şimdiye kadar hep 4 haftada bir gittiğimiz doktorumuza artık 3 haftada bir gideceğiz. Ancak ondan daha da önemlisi artık 4 günde bir muayenehaneye (kliniğe veya merkeze mi demem lazım acaba) uğrayıp NST yaptıracağız. (Daha doğrusu kızımızyaptıracak)

Non-Stress Test’in kısaltımışı olan NST mevzuunu doktorumuz inanılmaz bir detayla anlattı. Biz de Deniz’le bilehare “Günün Mucizesi” olarak belirledik konuyu. Anlatıyorum:

Annenin içinde bulunan ve anne ile bebeğin “alışverişine” yarayan plasenta’nın bir ömrü var. (Ömrünü doldrunca doğum gerçekleşiyor zaten) Bu plasenta göbek kordonu aracılığıyla bebeğe kan aktarıyor. Velede gerekli oksijen, besin, vitamin ne varsa bu sayede ulaşıyor. Plasenta’nın zaman içinde yaşlanmasıyla birlikte bazen işlevini yerine getirememeye başladığı oluyor. Bu da halk arasında “bebeğin oksijensiz kalması” olarak biliniyor. (Bu da haliyle son derece istenmeyen bir durum)

Bebeğin “en hayati” üç (3) organı varmış: Beyin, Kalp ve Böbrek üstü bezleri. Bünyeye yeterli kan/oksijenin gitmediğini anlamak, emin olmak için 3 test yapılırmış. Birincisi NST, bebeğin kalp atışlarının ve düzenliliğin ölçülmesi. Bunda sorun yoksa, sorun yok. Eğer NST testinde anormal bir durumla karşılırsa hemen ikinci bir ölçüm yapılıyor, anne karnındaki su miktarının ölçülmesi. Sıvı azaldıysa bebek yeterli dolaşıma sahip değil, bu da yeterli kan/oksijenle beslenmediğini göstergesi. Aciliyetle üçüncü işleme geçiliyor bu durumda: Beyin damarlarının doppler’i çekiliyor. Bunda da anormallik gözlenirse bebek aynı gün veya ertesi gün sezeryanle alınıveriyor. Bu durum yaklaşık 250’de 4 rastlanan bir durum olup 4 günde bir yapılan testler sayesinde veletlerin sağlıklı şekilde doğmaları sağlanıyormuş.

Neden 4 gün diyecek olursanız. Bebeğin vücudundaki bir kan miktarında bir sorun olduğunda bünye kendiliğinden vücuttaki damarların az gerekli olanların daralmasını, beyin, kalp ve böbrek üstü bezlerindeki damarların ise genişlemesini sağlayarak az olan kanın bu üç hayati organda yoğunlaşmasını sağlıyormuş. (İşte mucize bu) Bu durumda vücudun bir sorun yaşamadan 4 gün idare edebilmsi sağlanıyormuş. O yüzden 4 günde bir yapılan NST ile bir sorun fark edildiğinde zamanında müdehale mümkün oluyormuş.

Diyorum işte, mucize böyle bir şey.

Internetten edindiğim bilgiye göre NST ile bebeğin hareketlilik esnasındaki kalp atışındaki artışlar ölçülürmüş. Yabancı kaynaklarda uzun süre bebeklerinde hareket hissetmeyen annelerin bu teste girmesi öneriliyor. Annenin karnına bağlanan elektrotlar monitöre bağlanıyor be bebekten her hareket hissedildiğinde bir düğmeye basması isteniyormuş. Okuduklarımın yalancısıyım, neler olup bittiğini ancak salı günü göreceğim.

(Son olarak; ben doktor filan değilim. Doktorumuzdan duyduklarımı, aklımda kaldığı kadarıyla aktardım. Yanlış aktardığım yerler olabilir, yorum kattığım yerler olabilir. Bu konudaki en güvenilir kaynak değilim – kaynak bile sayılmam. En doğrusunu elbetteki doktorunuzdan öğrenirsiniz. Hatalı bilgilendirmem varsa sorumluluk kabul etmem, sonra söylemedi demeyin ;) )

İlgili Linkler:
NST ile ilgili detaylı bilgi. (ing)
Hamilelik esnasında yapılabilecek testler (ing)
Hamilelik süresince yaptırılabilecek testler (ing)