Montessori Ana Okulu – Hatta Veli İnisiyatifi Montessori Okul Projesi

Aslında bir süredir detaylı bir Montessori dosyası hazırlamaya çalışıyorum, yakında biteceğini ummakla beraber fark ettiğiniz üzere daha hazır değil. Ama öte yandan “Veli İnisiyatifi Montessori Okul Projesi” hakkında bir duyuruyu paylaşmam da lazım. Dosya için “yakındaaa” diyerek duyuruya geleyim.

Önce Veli İnisiyatifi Montessori Okulu ile nasıl tanıştığımı anlatmam lazım sanırım. İsmen ve parça pinçik bilgilerle Montessori eğitim sistemine bir aşinalığım vardı ama hepsi o kadar. Yaklaşık 10 gün önce aldığım bir maille bir grup velinin bir araya gelerek bir Montessosi Ana Okulu açmak için çalışmaya başladıklarını öğrendim. Kar amacı gütmeyen, tüm çalışmaları bir dernek çatısı altında yürütmeyi hedefleyen bu veli grubunun ne yapmak istediklerini anlatmak için kendi evlerinde tanışma toplantıları düzenlediklerini ve ilgilenenleri davet ettiklerini gördüm.

Şans o ki aynı akşam bir toplantı daha vardı ve eşimle birlikte spontan bir kararla biz de toplantıya katıldık… (Ve açıkçası “iyi ki katılmışız” dedik…)

Toplantıda bizim gibi bir çok “veli” ile tanıştık. (Hakkatten de “veli” diye bir sıfat sahibi oluyoruz gittikçe) Bir çok yönden bize benzemekle birlikte “okul arama ve bulma, seçme” konusunda bizden daha öndeydiler çünkü hayallerindeki okulu ve eğitim sistemini bulamamış olmanın verdiği eksikliği “neden biz kurmayalım ki” diyerek başka bir motivasyona döndürmüşlerdi.

Bizim gibi olan akran velilerin dışında bu oluşumda “eğitim” kanadı olan Emel Hanım’la; Emel Çakıroğlu Wilbrandt’la tanıştık. Montessori eğitim sistemini ve düşüncelerini ilk ağızdan dinledik. Neden böyle bir oluşumun içinde olmayı kabul ettiğini; hedeflerini ve beklentilerini öğrendik. Ve duyduklarımız bizi çok heyecanlandırdı. (Sadece duyduklarımız değil, gördüklerimiz ve hissettiklerimiz de…)

Toplantının sonunda ortada dolaşan formu “Biz de varız” diyerek doldurduk ve çıktık. O günden beri de bu oluşumun, veli inisiyatifinin içindeyiz. Çocuğumuz için böyle bir şey yapıyor olmanın yanı sıra birileriyle birlikte bir şeyler yapılabileceğini görmenin, hissetmenin heyecanına da sahibiz.

O günden sonra bir tanışma toplantısı daha yapıldı ve gittikçe biz de dahil olduk ekibe. (Herkes kendi yetkinliklerinin -veya isteklerinin- doğrultusunda bir şeylerin ucundan tutuyor.) Düşünün ki, henüz çocuğu olmayanlar da var ekipte, çocuğu olup başka okulda okuyan ve o okullarda devam edecek kişiler de…

Uzatmayayım. Eylül ortasında, İstanbul – Koşuyolu’nda açılması planlanan bir ana okulu projesi var ortada. Montessori eğitim sistemiyle eğitim verecek, eğitim kadrosunun başında Emel Çakıroğlu Wilbrandt gibi bir üstadın olduğu, kar amacı gütmeyen, bir patron tarafından değil, biraraya gelen veliler tarafından kurulmakta olan bir okul projesi. Ana hedef olarak 15 kişilik bir 2-3 yaş sınıfı ve 20 kişilik bir 3-6 yaş sınıfıyla ilk yılına başlaması hedeflenen, bu sayılara neredeyse ulaşmak üzere olan bir okul.

Çok da detaya girmeyeyim, duyurumun konusu, son bir tanışma toplantısı daha organize etme kararı alınması. Çünkü gün geçtikçe projenin bilinirliği artıyor bu ekibi daha yakından tanımak isteyen, bu ekibe dahil olmak isteyen yeni destekçiler bize ulaşıyor.

Hem yeni destekçilerle yüzyüze tanışabilmek hem de yoğunluğu sebebiyle geçmiş toplantılara katılamamış aileler için, son bir tanıtım toplantısı 17 Haziran Perşembe saat 20:00 de, Emel Çakıroğlu Wilbrandt’ın da katılımıyla, Aslı-Şansal-Mert İlgün’ün evinde (Çiftehavuzlar civarı) yapılacak.

Olur da gelmek isterseniz daha detaylı bilgi almak için ozgur (at) babaolmak.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Hatta mail atarsanız ve daha detaylı konuşmak isterseniz maille telefonumu da verebilirim. Hatta bu yazının yorumlarında toplantıya kadar vereyim de telefonumu…

Katılımınızı bana e-posta yoluyla iletirseniz toplantı mekanı ev adresini, krokisini yollayabilirim size. Toplantının verimi açısından bebeksiz/çocuksuz gelinmesini rica ediyoruz. (Aksi de denendi daha önce, gerçekten zor oldu)

Böyleyken böyle. Z’ye tam okul aramaya başlamışken okul geldi bizi buldu; üstelik de tadilatından servisine her türlü işine el atabileceğimiz, çorbada tuzumuzun, baharatımızın olabileceği bir şekilde.

Projenin web sitesi şu anda yenilenmekte ama mevcut sitede ve blogta bir çok içerik, sunum ve hatta Emel Hn’ın katıldığı radyo programının ses kaydını bulabilirsiniz.

Montessori Okul Web Sitesi
Montessori Okul Blog
Sunumu görmek isterseniz
Açık Radyo’daki programın kaydı
– Montessori eğitim sistemi ile ilgili bir kitap: Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir? – Montessori vakfı kurucusu Tim Seldin’den…
– Bu da Emel Çakıroğlu Wilbrandt’ın kitabı: Maria Montessori Yöntemiyle Çocuk Eğitimi Sanatı

Eğer gelirseniz, toplantıda görüşmek, tanışmak üzere.

0 Comments

 1. Gelmeyi düşünenler olursa bana ozgur [at] babaolmak.com adresinden veya 0.532.658 37 58'den ulaşabilirler…

 2. Merhbalar,

  biz eşimle gelmeyi planlıyorduk. Lakin eşimin acil şehir dışına gitmesi gerektiğinden katılamadık. Biz de bu grubun içinde olmak istiyoruz. Ne yapmamız gerekli?hoş oğlumuz henüz 5 aylık.. Bilemiyorum, çok mu erken ..

 3. rüzgar için ufak ufak araştırmaya başladığımda duymuştum ilk kez bu eğitimi. hatta dewey'in labaratuar okullar projesine (çocukların deneyerek-ilişki kurarak öğrenmesini hedefleyen) özenirken, bir de montessori yaklaşımı olduğunu öğrenmiştim.. gördüğüm kadarıyla ankara'da uygulayan birden fazla okul var ve hatta meb tarafından da destekleniyor. istanbul'da şu ana kadar kimselerin ilgisini çekmemiş olması şaşırttı. birilerinin el atmış olması sevindirici. görüşlerinizi merakla bekliyoruz sayın fikirbaz:)

 4. elifin annesi

  26 Tem 2010 at 15:28

  babaolmak.com'u uzun yaklasik 2,5 senedir takip ediyorum. cok hosuma gidiyor ve cogu konuda yararli seyler ogreniyorum. montessori ile ilgim de kizimin dogumuyla baslamisti. bugun, uzun suredir ilgilenmedigim montessori grubu sayfasina bakip arkasindan da "istanbulda nerede var bu okullar" diye merak edip arayinca karsima yine siz ciktiniz… eski bir dostu gormus gibi oldum.
  neyse, websitesinde, "bireysel uyelik"le ilgili bilgi alamiyorum. yardimci olabilir misiniz acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑