Çilek & Maydanoz

Bir akşam yemeği sonrası; sofraya bir kase içinde çilekler gelir… Z’nin favorisi olduğunu belirtmeme gerek yok herhalde çileğin; ilk çileği alır ve hemen sorar:

– Bu çileğin maydanozlarını nereye atayım?

* * *

Bir restoran; Z. yemeğini bitirmiş her kesin tabağından otlanmaya geçmiş; teyzesinin tabağındaki domateslere sarkmaya başlayınca teyzesi domatesin mevsimi olmadığından “Z’cim yeme domatesleri” deyince hepimizin günde yüzlerce kez duyduğu soru gelir:”Neden?” Bunun üzerine de şu açıklama yapılır: “Dandik çünkü o domatesler, güzel değiller; gel ben sana roka vereyim…”

Aradan yaklaşık 45-50 dakika geçmiş, Z, kankası Ada’yla birlikte restoranın içinde koşturmaktan yorulunca ayrı bir masaya oturup kocaman amerikan servislerin arkasına resim yapmaya başlamışlardır. “Ne resmi yapıyorsunuz sorusuna şu cevapları verirler:

Ada: Flüt resmi yapıyorum ben
Z.: Ben de dandik domates yapıyorum…

Masada derin bir sessizlik… Sonra kahkalar…

* * *

En sonuncu da bu sabahtan:
Dün gece işten geç geldiğim için Z’yle hiç görüşemedik. Sabah da kalktığımda Z, kahvaltıdını yapmış, çizgi filmini seyrediyordu. (Speedy Gonzales) O saatte beni salonda görünce şaşırdı ve beklemediğim kadar sevindi; koltukta yattığı yere eğilip onu öperken boynuma sarıldı:

Z: Sana kahvaltı hazırlayalım mı?
Ben: Yok kuşum, ben kendim yaparım, sen çizgi filmini seyret…
Z: Yok yok, ben değil, Mine halleder… (Mine Teyze’si az ötede gazete okuyor ve bizi dinliyor…)
Ben: Yok tatlım, ben kendim yaparım…
Z: Yok yok, sen yanımdan gitme… (Mine’ye dönerek) Minecim… Babamın kahvaltısını halleder misin?
Mine: Hallederim tabi Zeynep’cim, sen baban yanından gitmesin mi istiyorsun?
Z: Evet, biraz birlikte oturalım… (Diyerek koltukta dikleşti, birbizimize yaslanıp elele oturup 20 dakika çizgi film seyrettik, bir süre yanak yanağa yattık da… Bu arada önce “işe gitme” dedi, sonra “beni de işe götür ben işyerinde boyama yapar seni beklerim” dedi. Bugün değil de bu hafta başka bir gün için söz alınca ancak, mutfağa gidip kahvaltı etmeme ses çıkarmadı…)

0 Comments

  1. Ah benim kuşum da böyle beni güldürüp, böyle içimin yağlarını eritecek mi acaba? :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑