Eskiden arada sırada yapıyor olsam da uzun zamandır boşladığım bir iş Babaolmak.com’da kitap tanıtımları yazmak. Aslına bakarsanız Çocuk Kitapçısı: Kipitap.com sebebiyle de kitaplarla bu kadar haşır neşir olup da sonar yazmayı becerememek büyük saçmalık.

Malum; Babaolmak.com’da genel olarak da daha düzenli yazmaya çalışıyorum. Kitap tanıtımları konusunda da disiplinli olsam diyorum. Sonuç? “Haftanın Kitabı” bölümü ve yazılmak üzere masamın kenarında bekleyen yaklaşık 20 haftalık (!) kitap.

Eh, şimdi haftanın kitabı gibi bir bölüme başlayınca da ilk tanıtılan kitap kendi yayımladığın kitap olmaz mı? Olmaz… Başka bir yerden başlamak istedim nedense. Neden? Çünkü ilk olacak kitap, ebeveynlikle ilgili ve çok da eğlenceli:

Evet; haftanın kitabı olarak ilk seçtiğim kitap; Domingo Yayınları’ndan “Çakma Anne: Biz Mükemmel Olamayan Anneler İçin Ebeveynlik Rehberi

Şöyle bir düşününce fikir çok iyi… Neden? Çünkü “mükemmel annelik” (ya da mükemmel ebeveynlik) konusunda onlarca yüzlerce kitap varken ezber bozmak iyidir. Kendinle dalga geçmek iyidir. Mizah iyidir… Hele de kaliteli kalemlerden çıkan mizah çok iyidir.

Orijinal ismi “Sh*tty Mom” olan kitabın dört yazarı var: Laurie Kilmartin, Karen Moline, Alicia Ybarbo ve Mary Ann Zoellner. Bu dört anne, Amerikan televizyon dünyasında pek çok programın yapımcılığını, metin yazarlığını üstlenmiş karakterler. Dolayısıyla kitabın mizah dozunun Amerikan Talk Showları seviyesinde olduğunu daha okumadan öngörmek zor değil.

Kitabın arka kapağında önemli bir not var: “Yanında yedek emzik taşıyanlardansanız, bu kitap size göre değil.” Yine arka kapakta içeriğe dair örnekler de var: “Her hafta sonu sabah saat 9’a kadar yatakta kalabilmenin yolları “, “On Saniye Kuralı: Yere Düşen Emzik”, “Spor Yapan Annelerle Başa Çıkmanın Yolları”

Bu kitabı; bebeklerle ve sonradan dönüşecekleri çocuklarla başa çıkmak konusunda bir tür rehber gibi düşünebilirsiniz. Kitap gerçekten eğlenceli; bölümlere ve her bölümün içinde yol gösteren (!) nitelikte yazılara, ipuçlarına yer verilmiş. Şöyle bir taradığımda:

– İki dakika markete uğrarken çocuğunuzu arabada bırakmanın yolları
– Hasta çocuğunuzu öğretmene fark ettirmeden okula nasıl bırakırsınız? (Bu konuda yurdumuzda da çok sıkı cevherler var)
– Harika bir bakıcı aramayı bırakın, zamanında gelen bakıcıya razı olun.
– Kafayı yemeden çocuğunuzla oyun oynamanın yolları

Tabii ki bu örnekler pek çok yazdan sadece bazıları (ve emin olun kötü filmlerin iyi fragmanları gibi sadece en iyi kısımları cımbızlamıyorum) Kitapta babalar (çakma babalar), bekar anneler ve anne olmayanlar (na-anneler) de unutulmamış: “Eskiden beraber azıttığınız na-anneyle arkadaş kalmanın yolları” ;)
“Lanet Bir Uçakta, Lanet Bir Bebekle” başlıklı yazıdaki alt başlıkları yakından inceleyecek olursak:

1) Bebekler uçakta ağlamak için yaratılmıştır
2) Bebeğinizi yatıştırmaya çalışın
3) Asıl sorun: Diğer İnsanlar
4) Güçlü olun
5) Aldırmayın
6) Ama ya… Alerji hapları?
7) Ben bu bölümü okumasam da olur; iPad’im var.

Her bölümün sonunda bir “Unutmayın” bölümü de var. Bir kaç tanesini alıntılamak gerekirse:

Unutmayın: Kontrolünü hiç kaybetmemiş bir anne, tanınmaya değmez.
Unutmayın: Bir ebeveyn olarak bebeğiniz ağlarken uyumaktan daha ihmalkar şeyler de yapacaksınız. Bu sadece başlangıç.
Unutmayın: Arzunuzu geri kazanacaksınız. Şu an için önceliğiniz; kendinizi, bebeğinizi ya da babasını öldürmeden ilk yılı atlatabilmek.
Unutmayın: Oğullar babalarından kopar, kızlar anneleriyle alay eder… Kendi ebeveynlerimize dönüşmeye mahkumuz ve yavrularımıza “kanka” diyerek bundan kaçamayız.

Uzatmayayım, uzun lafın kısası; yaz için, keyifle okunacak; son derece keyifli; mutlaka gülümsetecek, bazen kahkaha attıracak, bazen ciddi ciddi düşündürecek (gerçekten de) bir kitap.

Anne olmayı düşünen arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz ya da yeni bir anneye “bu önerileri de unutma” diyerek verebilirsiniz. Ya da “bak ben bunu hiç düşünmemiştim” demek için ya da “hah işten ben de böyle yapmıştım” darken sırıtmak için edinmenizde fayda var.

Çakma-Anne_kapak
Çakma Anne
Domingo Yayınları
Ağustos 2013
Laurie Kilmartin, Karen Moline, Alicia Ybarbo ve Mary Ann Zoellner
Çeviren: Irmak Ertuna Howison
170 Sayfa

Hemen tıklayıp satın alabilirsiniz.
Kitabın orijinalini isterseniz tıklayın.
Kitabın sitesi de var elbette
– Kitabın orijinalini e-book formatında Kindle’da okumak için de alabilirsiniz.
Laurie Kilmartin ya da Karen Moline‘e ulaşabilirsiniz
Aslı Tohumcu da Radikal’de yazmış
Domingo yayınevi’nin Facebook sayfasına ulaşmak için buyrun
Bu da Domingo Yayınevi’nin sitesi
Tıklayıp hemen indirimli satın alabilirsiniz