Hafta başında fark ettim ki uzun zamandır gazetelerde okuyup da Babaolmak.com’da herhangi bir haberi veya yazıyı paylaşmıyorum… şansa, bu hafta da bir çok alakalı habere denk geldim. Ancak Babaolmak.com’a (herzamanki gibi) yeterince vakit ayıramadığımdan haberleri yayınlayamadım, üzerine de kızımız 3-4 gün ciddi ateşlenince bir türlü fırsat bulmadım. şimdi hepsini birden toptan telafi ediyorum. Haberlerin hepsini birden tek yazıda toplayarak başlıyorum:

Taşıyıcı annenin doğurduğu çocuğun psikolojisi de iyi…
07.07.2008

Taşıyıcı annelerin doğurduğu çocuklar, psikolojik olarak doğal yollarla doğan çocuklar kadar sağlıklı oluyor. Aynı durum sperm ve yumurta bağışı sayesinde doğan çocuklar için de geçerli.

Guo Guo depremi atlattı, bir kez daha anne oldu
07.07.2008

Çin’in Sişuan eyaletinde 12 Mayıs’ta meydana gelen şiddetli depremden kurtulan Guo Guo adlı panda dün ikiz doğurdu. Çin’de yaklaşık 70 bin kişinin hayatını kaybetmesine ve beş milyon kişinin de evsiz kalmasına neden olan depremden sonra doğum yapan ilk panda olan Guo Guo aynı zamanda bu yıl dünyada doğum yapan ilk panda oldu.

Bir gülümsemeleri bile nelere kadir!
08.07.2008

Bebeklerin gülümsemesinin, annelerde uyuşturucu etkisi yaptığı ortaya çıktı. ABD Baylor Tıp Fakültesi’nden Lane Strathearn başkanlığındaki ekip, bebek gülümsemesinin beynin ödül merkezini harekete geçirdiğini açıkladı.

Donmuş embriyon tazesinden daha iyi
10.07.2008

Danimarka, Kopenhag Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı bir araştırma, taze embriyon yerine donmuş embriyonlar kullanılması sonucu daha sağlıklı bebeklerin doğduğunu gösteriyor. Dondurulan ve bir kadın rahmine nakledilmeden önce eritilen embriyonlardan doğan çocuklar daha yüksek kiloya sahip oluyor ve Down sendromlu olmak, zekÇ¢ geriliği, bedensel engel gibi riskleri de düşüyor.

Aşırı şişman erkeklerde sperm kalitesi düşüyor
10.07.2008

İngiltere’deki Aberdeen Üniversitesi’nden bilim insanları, kısırlık sorunundan mustarip çiftler arasından 2 bin erkeğin sperm kalitesini inceledi. Araştırmaya katılan ve beden kütle indeksi yüksek olan erkeklerdeki anormal sperm oranının daha fazla olduğu belirlendi.

Kadınlar aile planlaması olmadığı için ölüyor
11.07.2008

Türkiye’de her gün 1 anne gebeliğe ve doğuma bağlı sebeplerden dolayı yaşamını yitiriyor. UNFPA araştırmalarına göre ölen kadınların dörtte üçü gebeliği önleyici herhangi bir yöntem kullanmıyor, yarısı da bu gebeliği istemiyor bile!

İnternet ilaçlarıyla evde kürtaj yaygınlaşıyor
12.07.2008

Kürtaj yaptırmanın sınırlandırıldığı ülkelerde yaşayan kadınların, internetten, evde çocuk düşürmelerini sağlayacak ilaç satın alarak kullandıkları bildiriliyor. İngliz yayın kuruluşu BBC’ye göre, kısıtlamanın olduğu Kuzey İrlanda ve 70’ten fazla ülkede yaşayan kadınlar, bu internet sitelerinden birini kullanıyor.

Kidman’ın kızı oldu (Tamam, bu biraz magazin oldu)
12.07.2008

Avustralya asıllı sinema oyuncusu Nicole Kidman, bir kız bebek dünyaya getirdi.

Nicole Kidman ve şarkıcı baba Keith Urban’ın basın danışmanı, Sunday Rosa Kidman Urban adı verilen bebeğin Tennessee eyaletinin Nashville kentinde doğduğunu açıkladı.