Çocuk Doktoru

Böyle bir soruyu, sorunsalı burada yazmak, Babaolmak.com’un müdavimlerini bu konuda cevap vermeye teşvik (veya provoke) etmek ne derece doğrudur bilemiyorum. Ama sonuçlarını merak ediyorum :)

Malumunuz, 10 gün sonra kızımız “dışarı” çıkacak. Hemen ardından da bize bir “çocuk doktoru” gerekecek. Çocuk doktoru seçiminde en önemli etkenin “eş dost deneyimlerine dayalı tavsiyeler” olduğu bilinen bir gerçek. Özetlemek gerekirse: “Eeee… Kime götüreceğiz bizim kızı?”

Bu bağlamda, her türlü öneri; değerlemdirme, kriter, parametre… İtinayla dinlenir, değerlendirilir… (Sadece bizim değil, bebeklerinin gelişine hazırlanmakta olan tüm çiftlerin de işine yarayacağını düşünüyorum böyle bir paylaşımın…)

0 Comments

 1. Özgür

  23 Haz 2007 at 00:22

  Bu arada; abartmayayım ama; tercihan İstanbul Anadolu yakasında; Ataşehir’i merkez alan bir dairenin içinde olsa önerilen doktorlar… Öok hoş olmaz mıydı… :)

  (şaka bir yana, her ne kadar doktorun eve yakın olmasının büyük bir avantaj olduğunu düşünsem de; birebir doktor önerileri kadar, isim verilmeden bilgi paylaşacak; değerlendirme ve öneriler iletecek herkese şimdiden çok teşekkürler)

 2. Cocuk doktorunun ununun veya referanslarinin yanisira ofiste calisanlar ve hemsirelerin kalitesi de cok onemli. Belirtmek isterim. Birsey oldugunda ilk muhatap olacaginiz ya resepsiyondaki gorevlidir ya hemsire. Bunlar sacma sapan tiplerse doktor isterse nobel odullu olsun fayda etmez. Cocugunuz aglarken telefona sarilip gece yarisi aradiginizda acan biri var mi? (bu ucretli mi bedava mi?) Gun ici acil olarak randevu almak isterseniz bu mumkun mu? Telefon actiginizda cocugumun atesi var dediginizde size “sanki tek atesli cocugu olan sensin!” dercesine munasebetsiz bir sesle mi cevap veriliyor? Doktor hangi hastane ile calisiyor? Cok hastasi var da seri uretim mi soz konusu, yoksa her bebege ve anne babaya gerekli ilgi ve ozeni gosterebiliyor mu?
  Bir de ilk basta kimi secerseniz secin, hosuna gitmeyen birsey oldugu anda doktorunuzu degistirebileceginizi unutmayin. Konu cocugunuzun sagligi. Basiretiniz baglanip da aman arkadas tavsiye etti, ayip olur vs diye ilgilenmeyen veya hatali muayene yapan doktora bagli kalmayin. Sonraki kontrolde baska doktora gidin ta ki icinize sineni bulana kadar.

  • Çok güzel yazmış ve tam anlamıyla ifade etmişsiniz bence de herşeyden önemlisi çocuklarımız.Doktor değiştirmenin ayıbı olmaz. Ben 2. bebeğimde yaptığı yanlışlardan dolayı 12 yıllık dr değiştirdim. Ama 5 aydır da düzgün bir çocuk dr. arıyorum. Bulduklarımın çoğuna cep telefonundan arayınca ulaşılamıyor yani acil durumda yalnızsınız. Bazısına acil muayenehanesine götürüyorsunuz (solunum sıkıntısı) (defalarca aradım sekreter meşgul demişti) kovmaktan beter ediyor randevusuz geldiniz diye. Nasıl bir sistem bu anlamadım. Bunlar doktormu yoksa ticarethane mi artık sorgular oldum bu nedenle evet doğruyu bulana kadar aramalıyızz….

 3. Kızınızın ilk aylarında düzenli sıradan (kısmetse, bir sorun ile karşılaşmazsanız) kontrollere gidiyor olacaksınız… Doktorunuz olarak kimi tercih ederseniz edin sonuçta geriye kalacak olan önemli noktalar bence şöyle olacak:
  – Doktor ile anne babanın “elektriklerinin” tutması
  – Doktorun konuştuğundan anlamanız
  – Doktorun sizi gerçekten dinlemesi ve endişelerinizi ortadan kaldıracak yanıtlar verebilmesi
  – Sizin ona 24 saat ulaşabileceğiniz hissini uyandırması
  – Kendisi seyahatte olduğunda, güvendiği bir kişiye dosyanızı devretmesi
  – Öocuğunuzu bir hasta olarak değil, kendisine gelen küçük insan gibi görmesi

  Elbette iyi doktor olması, yakın olması vs… çok önemli ancak ilk zamanlarda (hele sağlıklı bir bebeğiniz oldugunda) duygusal bağlılığınız daha önem tasimakta. Gerçek bir sorun oldugunda zaten kimse kendi Pediatristi ile sınırlı kalmıyor, uzman arayışına geçiyor.

  Kendi Doktorumda beğendiğim özelliklerden örnekler vereyim (Lider bir hastanenin Yeni Doğan Yoğun Bakım ֜nitesi şefi – tamamiyle tesadüf)
  – Katıldığımız bir seminerde konuşmacıydı, anlattıkları ve tarzı hoşumuza gitti
  – Muayeneler esnasında bebeğimin o ayki gelişimi hakkında okuyacak malzemeler verir
  – Endişelerimi dinler, yanıtlar – genelde önemsiz şeyler olduğunu açıklar
  – Ona e-posta ile ulaşabiliyorum (herzaman max 24 saat içinde yanıtlanıyor)
  – Hastane doktoru olduğundan, seyahatte vs. olduğunda bir başkasının yaptığı işlemi denetleyebiliyor. Acil ziyaretlerimizden sonra bize danışmanlık ediyor.
  – 15 aylıkken kızım düşüp, dudağını patlatmıştı: fotoğrafını e-posta ile gönderip, dikiş gerekmeyeceğini öğrendim.
  – Hemen ilaçlara, kremlere başvurmuyor…
  – Beni rahatlatıyor

  Bu süreç zorludur. Bir çok arkadaşım defalarca Dr değiştirdi ama sanırım hepsinin nedeni ilk satırlarda sıraladıklarımdı. Belki doğum öncesi bir iki tavsiye edilen Dr’u ziyaret etme imkanı yaratsanız?

 4. Hande hn,
  tam olarak istedigim doktoru tanimlamissiniz..ama arastirip ismini bulmak icin cok kisitli bilgiler var..sakincasini net olarak ongoremedigim icin direk soruyorum :) doktorunuzun ismini veya hastaneyi soyleyebilir misiniz?
  tesekkurler

 5. Dr. Pınar Dayanıklı, Amerikan Hastanesi Yeni Doğan Yoğunbakım Bölüm şefi … çok etkileyici bir etiket ama Pınar hanım bu etiketten çok daha genç. 2 kız annesi, çok kültürlü ve mütevazi bir doktor. Gerçekten endişe edecek birşey yoksa üzerinde durmaz bile… geçiştiriyorsa önemli değil. Öocukla da iyi diyalog kuruyor… uzun uzun muhabbetler değil ama onu muayene sırasında sakinleştirecek kadar… her gidişimde çocuğumun yaşına uygun bir “bu yaşta çocuk ne yapar” yazısı veriyor bize. Umarım faydalı olur…

 6. Merhaba..
  Geç mi kaldım bilemedim.. ֖ncelikle gözünüz aydın
  , allah analı babalı sağlıkla huzurla büyütsün kızınızı.Siteyi biraz geç buldum galiba..:)
  Bizde Amerikan Hastanesinde Gülsemin Güloğluna gidiyoruz. Pınar Hanımı eğitimde bende tanıdım aynı Handemin yazdığı gibi ama ben çok yoğun olduğu için tercih etmedim.Ama hastanenin bütün doktorları iyi.Bende Gülsemin Hanımı tavsiye edebilirim.Genç güleryüzlü samimi çocukları bebekleri çok seviyor gözlerinin içi gülüyor kibar ve her dakika telefon ile ulaşabiliyor her soruma cevap alıyorum.Tabii allah korusun ciddi bir problemimiz olmadı bugüne kadar ama genel rutinlerde gayet başarılı..
  Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑