Burada yazmıştım. Yaklaşık 7-8 haftadır Mahmure.com ve Bebişler.com sitelerinde köşe yazılarım yayınlanıyor. Başlık aslında buradakiyle aynı: Baba Olmak. Köşe yazılarına ayırdığım enerji aslında ister istemez Babaolmak.com’a yazacaklarıma ayırdığım vakitlerden kırpıldığından, konu da aslında aynı olduğundan aynı yazıları buraya da alayım ve orijnal çatı altında toplayayım istiyorum. Yazıları tarihleriyle ekleyip, doğru linkleri ve elbette ki hepsinin derlendiği bir yazıyı yayına alana dek en son yazıyı sizlere aktarayım dedim:Yarış Atı Yetiştirmek

 

Uzun zamandır aklımda olan çelişkilerden biri; hem çocuğunun okul dışı faaliyetlerde bulunmasını istemek (Hatta birden fazla) ama bir yandan da at gibi koşan, yarış atına dönüşen proje çocuklardan biri olmaması lazım. Peki ya ikisinin arasındaki çizgi nerede?

Ufaktan ufaktan kafamın arkasında bir yerlerde ise kızımızın okulundaki psikologla yaptığımız rutin görüşmeden kalan cümleler var. Cümle bile değil, başka konuları tetikleyen anahtar kelimeler.

Mutluluk, aidiyet, kafa karışıklıkları, ilkokul, yaratıcılık, faaliyet, performans… Bu anahtar kelimelerden bir şey anlaşılmıyor olabilir, hiçbir problem yok okulda, hatta güzel haberler de var. Ama ileriye yönelik üzerinde çalışılması gereken şeyler de var elbette… Ya da daha dikkatli takip edilmesi gereken şeyler. Bu “şey”lerin her biri kendi başına yazı konusu olabilir. (Ya da hepsini birden toplasan bir yazı çıkmaz belki de)

Okulun psikoloğu bana sorular sorarken (başka yazı konusu) benim ona sorduğum soru da buydu. Ve aldığım cevap gerçekten de çok tatmin etti beni ve net olarak kafamda bir yere koyabilmemi sağladı bu “okul dışı faaliyetler” konusunu.

Okul dışı faaliyetler konusunu tanımlamak gerekirse; yazın okulla birlikte gittiği havuz kızımızın çok hoşuna gitmesine rağmen yaz aylarındaki sayı azlığından ötürü sadece bir ayla sınırlı kaldı. Üstelik tam da yüzdü yüzecekti.

Yazının tamamını okumak için tıklayabilirsiniz…