Dalgınlık ve konsantre olamama çağında sadelik üzerine bir kitap: Focus

Bugün bir arkadaşım sayesinde bir kitapla tanıştım: Focus. İlk anda hoşuma giden şey kitabın ismi ve konusu kadar ücretsiz bir e-book olarak PDF formatında download edilebilir oluşuydu. (Böylelikle uzun zamandır kendisine haksızlık ettiğim Reeder’ıma da bir güzellik yapabilirim dedim)

Sonra; gün boyu açık olan browser sekmesinde gidip gelip kitaba ve içeriğine göz attıkça daha da beğendim kitabı. (distraction mı dediniz???) Hele de kitabın son bölümünde “Ebeveynler için odaklanma ve önceliklendirme” gibi bir başlık olduğunu da görünce Babaolmak.com’da gönül rahatlığıyla yazabilirim diye düşündüm. (Her durumda yazacaktım aslında)

Bu arada yazarın (Leo Babauta) daha kitabın başına eklediği “uncopyright” ibaresi de ayrıca hoşuma gitti. Kaynak göstermenize gerek yok; alın dükkan sizin, maksat kitap tanınsın, daha çok kişiye ulaşsın ve insanlar odaklanarak daha mutlu hale gelsin gibi bir yaklaşımı var yazarın.

Çok uzun zamandır çok fazla parçaya bölünerek hiçbirine hakettiği ilgiyi veremeyen istediğim işlere istediğim gibi odaklanamayan biri olarak benim için sanırım biçilmiş kaftan.

Yazarının kelimeleriyle “Focus”, yaratmak, yansıtmak ve huzuru bulmak için odağınızı bulmak hakkında bir kitap. Odaklanamama çağında sadeliği bulmak üzerine bir kitap. Bir adım geri at, dikkatini dağıtan şeylerden kurtul, sadeleştir, odaklan diye bir sıralama izliyor ana başlıklar…

Satın almak isteyecekler için de çok uygun fiyatlı bu arada kitap. Ücretsiz versiyonunun yanı sıra videolarla filan desteklenen bir premium versiyonu da var. Kindle, iPad veya benzeri cihazlara uygun versiyonu da var…

Uzatmadan ilgili linkleri vereyim…

Kitabın sitesi burada
E-Kitap formatında indirmek isterseniz buradan başlayabilirsiniz
“İçindekiler” neymiş bakmak için tıklamanız yeterli
– Satın alacağım derseniz tıklarsınız olur biter
– Yazarı Leo Babauta hakkında bilgi isterseniz o da var
– Yazarın blogu veya twitter hesabına ulaşabilirsiniz
– Leo Babauta’nın diğer kitapları şurada, Türkçe’ye çevrilmiş bir kitabı da burada
Bir anne ya da baba olarak “Finding focus for parents” bölümünü okumak isterseniz tıklayarak onu da yapabilirsiniz

Daha ne olsun ;)

0 Comments

 1. Bu adamin bloglarini bir suredir takipteyim. Kitabi da indirdim (bedava olanini) Okumak icin sirada ama belki de en one almam gerek :)

 2. fikirbaz

  13 Ara 2010 at 20:09

  Ford Focus C-Max advertorial'ının ardından "Focus" diye kitap tanıtmış olmam tamamen tesadüf… :)

 3. Taner Ciğer

  16 Şub 2011 at 18:49

  Kaleminize sağlık.

  Saygılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑