Hep hayalini kurduğum bir ev var mı? Düşündüğümde çok net bir cevap çıkmıyor. Belki de sanırım hep çok sevdiğim evlerde oturduğumdan. Ama biliyorum ki hep hayalini kurduğum evde her zaman Z. de var ya da Z’nin olduğu ev, zaten hayalini kurduğum ev.

Biraz klişe oldu biliyorum. Düşünmüş olarak başlamadım yazıya; blog fırtınasındaki ödev konusunu okuyup yazmaya başladım ve yazarken bir yandan düşünüyorum ama bunu yapmak için de durmuyorum. Dolayısıyla bir yandan yazarken bir yandan da aklıma bir şeyler geliyor ve aslında yazının geri kalanı eş zamanlı olarak şekilleniyor.

Üç sene kadar önce Z’nin iki evi olduğunda taşındığım ev; minik bir bahçe katı. 30-35 metrekare bir bahçesi var. Bu şu demek; bahçede masamız sandalyemiz, şemsiyemiz; çiçeklerimiz; Z’nin salıncağı, babanın (ve Z’nin) hamağı var. Özellikle bahçeye özen gösterdiğim zamanlar şehir içinde bir bahçe katının nasıl şahane bir şey olduğunu çok iyi biliyorum.

Aynı şekilde; öğrenciliğim esnasında da yine çok merkezi bir semte, Moda’da bir teras katında oturuyordum. 15-16 metrekarelik bir terasının olması da şu demek; masan sandalyen şemsiyen ve hamağın oluyor ve gece hamakta sallanırken yıldızların altında uyuyabiliyorsun. Hatta zamanında, sıcak yaz aylarında abartıp tüm yatağımı terasa taşımışlığım var.

home_is_whereÜçüncü ve son olarak da bir karavancı atasözünden bahsedeyim size: “Home is where you park it” (Evin, park ettiğin yerdir” Bu sözü kullanan bir volkswagen ilanı hatırlasam da Google bana yardımcı olamadı. Ancak çok daha ilginç malzemeler buldum. (Bu isimle bir kickstarter projesi varmış mesela bir iki ay önce başarıyla fonlanmış; bilsem mutlaka destek olurdum)

Bakıyorum da yukarda bahsettiğim üç evin de ortak yanı “hamak” Demek ki neymiş? Hamağının olduğu yer evinmiş esasen ;) Bu vesileyle Mazhar Alanson’un “Hamak” parçasına da selam çakayım:

baba_kiz_hamak

Ne yapsam ne yapsam
Bir hamak alıp sallansam
Kurtulur muyum bunalımdan
Hamakta sallansam

Ne kadar enteresan!..

Daha da uzatmayayım çünkü vosvos karavan konusuna girersem çıkış zor; daha bekleyen yazılar var sırada ;)