(20 Ağustos 2007, Radikal)

DHA – İZMİR – Amerikan oyuncak devi Mattel firmasının, Çin’deki bir fabrikaya ürettirdiği, CE belgeli Barbie&Tanner bebekleri ve Sarge adlı oyuncak cipi piyasadan geri çekmesinin ardından, Türkiye’de de dağıtım yapılan dükkÇ¢nlar tek tek kontrol ediliyor.
Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Öner Odabaş, CE belgesine sahip oyuncakları güvenli oyuncaklar olarak tanımladıklarını, ancak buna rağmen güven probleminin ortaya çıkabileceğini söyledi. Doç. Dr. Öner Odabaş, söz konusu oyuncaklardan dünya çapında yaklaşık 18 milyon adet üretim olduğunu, Türkiye’ye 5 bin civarında giriş yapıldığını söyledi. Bunların ne kadarının perakende olarak satıldığını bilemediklerini belirten Doç. Dr. Odabaş, “Büyük firmaların, bilinçli bir şekilde bu yola saptıklarını sanmıyoruz. Bu oyuncaklarda zannediyorum defolu bir üretim serisi oldu. Bundan sonra firma daha dikkatli olacaktır. Özellikle Uzakdoğu kökenli oyuncak ve malların denetiminde daha hassasız. Orada kaliteyi düşüren çok ucuz imalatlar söz konusu” dedi.

‘Aile CE belgesine dikkat etmeli’
Odabaş, Bakanlığa bağlı ve sürekli rutin kontroller yapan Piyasa Gözetim Denetim elemanlarının, bu olay ortaya çıktıktan sonra firmadan dağıtım yapılan dükkÇ¢nların adreslerini istediklerini ve bu dükkÇ¢nlarda inceleme yaptıklarını açıkladı: “Elemanlarımızın asıl fonksiyonu, CE belgesinin gerçek mi sahte mi olduğunun kontrolünü yapmak. şüphelendikleri zaman incelemeye alıyoruz, tahlillerini yaptırıyoruz. Anne ve babaların da öncelikle dikkat etmesi gereken konu oyuncakta CE belgesi olup olmadığı. Çünkü bu belgeler verilirken, oyuncakların çocuk güvenliği açısından tam ve testi geçmiş olması gerekiyor. CE belgesi olan oyuncakları ‘güvenli oyuncaklar’ olarak tanımlıyoruz. Fakat bazen CE belgesi olduğu zaman da güven problemi olabiliyor. CE belgesi veren kuruluşların çok hassas olmaları gerekiyor.”