Çocukları kazadan kurtarmak 300 YTL

(İlker Pehlivan, 22.09.2008, Radikal)

Çocuklar 20 kilometre hızdaki kazalarda bile ciddi şekilde yaralanabiliyor. Avrupa’da 1993’te zorunlu olan çocuk oto koltukları ölüm riskini yüzde 22’ye kadar azaltıyor. Fiyatları ise 150-750 YTL arasında

İSTANBUL – Evde yürümeye başlarken yada sokakta top oynayıp bisiklete binerken yaralanmaması için koruduğumuz bebek ve çocuklar otomobillerde çok sanvunmasız. Çünkü araçlardaki emniyet kemeri ve hava yastığı gibi pasif güvenlik önlemleri genellikle yetişkinler düşünülerek tasarlanıyor. İşte bu noktada çocuk oto güvenlik koltukları yaşamsal bir öneme sahip.

Mecburen anne kucağında
Türkiye’de coçuk koltuğu kullanımı son yıllarda oluşan bilinçle artış gösterse de hÇ¢lÇ¢ Avrupa ve ABD’ye göre çok düşük seviyede. Milyonlarca aile hÇ¢lÇ¢ otomobille seyahat sırasında bebeğin annesinin kucağında ya da arka koltukta oturmasını yeterli görüyor. Yapılan araştırmalar saatte 20 kilometre hızla giderken bile çocukların ölümlü yaralanmalar alabileceğini söylüyor. Çocukların kafaları bedenlerinin dörtte birini oluşturuyor. Yetişkinlerde ise bu oran sekizde bir. Böylece çocuklar kaza anında sartısıntıyı yetişkinlerden çok daha fazla hissediyor.

Radikal gazetesindeki haberin tamamını okumak için lütfen tıklayın.

0 Comments

 1. Araba koltuğunun geriye dönük olarak kullanılması yaralanma riskini ciddi şekilde azaltıyor. İlgili yazım ve kullandığımız koltuğun yorumları için: http://www.kitubi.com/2008/01/11/BebeğimNedenArkayaDönükOturmalı.aspx

 2. Oncelikle haber icin cok tesekkurler Ozgur bey,
  Bizde 6. aydan beri oto koltugu kullanıyoruz.Kesinlikle sart…
  Sewgili Damla geriye donuk yaptiginda sen arac kullanirken cocukla nasil ilgilenebiliyorsun neticede mızmızlanabiliyorlar.w cocugun midesi bulanmıyor mu ters gitmekten?

 3. istanbul ziyaretimin 2. gunu araba koltugu edinmistimde,yine ananeler babaneler kucakta tasimisti..
  300 ytlye koltuk alinirda nasil kullandirilir turklere, asil mesele o

 4. Pessenger kusura bakmayın, yorumuma yorum var mı diye kontrol etmeyi unuttum :) Yeni yazılara bakmak için döndüğümde aklıma geldi.

  Aslında bu işin kritik kısmı, araç kullanırken bebek mızmızlandı diye geriye dönüp bakmak kaza riskini ciddi arttıran bir hareket. Bunu kökten engellediği için de yararlı aslında.

  Sıkılması riskini en aza indirmek için yanında güvenli oyuncaklar bırakıyoruz, ön camı ve bizi görebilmesi için bir dışbükey ayna monte ettik. Doğduğundan beri mızmızlanmasına tek müdahelemiz şarkı söylemek ve iletişim kurmaya başladığından beri sorular sorarak onu meşgul etmek. Öok uzun yolculuklarda uyumadığı zamanlarda en geç 2 saatte bir mola veriyoruz.

  Genel olarak arabada çok mutlu. Fotoğraflarına http://www.kitubi.com/2008/09/08/GeriyeDönükÖocukArabaKoltuğuBritax.aspx yazısından bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑