Çocuk Doktoruyla İlk Randevu

Cumartesi günümüzün en önemli işi Zeynep’in hayatının ilk çocuk doktoru ziyaretiydi. Dr.Alev Fırat’tan yaklaşık 10 gün önce randevu almıştık. Metabolik tarama testlerinin sonuçları filan da o zamama kadar çıkmış olacaktı. 17.gününde kızımızın ilk doktor ziyareti gerçekleşecekti.

Doktor seçimi konusunda çok zorlanmadık. Babaolmak.com’da “çocuk doktoru tavsiyeleri” çok fazla olmamıştı. (Bize doktor öneren herkese teşekkürler bu arada) Sonuçta seçimimizi Kadın doğum doktorumuz Sedat Varol’un bize önerdiği doktorlar arasından yaptık. Bize üç isim verip bazı özelliklerinden bahsetti. Özellikle yeni anne baba olanların çocuk doktorlarından beklentisinin çok yüksek olduğunu, doktorun empati yeteneğinin çok önemli olabildiğinden bahsetti. (Daha bir çok şeyin yanında)

Bütün topladığımız verilerin ışığında cumartesi günü Dr. Alev Fırat’ın Koşuyolu’ndaki muayenehanesinin önündeydik tam takım. Notlar şu şekilde:

– Kızımız başlangıçta çok uslu olsa da evde ve yolda uyurken doktora varınca uyanması gerektiğinden bu işten çok hoşlanmadı.
– Bunun sonucunda da tartılırken tartıya çişini yapmayı tercih etti :) (Ben demiştim bezini çıkarıp bırakmayalım diye)
– Çiş yapmak suretiyle hafiflediğinden tartıda da kilosu biraz düşük çıktı. (İşte bu konu ciddi)
– 2960gr doğup, hastaneden 2790gr çıkan kızımız 5.günkü hastane kontrolünde 2850gr iken 17.günkü doktor randevumuzda 2810gr çıktı. (İlk hissiyat büyük can sıkıntısı tabii…)
– İlk aldığı 60gr’ın ardından geceleri deliksiz uyuyorsa uyandırılmasına gerek yok bilgisiyle fazla rahat davranıp geceleri kızımızın uykusunu bölmediğimizden kızımız yeterli beslenememişti. (Bu arada kilosu dışında hiçbir problemi yokmuş kızımızın, bunu öğrendik teselli olarak)
– Sonuçta doktorumuz, ne olursa olsun 2 saatte bir Zeynep’i uyandırıp emzirmemizi söyledi. (Sanki ben de emziriuormuşum gibi oldu değil mi?)
– 15er dakika her iki meme sömürüldükten sonra kalan süt pompayla sağılıp velede kaşıkla verilecek,
– D vitamini için bir damla alacağız Dvit3 diye bir damla, günde 2 damla damlatılacak.
– Gçrüşmenin ortaları gibi Zeynep yeri göğü inletmeye başladığından biz baba kız dışarı çıktık, görişmeye annemiz devam etti. Biz o sırada muayenehaneyi gezdik, balkondan baktık, laboratuarın sorumlusuyla tanıştık…
– 17.gün civarı Zeynep’in 3100-3200 olması gerekliymiş. Öyle olsaymış kısa kollulara geçebilirmiş ama şu anda deri altı yağ dokuları tam olarak oluşmadığından uzun kollulara devam etmesi gerekliymiş bunu öğrrendik. Yine 3200gr’lara varınca 2 değil 3 saatte bir kaldırılıp beslenmesinde de sakınca yokmuş.

Salı günü tartı kontrolü yapılmak üzere “zayıf” kızımızla or’dan ayrıldık…

(Bu arada ilk izlenim olarak, doktorumuzdan hoşlandık, sanıyorum bundan sonra uzun süre düzenli olaraj görüşeceğimiz kişiyi, Zeynep’in doktorunu bulmuş olduk.)(Deniz’in üniversiteye başlayana kadar aynı çocuk doktoruna gittiği düşünülürse, insan hayatında çok önemli bir şahıs bu çocuk doktoru kişisi)

0 Comments

  1. 3 çocoğumun çocuk doktoru olan bir dr seçmenize çok sevindim ilerleyen zaman larda bu tercihinizin ne kadar yerinde olduğunu anlayacagınızdan en küçük bir kuşkum olmadığını bilmenizi isterim bebeğinize size sağlıklı günler dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑