gw1.jpgGlobal Warner‘dan hafta sonu haberim oldu, sitesini incelediğimde proje çok hoşuma gitti. (Sitenin ismi ilk anda dikkatimi çeken şey olmuştu…) Nedir bu Global Warner diye siteyi kurcaladığımda şunları öğrendim:

GLOBAL WARNER (KÜRESEL UYARICI); Önce çalışmalarına Türkiye’de karadan başlayıp, daha sonra tüm dünyayı küresel ısınmaya karşı uyarmak, bu konuda bilinç oluşturmak amacıyla yola çıkacak bir yelkenlidir. 3 kişilik tayfası ile 2007 yılı içerisinde İstanbul’dan hareket ederek tam bir dünya turu atacak ve 3 yıl sonra 2010 yılında, İstanbul, Avrupa Kültür Başkentiyken geri dönecektir. 

Bu kısa açıklamadan sonra amaçlarını da sıralamış “Küresel Uyarıcı”lar:

Çevre duyarlılığı, ahlÇ¢ki bir duruştur ve küresel ısınmanın etkileriyle birlikte artık, bir insanlık geleneği haline gelmelidir. Biz, Global Warner ekibi olarak bireysel çevre duyarlılığını bir insanlık geleneği haline getirmek istiyoruz.

– Bireysel önlemler için dünya çapında mümkün olduğunca fazla insana söz verdirmek, mümkün olduğunca insana küresel ısınma ile ilgili bilgi vermek, herkesin kendi çevresini de uyarmasını sağlamak istiyoruz…

Diye başlayıp devam ediyor amaçlar listesi. Amaçların tümünü ve yöntemlerini okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Global Warner’ın ana sayfası içinse şuraya tıklamanız yeterli..

Düşününce “Baba Olmak”ın getirdiği, sırtımıza yüklediği en önemli sorumluluklardan biri de çocuğumuza işi bitmemiş bir yeryüzü bırakmak. Bu konuda zaten hepimizin veledi bizden çok çok daha geride, çok ciddi şekilde yenik başlıyor oyuna. Dolayısıyla bu yenilgiyi hafifletmek konusunda biz babalara (ve annelere) çok büyük iş düşüyor.

Ne mi yapabiliriz. Pek çok şey. Ben, ilk olarak Babaolmak.com’a bir çevre bölüm ekleyip, konuyla ilgili linkleri derlemeye, zaman zaman çevre konusunda yazılar post etmeye ve hepimize öneriler sunmaya bugün itibariyle başlıyorum. (Biraz düşününce herkes için -kendini nerdeyse hiç yormadan- günlük rutininden fedakarlık yapmadan, çok basit ve kolay şekillerde mevzuya katkıda blunacak bir yol çıkıveriyor… Düşünün ;) )