Orta Gibi… Ilık Gibi…

Uzun zamandır Z’nin incilerini paylaşmıyorum. Aslında paylaşamıyorum demek daha doğru sanırım… Her şeyden önce Z, inanılmaz bir Türkçe’yle konuşuyor ve çok fazla hata yapmıyor. Anlatım konusunda yeni denemeleri oldukça başarılı… (Geçenlerde çok başarılı şekilde “maalesef” kullandı bir cümlesinde, sanırım uzun sure sessizce dinlemesi ve gözlemlemesinin etkisi var bu tip kullanımlarda) Yine de zaman zaman çok komik, düşününce mantıklı gelen ama alışık olmadığımiz kullanımlari var… Son günlerde aklıma geldikçe güldüğüm bir diyalog:

İstanbul’da havanin karlı olduğu bu hafta işten ve okuldan erken kaçıp bir ufak kahve kaçamağı yaptık. Sıcak çikolata ve havuçlu kekini yerken içinde bulunduğumuz alışveriş merkezinde oyuncakçı olduğunu fark edince hemen konuya girdi:

– Baba… Oyuncak alalım bana…
– Nasıl yani? Yeterince oyuncak yok mu evde?
– Senle benim evimde çok az oyuncak var. (Evlerimiz annenin ya da babanın evi olarak değil, anneyle Z’nin ve babayla Z’nin evi olarak kodlanmış durumda)
– Öyle dyorsun yani… Ben öyle düşünmüyorum. Bence bizim evimizde de çok oyuncak var ama biz oynamayı unutuyoruz. Kenarda köşede, çekmelerde filan kalıyor.
– Hayııııır hiç de unutmuyorum. Ben hepsiyle oynadım.
– Bir kere mi oynanır oyuncaklarla? Sürekli oynanmaz mi? Şöyle yapalım mı, eve gittiğimizde oyuncakların hepsini çıkaralım bir bakalım neler var neler yok. Artık sana göre olmayanları da başka arkadaşlara yollamak üzere ayıralım ondan sonra karar verelim tamam mı?
– Şimdi oyuncak alalım…
– Peki… Annenle senin evinde durum ne? Orada çok oyuncak var değil mi? Oradan da alabiliriz oyuncak böylece bizim evde artık az oyuncak olmaz…
– Annemle benim evimde biraz az biraz çok var… Oradan alamayız.
– Biraz az biraz çok ne demek? Tam olarak anlamadım ne demek istediğini…
– Ilık gibi… Orta gibi… Hani var ya… Az, orta, çok…

Sessizlik…

`Ne az ne cok` aklına gelmediğinde `biraz az biraz çok` ise yaramadığında’ `ılık ve `orta’ derdini anlatmaya yetmez mi? Sadece derdini anlatmakla kalmaz babasını bir kere daha fethetmez mi?

0 Comments

  1. Bizim Aysegul de Z.gillerden. Simdi 4.5 yasinda; ama 2.5’kenki bir anekdotumuz hitdir:

    Banyoda dus basligi dudagina carpar.

    Ben: Bir sey oldu mu kizim?

    A: (Eliyle de kontrol ederek) Muhim degil.

    Ben: Dumur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑