15.Ay Doktor Kontrolü

Bu sabah doktorumuz Alev Hanım’a 15.ay kontrolü için gittik. Aslında cumartesi gidecektik ama böcek haftasonu biraz üşütmüştü ve öksürüğü de artmaya başladığından  birkaç gün öne cektik. Yolda uykudan yeni kalkmış ve bir punduna getirip tekrar devam etsem derdinde olan Zeynep önce kahvaltısını etti. (Yoğun trafikte cevredeki arabalara ve obodüslere laf atarak) Sonra da uyumayı denedi ama doktorumuza yaklaştığımızdan bir şekilde uykusunu açtık.

Bu arada yine yolda kime gidiyoruz? Alev Teyze’ye gidiyoruz! şeklinde bir kaç tekrarla “Alev” ismini de öğrenmiş oldu. (Doktorumuzun yanına varışımızdan başlayarak eve dönene kadar sanorom yüzden fazla “Alev” demiştir. (Doktorunun pek hoşuna gitti bu durum elbette, öocuklar pek söyleyemezlermiş Alev kelimesini…)

Ciddi bir sorunu yokmuş böceğin… Hafif üşütme. Antibiyotiklik bir durum yok ancak hasta olduğu için bu muayenede olması gereken aşısını (Suçiçeği) olamadı. Düzeldikten sonra aşı için ayrıca uğrayacağız.

– Boy 2,5 santimlik bir artışla 80 santimi geçmiş. (80,5)
– Kilo 1 kiloluk artışla 10.900gr’a çımış (Düz 11 diyebiliriz artık) Ki bu kilo artışı hanfendiyi kucakta taşıdığımızda gittikçe kendini göstermeye başladı.

Burnu için bir süre sabah akşam birer damla Otrivine; C Vitamini olarak yarım efervesan table redoxon, geceleri başucuna da buğuseptil etkisi gösteren mentollü bir damladan damlatacağız. (Kutu evde kaldı napalım ; )

Bol bol sıvı alınacak. Burunda geriye doğru da bir akıntı olduğundan ve bu akıntının koyulaşması boğaz ve kulaklarda rahatsızlık verdiğinden ne kadar çok sıvı tüketilirse o kadar iyi olurmuş.

Bu arada asıl haber Zeynep, anne sütünü bıraktı!!! Bir haftaya yakın oldu. Hatta o derece bıraktı ki gecenlerde annesi vermeyi denediğinde de kabul etmedi. Zaten bir süredir anne sütüne takviye olarak normal süt de içiyordu, artık sadece normal süt var hayatında. Bu yaşlarda 350-500ml tüketmesi gerekirmiş. Tüketiyor.

Keyifli bir muayene oldu. (Bir ara inatla ağzını açıp boğazını göstermediyse de önce köpek ve ayının boğazlarına bakınca doktor teyze, kızımız da ikna olup açar gibi yaptı ağzını.)

Uzuuun bir aradan sonra 15.ay vesilesiyle yazmaya hazır tekrar başlamışken biriken yazılacaklar listesini de eritmenin tam zamanı sanıyorum. ;)

0 Comments

 1. Sizin bu anlattiginiz halleri hareketleri, konusmalari ile Zeynep’in resimlerini kafamda birleştirince ortaya gerçek olamayacak kadar ‘datlu’ bir çocuk çıkıyor.
  Maşallah…
  Öok ara vermeyin, bekliyoruz yazılarınızı / tecrubelerinizi.

 2. merhabalar size uzun zamandır yazmayı düşünüyordum. zeynep hakikaten çok güzel bi kız oldu. maşallah. bizim kızımız zeynepten bir ay küçük. zeynep bizim etrafımızdaki duruyla yakın zamanlarda doğmuş tek bebek. o yüzden en başından beri sizi takip ettik eşimle. tabi artık eskisi gibi yazmıyosunuz şikayetçiyiz bu durumdan. zeynepin 15. ay kontrolünü okudum ne güzel kendini muayene ettiriyor bizimki babasının boynuna yapışıp bırakmıyor. ben size zeynepin dişleriyle ilgili bir problemi varmı onu sorucam ve bu geceleri uykusunu etkiledimi hiç. arka dişler çıkıyo şu anda ve geceleri uykular bozuldu haliyle. yani zeynepin gece uykularından bahsedermisiniz biraz ayrıca gündüz uykuları azaldımı bunu merak ediyorum

 3. Zeynep’e çok geçmiş olsun,ilaçları içtikçe ilerlemez hemen toparlar inşallah.

  Anne sütünü epey içmiş,sağlıklı bir ömür onu bekliyor öyleyse.

  selamlar….

 4. masallah zeynep’e…
  bizde 15. ay kontolumuz icin c.tesi doktorumuzu ziyaret edecegiz,ancak bizde de biraz burun akıntısı war …
  yalniz merak ettigim anne sütünü nasil birakti?kendiliginden mi?
  biraktiktan sonra gece uyanmalarinda degisiklik oldu mu?
  bende hala emziriyorum we 18.ayda biraktirmayi dusunuyorum,merakimi giderirseniz sewinirim ozgur…
  zeynep’e opucukler derin’den :)

 5. Özgür

  10 Eki 2008 at 12:57

  Uyku düzeni ne uyuma öncesi ile ilgili sonunda birşeyler yazabildim… Buyrun tıklayın…
  http://www.babaolmak.com/index.php/2008/10/10/uyku-meselesi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑