak.com’un amaçlarından bazılarını:

– Düşüncelerimi yazmak, bir yerde toplu halde duymak ve paylaşmak
– Başkalarının düşüncelerini duymak, benle aynı durumda da olabilirler (Benim durumum? 7 haftalık bir mercimeği olan baba adayı) babamla aynı durumda da olabilirler (Babamın durumu? 30 senelik kazık kadar bir mercimeği olan kıdemli baba) Sonuçta her erkeğin, hatta kadının da baba olmakla ilgili mutlaka fikirleri vardır. Paylaşmak isterlerse işte meydan.
– Neden “Anne Olmak” diye site var da “Baba Olmak” diye site yok serzenişi
– 7 Haftalık bir mercimeğe web sitesi yapmanın erken olacağı düşüncesiyle daha genel bir şey yapma fikri…

Şu anda neredeyse 5 yaşında kazık (!) kadar kızı olan bir baba olarak (Mart 2012) dönüp bakıyorum da… Son 5,5 yılı beklediğimden (ya da beklenenden) de istikrarlı bir şekilde kayıt altına almışım. Kızım için kendi bebekliğinin, benim babalığımın kaydını tutmuşum. Böylesi bir kayıt tutarken herkese açık bir ortamda tecrübelerimi paylaşmışım ve en büyük ödülüm Babaolmak.com sayesinde tanıştığım insanlar; aldığım mailler ve teşekkürler olmuş. Hala da oluyor!

Mart 2012’den TAM 10 YIL SONRA; 2022’de bu sayfaya baktığımda; 15 yaşında, nerdeyse yetişkin kızımın yanında 7,5 yaşında nir de deli oğlum var. Yılların bu kadar çabuk uçuvermesinin yanında dört (4) YUHHHH DÖÖÖÖRT yıl  sonra bir anda yen bir yazı yazıp ekleyiverdiğimde bu sayfaya da tıklayıp “hakkımda”nın 10 yıllık olduğunu gördüm. Bu 10 yılda neler olmuş neler…  BU sayfayı tez zamanda güncelleyeceğim söz… Araya sıkıştırılan bir kaç satırla idare ediniz şimdilik :)

Altın Örümcek 2008’de Blog kategorisinde finalist olan Babaolmak.com 2009 Blog Ödülleri’nde Aile kategorisinde ikinci oldu; 2010 Blog Ödülleri’nde ise yine aile kategorisinde bu kez birinci oldu. Son bir kaç yılda Altın Örümcek İnternet Ödülleri’nde blog kategorisinde finalist oldu.

Kimim Ben?

İnternet yayıncılığı alanında çalışan bir iletişimciyim. 90’lı yılların sonlarından beri bu sektördeyim… Online yayıncılık alanında faaliyet gösteren bir şirkette çalışıyor, tüm zamanımı online geçiriyorum. Internet projeleri geliştiriyor, yönetiyorum. Aynı konuda kurum ve kuruluşlara danışmanlık yapıyor, konuyla ilgili panel ve seminerlere konuşmacı olarak davet ediliyorum. (Ki gaza gelene kadar yazarken olduğum kadar rahat olmuyorum konuşurken)

2011 yılının başından beri bekar bir babayım bir yandan da. Bunun her ne kadar paylaşılmak adına çok ciddi bir tecrübe olduğunu düşünsem de 2012 Mart ayı itibariyle henüz somut bir adım atabilmiş değilim… Durun bakalım ;) (Edit: 2014 Ekim ayında bakıyorum da “Bekar Baba” olmak konusunda pek bir şey halen yaz(a)mamış olmakla birlikte bir kere daha baba oldum; Ekim 2014’te bir oğlum olmuş. Hala bekar ve iki çocuk babasıyım. “It’s complicated” diyorlar sanki buna… )

Başka Ne İşler Karıştırıyorum?

Sodamedya Interactive çatısı altında ağırlıkla sinema alanında olmak üzere internet yayıncılığı alanında çalışıyorum. Filmlerim.com, Hayhuy.com, Sinemaseans.com, Tedarik.com, Çocuk Kitapçısı: Kipitap.com, Dakick.com gibi işlerle uğraşıyorum. Bir çok firmaya kurumsal web siteleri tasarlıyor, portal yönetim hizmetleri veriyor, içerik üretiyor, tasarım ve yazılım ofisi olarak çalışıyoruz. Çalıştığımız kişi ve firmaların “web”ini yönetmenin yanı sıra sosyal medyadaki varlığını pekiştiriyor, internette varolmalarını sağlıyoruz.

Birlikte Bir Şeyler Yapar Mıyız?

Neden olmasın? Neye ihtiyacınız olduğunu biliyorsanız oturup tartışabiliriz. Bilmiyorsanız da belki bilmenizi sağlarım. : ) Her türlü işbirliğine, ortak proje fikrine her zaman son derece açığım… Bana ulaşmanız yeterli: baba [at] babaolmak.com adresi iyi bir başlangıç olabilir.

Basın Bültenleri?

Her gelen basın bültenini yayınlamıyorum. Babaolmak.com’un yapısı ve çıkış noktası gereği kendi takip ettiğim, beğendiğim şeyleri, okuduklarımı, aldıklarımı, faydalandıklarımı(zı) yazıyorum. Babaolmak.com’un ziyaretçilerinin ve sürekli okuyucularının ilgileneceklerini düşündüğüm konulara yoğulaşmayı, farklı kaynaklardan derleme yapıyor veya haber yayınlıyorsam “kimin ne işine yarayacak?” sorusuna cevap verdikten sonra yayımlamaya özen gösteriyorum.

Bir Takım Haklar?

Babaolmak.com’da tarafımdan yazılmış, üretilmiş tüm içeriğin her türlü hakkı, tarafıma aittir ve başta ticari amaçla olmak üzere izinsiz kullanılamaz. Başkalarının fotoğraflarına yer verirken sahiplerini belirtmekle beraber kullandığım fotoğrafların büyük çoğunluğu tarafımdan çekilmiş fotograflar ve TÜM HAKLARI tarafıma ait. İzinsiz kullanılmaları kesinlikle yasak. (Bir takım nahoş durumlar sonucunda bu konuda bu kadar katı olmak durumunda kaldım)

Son olarak…

Babaolmak.com sadece kendim yazayım diye oluşturduğum bir site değil. Konuk yazarlara, baba olacaklara, babalara, annelere, herkese açık kapıları… Ama bir yazı, ama bir yorum… Ne zaman isterseniz…

Görüşmek üzere!