Bebekleri televizyonun önünden çekin

(Radikal, 23 Ağustos 2008)

Fransa’da üç yaş altının, bebek kanallarını izlememesi yönündeki yasağın ardından anne babaların kafasında aynı soru belirdi; bebek televizyonları yararlı mı, zararlı mı? Uzmanların görüşüyse ortak: Günde yarım saatten fazlası zarar… İdeali, kontrollü bir şekilde izletmek

Bankacı Evin Çetin Özgül, biri üç buçuk, diğeri iki aylık olan iki çocuk annesi. Özgül, çocuklarının; dil gelişimini ve yaratıcılığı desteklediği öne sürülerek pazarlanan ‘Dahi Bebek’ gibi DVD’lerle Baby TV, Baby First gibi bebek kanallarını belli sürelerle izlemesini tercih eden çok sayıda anneden biri. Önceki gün Fransa’dan gelen bir yasak kararıysa, çocuklarına bu kanalları izleten Çetin gibi pek çok anne ve babayı endişelere sokacak cinstendi.
Fransa’da Yüksek Görsel-İşitsel Konsey, bebeklere yönelik program yapan kanallara, üç yaşından küçük çocukların gelişimini olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle yasak getirdi, anne babalardan çocuklarını bu kanallardan uzak tutmalarını istedi. Türkiye’de bebeklere yönelik Baby TV, Baby First, Bebeğim TV, Luli TV adlı dört kanal var.
Çoğu anne baba, çocuklarının gelişimine destek olmak için bu kanalları izletirken, sonucun tam tersi olması ihtimali var mı, diye görüştüğümüz uzmanlar, ortak bir noktaya dikkat çekti: “Bebek kanallarını yarım saatten fazla izletmek sakıncalı.”

Haberin tamamını okumak için lütfen tıklayın…

0 Comments

  1. Ben de bir yazı okudum ki tam denk geldi ֖zgür,kendimiz de dahil uzak durmalıyz bu kabustan..

    http://3yucezerey4.blogspot.com/2008/08/klen-dnya-ile-klen-kafalar.html

  2. Merhaba,
    ben düz mantık kuruyorum bu konuda. Ekranında ne olursa olsun, televizyon televizyondur. Renkli karelerin peşpeşe aktığı kutu. Ve karşısına oturttuğunda o kadar aptal aptal ve o kadar hipnotize olmuş halde bakıyorlar ki bebekler… Bence mümkün olduğunca uzak tutulmalılar ekrandan. Hem ne gerek var o tür kanallara, dvd’lere… Televizyon kapalı olunca ve insan biraz kafa yorunca çok daha eğlenceli, renkli ve öğretici etkinlikler bulabiliyor. Hem kızınla/oğlunla iletişim halinde olup, ona sunduğun şeye karşılık güzel tepkiler almaktan daha keyifli bir şey varmı ki?
    Nurdan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑