Kesinlikle Seyredilmeli: Californication

Bu yılın (2011 diyebiliriz kısaca) Nisan ayına kadar “Californication” benim için Red Hor Chili Peppers’ın sevdiğim bir şarkısıydı. Şu anda ise çok daha fazla şey ifade ediyor. (Hele bu aralar kelimelerle anlatmak mümkün değil…) (Ama denemekte fayda var…)

Babaolmak.com’un takip eden bir arkadaşım ısrarla bahsetmişti bana “Californication”dan. Tek sebebi, dizide bir baba ve kızının ilişkisine dair benzerlikler görmesiydi sanırım… Öte yandan bana diziyi tanıtmak amaçlı yolladığı kısa video 3.sezon’dan oldukça ağır bir mektuptu… Babanın kızına pişmanlıkla yazdığı bir mektup “ki” aşağıda hem videoyu hem de mektubun metnini bulabilirsiniz. Aslında Türkçe’ye de çevirecektim ama sonra gecenin bu saatinde bu kadar iyi bir insan olmam gerekmediğini fark ettim.

Dizi uzun süredir ele gelen br şey yazamamış bestseller bir yazar olan Hank Moody’nin acıklı (trajik ya da komik ya da trajikomik olarak da yorumlanabilir kişiden kişiye göre) öyküsü esasen. 2011’de 4. sezonu yayınlandı. Her sezon’da 12 bölüm var ve bölümler 28 dakika… Dizinin müzikleri son derece başarılı… Kadrosu, senaryosu, metinleri ve kurgusu da elbette müziklerinden geri kalmıyor… 4.Sezon finali dizi bir daha devam etmeyecekmiş gibi olsa da önlem olarak diyelim – yakın zamanda 5. Sezon için anlaşmaya varıldığı duyuruldu. Sanırım 8 Ocak 2012’de yeni sezonun ilk bölümü yayınlanacak…

Ülkemizde yayınlanması sanırım mümkün olmayacak olan diziyi başta babalar olmak üzere (hemen ardından elbette anneler geliyor) herkese tavsiye ediyorum. Bulunuz, buluşturunuz, indiriniz, seyrediniz…

Hiçbir zaman yazmam gerekmeyeceğini bilerek, Hank’in kızına yadığı mektubu da aşağıya eklemek isterim… Bölümün adı da mektubun son cümlesi gibi Bob Dylan’ın “Knockin’ On Heaven’s Door” parçasından geliyor… (Videoyu seyrederek okursanız daha da etkili olabilir)

To my dear beautiful daughter,

I’m writing you a letter. That’s right, a good old fashioned letter. It’s a lost art, really. I have a confession to make. I didn’t like you very much at first. You were just this annoying little blob. You smelled nice, most of the time, but you didn’t seem to have much interest in me, which I of course found vaguely insulting. It was just you and your mom against the world. Funny how some things never change.

So I cruised along, doing my thing, acting the fool… Not really understanding how being a parent changes you. And I don’t remember the exact moment everything changed, I just know that it did. One minute I was impenetrable, nothing could touch me. The next, my heart was somehow beating outside my chest, exposed to the elements.

Loving you has been the most profound, intense, painful experience of my life. In fact, it’s been almost too much to bear. As your father, I made a silent vow to protect you from the world, never realizing I was the one who would end up hurting you the most. When I flash forward, my heart breaks, mostly because I can’t imagine you speaking of me with any sort of pride. How could you?

Your father is a child in a man’s body. He cares for nothing and everything at the same time. Noble in thought, weak in action. Something has to change. Something has to give. It’s getting dark, too dark to see.

Bu mektubun dizide geçtiği yeri seyretmek isterseniz TIKLAYINIZ…

Californication web sitesi
Facebook Sayfası
Twitter Sayfası
Son sezonun (4 yani) soundtrack albümü
Diziyle ilgili röportajlar, albümler ve her türlü ekstralar

0 Comments

  1. dizi 3 yıldır comedymax'te yayınlanıyordu zaten… yeni sezon için ara verdiler…digiturkte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑