Evet, bir kısım müdavimlerimizin zaten çoktan haberi olduğu üzere, fasulyemiz cinsiyetini belli etmedi bugün. Zaten ortalama değerlere göre cinsiyetin rahatlıkla belli olacak halde görünmesine daha iki hafta var. Herşeyi ortalama değerler arasında olan veledimizin de herşeyi gayet normal ve yolunda olduğundan cinsiyeti de bugünlük anlaşılamadı. (Sağolsun Sedat Bey görsün diye çok uğraştı, ultrasonla evirdi çevirdi ama yok, ser verdi sır vermedi velet) Bu konuda çok heyecanlıysanız iki hafta sonra gelin, yoksa bir sonraki rutin randevunuz dört hafta sonra dedi Sedat Bey, biz de yiğitliğe bok sürdürmediğimizden, dört hafta sonra geliriz, görürüz dedik. (Dört hafta sonra geldiğinizde, hiçbir yanılma payı olmadan %100 öğreneceksiniz dedi doktorumuz.)

Bu hafta “ikili test” için kanı alındı Deniz’in; ikili test yavru’da Down Sendromu olup olmadığını anlamaya yarayan testlerden biri, bu testteki veriler ışığında daha ciddi bir test olan amnio sentez yapılıp yapılmama kararı veriliyor. Doktorumuz uzun uzun anlattı bu konuları… Netice itibariyle, anne karnından su alınarak yapılan amniyo sentez riskli bir test olduğundan (Bebeğin bu sırada kaybedilme riski 1/250 gibiymiş) öncesinde ikili testle kontrol ediliyor. Istenen aralıkta veri alındığında amnio senteze başvurulmuyor… Test sonuçları bir haftaya kalmadan elimizde olacak bakalım.

Doktorumuzla sohbetimiz sırasında ultrason cihazlarının çeşitlerini ve farklarını, doppler’in zararlı olup olmadığını öğrendik. (Değil diyebiliriz çok uzatmadan) Akabinde ilk kez bu hafta ultrason aktivitemiz oldukça uzun sürdü, ilk kez kameramızı şarj etmiş olarak gittiğimizden rahar rahat kayıt da yapabildik. Fasulye tam anlamıyla fıldır fıldır içerde. (Dışarda da aynı hiperaktiviteyi sergilemeyeceğini umduk açıkçası)

13 hafta 4 gün itibariyle fasulyemizin boyu 7.41cm; (artık dşük ihtimali %1,25 civarına inmiş durumda) ense kalınlığı normal, burun kemiği oluşmuş ve görülebiliyor (önemliymiş), omurga ve kaburgalar görünebiliyor. (Hatta foroğraflarda da var, üzerinde yazılı hangisinin hangisi olduğu. Yine fotoğraflardan birinde de ayan beyan görünüyor; kendileri sırıttılar bugün bize. (Güleç yüzlü bir velet olacak herhal.)

İki ay sonra Fetus Sağlığı Merkezi’ne giderek “Detaylı fetal ulrason”a girecekmişiz, randevu almak çok zor olduğundan, şimdiden randevu almamızı söyledi doktorumuz, hay hay dedik. O da bize detaylı fetal ultrasondan bahsetti, veledin ultrasonda tepeden tırnağa en detaylı şekilde incelenmesi, herhangi bir sorununun olup olmadığına bakılması anlamına geliyor.

Neyse, şu an için fazlasıyla erken olmakla birlikte doğumun Memorial Hastanesi‘nde yapılabileceğini konuştuk (Köprüde trafik olurda nasıl geçeriz konulu tez çalışmama yakında başlayacağım) yanı sıra Deniz de yoga yapmaya tekrar başlayabileceğini öğrendi. (Doktorumuz, Deniz’in son bir ayda yaklaşık 1,5 kilo aldığını görünce,”Başla zaten sen Yoga’ya, durma” dedi…:) ) Çıkışta da Bahariye’ye gidip hamile pantalonu aldık Deniz’e…

Günün Fotografı 1
Günün Fotografı 2
Günün Fotografı 3
Günün Fotografı 4