Çok geç bir duyuru bu. O yüzden de çok mahçubum. Aylardır listemde bekleyen ama ben Babaolmak.com’la ilgilenemediğimden eriyemeyen listede, erimek ne kelime yaprak kımıldamayan listeden çıkıp da duyurulamayan bir konu. Klasik bir şekilde yumurta kapı şekilde etkinlik başlamadan bir gece önce…

Aslında tüm ebeveynlerin takip etmesi gereken, desteklemesi, izlemesi gereken bir kongrenin duyurusu bu: “1. Çocuk ve Bilgi Güvenliği Kongresi” Ankara Üniversitesi ve Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği’nin bir organizasyonu…

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Betül ULUKOL’la yazın tesadüfen tanışmış, üstüne web sitesini de bir arkadaşımın yaptığını öğrenmiş ve duyurulara destek verme sözü vermiştim ama gördüğünüz gibi bu ana kadar berecemedim. Hadi duyurmayı geçtim; çok istememe rağmen gidemiyorum da kongreye. (Başka bir kongre için çok yoğun çalışıyordum yaklaşık bir aydır şehirdışında. Sonunda İstanbul’a döndüm ve hiçbir yere kımıldayamaz haldeyim)

Uzatmayayım; Betül Hanım’ın kongreye davetinden alıntı yapayım öncelikle:

“Tüm faydalarına ve kullanım kolaylığına karşın internet ve diğer iletişim araçları bilinçli ve kontrollü kullanılmadıkları takdirde, özellikle çocuk yaş grubundaki kullanıcılar için zararlı etkilerinin olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Oysa çocuklarımız bizim geleceğimiz. Onların sağlığı ve esenliği en temel sorumluluk alanımız. Yeni medyanın sağladığı nimetlerden yararlanırken elde ettiğimiz faydayı en üst düzeye çıkarmak, aynı zamanda karşılaşabileceğimiz olumsuz etkilerini de dikkate almak ve müdahale etmek durumundayız.

Bu amaçla; 7-9 Kasım 2013’de Ankara’da “Çocuk ve İnternet” ana temalı bir kongre düzenleyerek çocuk sağlığı, bilişim ve iletişim gibi farklı alanlarda çalışan bilim insanlarını bir araya getirmeyi planlıyoruz. Özellikle çevrimiçi etkinliklerin ve iletişim araçlarının çocuklar üzerine etkilerini ve çocuklarımızın zarar görmesini önlemek için neler yapılması gerektiğini birlikte tartışmayı, bilgi ve iletişim çağında bu araçlardan en üst düzeyde fayda sağlayacak sonuçları elde etmeyi hedefliyoruz.”

Ankara’da olsam mutlaka katılmayı isteyeceğim kongrenin konu başlıkları şöyle:

– Teknolojinin Çocuk Gelişimine Etkileri
– İnternet Kullanımının Çocuk Sağlığına Etkileri
– Yeni Medya ve Çocuk Hakları
– Çocuk, İnternet ve Etik
– Değişen Çocukluk ve Değişen Medya
– Çocuk, Aile ve İnternet İlişkisi
– Bilgi Toplumunda Aileler
– Çocuk, Okul ve İnternet İlişkisi
– Fatih Projesi
– Yeni Medya ve Sosyal Etkileri
– Çocuk ve Sosyal Medya
– Yeni Medyada İletişim ve Kimlik
– Medya ve Dijital Okur-yazarlık
– İnternet Kafelerde Çocuk Sağlığı ve Güvenliği
– Dijital Oyunların Çocuklara Etkisi
– Güvenli İnternet
– Bilinçsiz İnternet ve Teknoloji Kullanımının Sonuçları
– İnternette Çocuk İstismarı
– Siber Zorbalık
– İnternet Bağımlılığı
– Mobil İletişim Cihazlarının Olası Olumsuz Etkileri
– İnternet ve Teknoloji Mağduru Çocuklar
– Çocuk ve Bilişim Hukuku

Web sitesi oldukça detaylı. Umarım ki kongrenin sonunda gerek bildirileri gerekse konuşmaların videolarını ya da bir şekilde kayıtlarını paylaşırlar.