Aslında öğretmenler gününde tanıtacaktım “Sen Ağlama”yı… Çevremdeki öğretmenlere hediye etmek için bolca aldım bu kitaptan… Bu arada kitabı tam anlamıyla tek bir solukta, bir oturuşta 3-4 saatte okuyup bitirip çok etkilendiğim için de tüm çevreme ısrarla öneriyorum…

Eskiden favori kitap türüm bilimkurgu, fantazi ve mizah iken (Dune Serisi – Frank Herbert, Yüzüklerin Efendisi – Tolkien, Yerdeniz Büyücüsü – Ursula LeGuin, Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams, Don Camillo Serisi – Guareschi) son yıllarda biyografi, otobiyografi ve anı türü ile çok daha fazla ilgilenmeye başladım… Uzatmayayım; (paragraf profil sayfasına dönecek yoksa).

Sen Ağlama da bir anı kitabı. Bir öğretmenin, Süheyla Uysal’ın öğretmenlik yapmak için Anadolu’yu tercih edişinin ve Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde yaşadıklarının kendi ağzından anlatıldığı sadece akıcı ve keyifli bir kitap değil aynı zamanda bir dönemin çatışmalarına da ışık tutan ve çok şey öğreten bir kitap.

Yakın bir arkadaşımın annesi olan Süheyla Uysal’la kitabını okuyuşumun ertesi günü tanışma fırsatı da buldum. (Altın Portakal Film Festivali için bu sene de Antalya’ya gidişimin en büyük kazanımlarından biri de bu oldu sanırım) Aynen kitabının satırlarındaki gibi bir “öğretmen”le ve bir anneyle karşılaştım… (Ne demek istediğimi anlamanız için kitabı okumanız gerekli)

Sen Ağlama; çocuk kitabı ya da direkt olarak ebeveyn kitabı olmamasına rağmen Kipitap.com’un kataloğuna da girdi ve Kipitap.com üzerinden internette de satılmaya başlandı. Bunun sebebi, kitabın -bana kalırsa- tüm anne babalar ve elbetteki öğretmenler tarafından okunması gerektiğini düşündüğüm bir kitap. (Öğretmen yetiştiren okullarda ise zaten okula girişte çocuklara verilmeli)

Üniversiteden mezun olduğunda kendisine verilen Avusturya ve ABD bursları ile parlak bir kariyer onu bekliyordu.

Ama o, okuma-yazmasız bir filozof olan yaşlı annesinin sözünü tuttu; elinde bavulu Anadolu yollarına düştü. O bir “öğretmen”di.

Anadolu insanı cahildi, geriydi, ama bu ülkeye emeği çoktu. Bu ülke için canını, malını verirken geri kalmıştı. Artık borç ödeme sırası bu ülkenin okumuş evlatlarındaydı.

Ancak bu aydınlanma mücadelesi bir süre sonra büyük güçlerin elinde bir iç savaşa ve 1980 ihtilaline sürüklenen Türkiye Cumhuriyeti’nin var olma mücadelesine karışacaktı.

Üzerlerine doğru çöken karanlık bulutlara karşı yanında sadece çoğunluğu gençler, ak örtülü analar ve “hacı amca”lardan oluşan Anadolu halkı vardı…

Ama bu, büyük bir güç demekti.

Sen Ağlama; kendine ait bir web sitesi olmasıyla da ve Anadoluya Dönüş Yayınları’nın ilk kitabı olmasıyla da öne çıkıyor. Benzer kitapların devamı gelecek yani…

Tıklayıp kitabın sitesine gidebilir…
Facebook sayfasına ugrayabilir…
Veya hemen satın alabilirsiniz…

Umuyorum ki etkilenecek ve beğeneceksiniz.