Çocuk Doktorundan Randevu Alırken

Dün, çocuk doktorumuzla ilgili bilgi isteyen bir anneye birşeyler yazdıktan sonra bu yazdıklarımı biraz genelleyerek Babaolmak.com’da yayınlayabileceğimi fark ettim.

Çocuk doktorları (özellikle de bir şekilde methini duyduğumuz doktorlar) tüm gün neredeyse aralıksız çocuk bakıyor. (Sabah 8 akşam 18-19 sanırım, yarım saatte bir, aralarda da acil bebekler, çocuklar filan geliyor) Dolayısıyla akşam saatlerinde muhtemelen doktorlar turşu gibi oluyorlardır. Siz de inanılmaz bir heyecanla gözünün içine bakarak gittiğinizde beklentiniz karşılanmıyor olabilir… (Biz böyle avuttuk kendimizi en azından)

Sabah ilk randevuda ise çok daha dinç neşeli, güleryüzlü olunuyordur muhtemelen. Dolayısıyla, sabah saatlerini tercih etmekte fayda var bana kalırsa. (Biz iş çıkışında yetişemediğimizden ister istemez hafta içi sabah işe gitmeden veya haftasonunu tercih ediyoruz)

Öte yandan unutmamakta fayda var ki, her branş için geçerli elbette, doktor dediğimiz canlı tipi de aslında bir insan ve her gün, her an aynı olması, neşeyle, sabırla karşılık beklenmemesi gerekir. (Düşünsenize bir takım çok ciddi çocuk hastalıklarıyla uğraşırken -veya kişisel bir şeyler de olabilir- öte yandan sizin kafaya taktığınız ve aslında neredeyse tamamen önemsiz olabilecek bir şey hakkında size dakikalarca açıklama yapmasını bekliyor oluyorsunuz bazen…)

Bu arada bizim doktorumuz bebeklerle çocukları aynı anda almıyor; belli günler öğleden önce bebeklere, öğleden sonra çocuklara randevu veriliyor (veya tam tersi) Çocuk milleti bulaşıcı hastalık geçirdikleri için sanırım en mantıklısı bu, bebeklerle aynı saatlerde aynı bekleme odasında olmuyorlar en nihayetinde… Bu da dikkat edilebilecek önemli bir unsur olabilir.

Son olarak da, gördük ki, uzun tatillerden (hatta haftasonlarının hemen ardından) tatilde hastalanan, ateşlenen çocuklar akın ediyor doktora. O sebeple de normalden daha yoğun oluyor doktorlar. Dolayısıyla rutin kontroller için uzun tatillerden hemen sonrasını tercih etmemek lazım belki de ;)

Doktorlarla, doktorlarınızla ilgili tecrübeleri yorumlar kısmında paylaşırsanız ne güzel olur aslında değil mi? (İsim vermek vememek önemli değil, önemli olan tecrübeleri paylaşmak)

0 Comments

 1. Cumartesi günlerini de tavsiye etmem. Bir kez doktorumuz bunaldığı bir cumartesi dert yanmıştı. Öalışan aileler cumartesi randevularını tamamen kapatıyor zaten. ֜stüne bir de çocuğu hafif hasta olup da, aman yarın kötüleşirse pazar kimseyi bulamam diye yarı-acil vakalar geliyor. Öok yoğun oluyor.

  Doktor randevusuna gitmeden notlar almanızı, imkan varsa, yanınızda birinin eşlik etmesini, bebek huzursuzsa sorularınızı sorarken bebeği bu kişi ile birlikte doktor odasından çıkartmanızı öneririm. Böylece soracaklarınızı daha rahat sorma imkanı oluyor.

  Doktor seçimi ile ilgili yazıma göz atabilirsiniz.

  http://www.kitubi.com/2007/10/30/ÖocukDoktoruSeçerken.asp

 2. Amerika’da bir çok pediatri kliniğinde sağlıklı çocuklar ile hasta çocukların bekleme salonları birbirinden ayrı. Türkiye’de böyle bir uygulama ile hiç karşılaşmadım. Sizin doktorunuzun en azından bebek ve çocuk saatlerini ayırması fikri hoşuma gitti…

 3. Özgür

  10 Eki 2008 at 10:22

  Aynen Damla’nın dediği gibi, biz genelde hep iki kişi birden giiyoruz. Nadiren de olsa Zeynep huzursuz olduğunda genelde ben onunla odadan çıkıp geziniyorum. (Doktorumuzun yan odasında oyuncaklar filan olan ikinci bir oda var, orda sakinleşiyoruz)

  Bir de sorulacaklar akla ilk geldiğinde liste yapmakta fayda var. Yoksa, sanırım Murphy Kanunları gereği, doktorunuzla yüzyüzeyken kesinlikle unutuluyorlar. :)

  İlk aylarda “şunu yedirin, bunu yedirin, şunla şunu karıştırın bunu da ekleyin” türü bilgiler için not tutmakta fayda var.

 4. Her kelimesi ile dosdoğru biz yazı olmuş.
  Biz randevuları kendimiz almıyoruz doktorumuz “şu saat uygunmudur” diye soruyor, kabul ediyoruz…ama bu yazıyıda okudukdan sonra artık randevu saatlerine kesinlikle kaışmayı düşünüyorum.Öünkü sizinde belirtmiş olduğunuz gibi ilk saatler ile son saatler arası Dr. beyin hali epey bir farklı oluyor.Zor bir meslek…

 5. Merhaba,
  Nasıl ki doktora soracaklarımızı not alıyorsak, ben doktorun söylediklerini de not alıyorum.. ֖zellikle beslenme konularında olanları. Zira sonra sabah ne yiyecekti akşam sütü en çok ne kadar içmeliydi ya bu D vitamini kaç damlaydı diye unutmuşluğum vardır!
  Cumartesi ve bayram dönüşü randevularında, kalabalık gerçekten daha fazla oluyor, bekleme süreleri elde olmayan nedenlerle uzuyor. ֖zellikle içinde bulunduğumuz gibi mevsimlerde, bekleme salonu yerine yakınlarda bulunan park ya da açıkhava bir yerde beklemek mantıklı olabilir. Biz son bayram dönüşü aşıya gittik, saatimizde gittiğimiz halde 70 dakika bekledik, bekleme salonu yerine başka çocuğun olmadığı oyun odasını seçmemize rağmen ateşlendik ertesi gün….
  Öok uzattım yorumu kusura bakmayın!
  Sevgiler,
  Hayal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑