Çocuğunuzu ‘uyutmayan’ bir sistem

(20 Ağustos 2007, Radikal)

Çocuk sahibi olduktan sonra en az iki ay boyunca veda edilmesi gereken bir şey var: deliksiz uyku. ABD’de bir üniversitede denemeleri sürdürülen bir sistem bu kaderi değiştirmeye kararlı

Yeni doğan bir çocuğun yarattığı sevincin ardından anne babasına ilk hediyesi aynı zamanda birçok ailenin hayatını altüst eden uykusuzluk.
Sık sık uyanan çocuklara yönelik bir çalışma olaya farklı açıdan bakarak hayatı her iki taraf için de biraz daha çekilir hale getirmeye çalışıyor.
Çözümün mucidi Carnegie Mellon Üniversitesi Tasarım Bölümü’ne bağlı ‘İnsan-Bilgisayar Etkileşim Bölümü’nde görevli John Zimmerman. Çalışmanın ekseniniyse ‘Reverse Alarm Clock’ (Tersine alarmlı saat) adlı sıradışı bir saat oluşturuyor. Bu cihaz yapılan denemelerde çocukların daha kesintisiz bir uyku düzenine sahip olmasını sağlamayı başarmış. Uyku düzensizliğinin sadece çocukla ilişkide değil hayatın bütün alanında ciddi yan etkiler yaptığını hatırlatan Zimmerman’ın açıklaması birçok ebeveyn için rüyaların gerçeğe dönüşmesi gibi: “Bu cihaz sayesinde daha düzenli uyuyan çocuklar ve ebeveynler daha mutlu günler geçiriyor. Özellikle anne-babalar uykularını almış olmaları sebebiyle gündüz çocuklarıyla daha rahat vakit geçirebiliyor, daha enerjik oluyor”.

Yazının tamamını okumak için tıklamanız ve Radikal’e ulaşmanız gerekli…

0 Comments

  1. Size bir kotu haberim var :) Oglum 15 gun sonra 2 yasinda olacak ve ben-anne olarak ben- 23.5 ayin sonunda ki bu da neredeyse 2 yıl demek, ilk defa gecen pazar (19.08.2007) sabah saat 10.00’a kadar uyumuşum. Bu imkanı veren çok değerli oğlum Deniz’e teşekkürü borç biliyorum kendisi de saat 10.00’a kadar uyuduğu için. Öünkü kalk borusu bizim evde 23.5 aylık Deniz tarafindan caliniyor, artik o da ne zaman çalarsa; 07.00, 07.45, 08.30….. :))))

  2. ben 16 ay deliksiz uyumadım, hiçbir gece onsuz dışarı çıkamadım. 16 ay sonra emzirme faslı kapandı, bundan tam 2 gün sonra deliksiz uyku başladı, devam ediyor :)

  3. Biz Kayra doğduğundan beri uykusuzuz. Yani 3 yıl bitti. Bebekliğinden kalma alışkanlık mı bilmem ama hemen hemen her saat uyanıyor. ֖nceleri karnı acıkıp uyanıyor diyorduk, ama sonraları bunun açlıktan değil alışkanlıktan olduğunu anladık.
    şu sıralar uyanma aralıkları biraz daha arttı ama anormal fazla rüya gördüğü için, gündüz yaşadıklarını, konuştuklarını gece de tekrarladığı için hala zamansız uyanmalar devam ediyor. 3 yıldır geceler bizim için gergin geçiyor. Ben dayanabiliyorum ama Ayda için geceler bir kabus :)Sabahları ise daha 7:30 dan sonra uyuduğunu hatırlamıyorum :)
    Umarım Zeynep’in uykusu düzenli olur. Yoksa askerlik gibi :)

  4. Dante henuz 3 aylik, gunduz gece ayrimi olustu bile. Gunduz 2 saatte bir emiyor , ancak oglen 2’ten sonra 3 saatte bir emmeye basliyor. En son 8:30’da emip ta gece 1:30 yada 2’de sapir supur seslere uyaniyorum. ellerini kemirmeye basliyor acliktan. Yavrum karanlikta saldiriyor, havada kapiyor memeyi. Sonra 4:30- 5 gibi tekrar sapir supur eller kemiriliyor, sonra artik 2 saatte bir uyanmalar basliyor bu sefer miyklayarak uyaniyor, gunduz de aciktigi zaman mizikliyor. Miaiklamadan emziriyorum, biliyorum cunku saatini, 2 saat yani, gunduz iste. Gece hem metabolizmasi agir isledigi icin 5 saate cikiyor acikma suresi, hem de uyku agir basiyor geceleri. 2. ayin icinde rahatladik. Eh tabi bundan sonra dis cikarmasi var, o zaman uyku duzeni bozuluyor diyorlar, bekliyoruz…disler kasinmaya basladi yavas yavas. Ama simdilik biraz daha uzun uyuyabiliyoruz anne baba olarak. 2 aya kadar cok fenaydi, gunduz ruh gibi geziyordum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑