Demiştim Ben: Sakin Bebeklerin Sırrı Babada

Nerdeyse bir ay oluyor bu haberi okuyalı… O günden beri de browser’da bir tabda açık durarak babaolmak.com’a eklenmeyi bekliyor. Sonunda ekliyorum ben de; “demiştim ben” notu mu da ekleyerek :)

Sakin Bebeklerin Sırrı Babada
( ntvmsnbc, 19 Temmuz 2012 Perşembe)

İlk 3 ayı babalarıyla geçiren bebekler, daha mutlu ve sakin bir kişiliğe sahip oluyor.

Doğumdan sonraki ilk üç ayda babalarıyla zaman geçirmeyen erkek çocuklarında davranış problemleri görülüyor.

Oxford Üniversitesi’nde görev yapan Doktor Paul Ramchandani’ye göre; ilk çocukluk devresinde davranış bozukluğu olan çocuklar yetişkinlik döneminde aşılması zor psikolojik problemlerle karşı karşıya kalıyor.

Bebek davranışı ve gelişimi ile ilgili olarak sadece anneler üzerine yoğunlaşıldığını belirten Ramchandani, babaların da bebekler üzerinde önemli rolü olduğunu vurguluyor.

192 aileyle yapılan çalışmada, anne ve babaların çocuklarıyla nasıl zaman geçirdikleri kaydedildi.

Çocukların davranışları incelenirken ailelere de psikolojik test yapılan çalışmada; babalarıyla daha fazla zaman geçiren ve iletişim halinde olan erkek çocukların, babalarından uzak olan çocuklara kıyasla daha sakin ve mutlu olduğu gözlemlendi.

Çocuk Psikolojisi ve Psikiyatrisi Dergisi’nin bugün yayımladığı çalışmanın sonuçlarına göre; doğumdan sonraki ilk 3 ay babalarıyla iletişimi olmayan erkek bebeklerde, 1 yaş sonrasında davranış problemleri görülmeye başlıyor.

Haberin orijinali de ntvmsnbc’de…

0 Comments

  1. yani diyorsun ki ilk 3 aydan sonra baba olmasa da olur mu? :)

  2. İlk defa yazılarınıza göz atma şansım oldu,hepsine henüz bakamadım ama size bir öneri de benden:)Biology of Dads bbc documentary diye youtube dan bakın,şaşıracağınızı düşündüğüm detayların araştırma sonuçları var..yanılmıyorsam 45 dakikalık bir izleme zamanı var…Bende hep söyledim bir anne olarak babalar çok önemli diye,ama çocuğa bakma işinden kaytarmaya çalışmakla,çocuğu babaya satmakla birascık üstü örtülü ithamlar aldım:)aldırmadım,oğlumla babasını hep aynı dairede tuttum..şimdi 4 yaşında oğlum,acayip sakin ve sevildiğinin farkında…bu size söylediğim videoyu tüm baba olmaktan hoşlananlar ve bu zaman kadar fazlaca rol çalmı ş anneler izlesin isterim…sevgiler

  3. Umarım bu 3 ay olayı doğru değildir. Çünkü eşi denizci olan arkadaşımın kocası oğlunu ancak 4 aylıkken görebildi:(((

    Benim de bin tane tab açık kalıyor yorum yazılacak vs gibi

  4. benim oğlumda 3 ayını benimle geçirdi fakat hiç sakin değil :D sanırım çocuktan çocuğa büyük farklar var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑