Babalık Testi Mi?

Cumartesi sabahı büyük bir gazetenin kapağındaki “2008’in buluşu: Babalık Testi” başlığı dikkatimi çekti. (Amacı da buymuş zaten; dikkat çekmek. Yoksa babalıkla filan alakası yok özünde)(Ama konu çok da uzak bir konu değil)

Time Dergisi yılın en iyi 50 icadını seçti. Dergiye göre, 2008’in en iyi icadı, bu yıl perakende olarak satışa sunulan pratik DNA testi. (Bu arada hatırlatmakta fayda var, Time’ın seçtiği 2007’nin en iyi icadı iPhone’ken 2006 icadı da YouTube idi.)

Pratik DNA testini biraz araştırınca evde kendi kendinize test yapmanızı sağlayan ancak sonucunu öğrenmek için test kitini firmanın merkezin yollayıp 4-6 hafta beklemeniz gerektiğini öğreniyorsunuz. Öte yandan yılın icadı olmasını sağlayan sebep bana kalırsa pratikliğinden ziyade fiyatının gittikçe düşerek ürünün perakende piyasasına inmesi. (1000 – 2000 dolarlardan 399 dolara kadar inmek fena bir başarı değil bence şimdilik)

Kişisel ilgim sebebiyle Google’ın bir yatırımcı olarak bioteknoloji ve gen araştırmalarıyla ilgilendiğini bildiğimden bu DNA testini geliştiren 23andMe firmasının yatırımcılarından birinin de Google olduğunu öğrenmek beni şaşırtmadı. (Yatırım miktarı 4 milyon dolar) Öte yandan 23andMe firmasının kurucusu Anne Wojcicki‘nin Google’ın iki kurucu ortağından biri olan Sergey Brin ile evli olması da çok şaşırtıcı değil bu noktada. (Bu arada çiftin bu ay içinde bir çocukları olacakmış diyerek hafif bir magazin turu da yapmış olayım)

23andME firmasının ismindeki 23 de insan vücudundaki eşleşen kromozom sayısından geliyor. (Anne ve babadan gelen 23’er kromozom eşleşerek ilk hücreyi yaratıyorlar) Firmanın Eylül 2008’de DNA testlerini 399 dolara indirmesiyle bu alandaki önemli bir kilometre taşını oluşturmuş oluyor. Test sonucunda 23 klinik rapor başta olmak üzere her türlü genetik riskle ilgili detaylı bilgi sahibi olabiliyorsunuz. (Gattaca filmini seyretmemiş olanlar için filmi tavsiye edip, bu gidişle çok yakında Gattaca filmindeki kurgunun gerçek olacağını söyleyebilirim)

23andMe’nin web sitesi burada
Anne Wojcicki hakkında bilgi şurada
Wikioedia’da 23andMe
Cruchbase’de 23andMe
Hürriyet’in konu ile ilgili haberi
Engadget’ın haberi

0 Comments

 1. Babalik testi uzerine birkac not:

  Babalik testi icin cocuk uzerinde velayet hakki olan iki kisinin onay vermesi, aksi taktirde mahkeme izni alinmasi sarttir

  Evde izolasyona baslanan testlerin yuksek yanlis sonuc verme olasiligi vardir

  bu test ile birlikte genomik ozelliklerinizin tamamini uzerine 399 dolar vererek bir baska sahsin kullanimina gonderdiginizi (bi zamanlar kan orneklerimiz toplanip amerikaya gonderilmisti, hangi amaca hizmet etmekte oldugunu halen bilmiyoruz)

  istenirse turkiye de bu testi yapabilecek kuruluslar oldugunu

  eklemek istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2021 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑