Kitap Önerisi: İlk Gün

Ne kadar istesem de istediğim periyodik düzende kitap önerileri yapmayı beceremiyorum Babaolmak.com’da. Oysa elimden çok da fazla kitap geçiyor. Sadece özel olarak dikkatimi çekenleri tanıtsam bile haftada en az bir hatta iki kitabı detaylı yazmam gerekirdi. (Ama baksanıza günlerce elimi süremediğim oluyor Babaolmak.com’a)

Sonra detaylıca bahsedeceğim; bu yazki her türlü boş vaktimizi buna nerdeyse tüm yıllık iznimiz ve hafta sonlarımız da dahil geri sayıma başladığımız Montessori Okulu’na kanalize ettik. Bunu da sonra yazacağım. Konuya döneyim.

Okulların açılması vesilesiyle bahsedeceğim kitap (ki aslında kitaptan da ziyade “set” demek daha doğru olur) “İlk Gün” İsminin devamında “Çocuğu İlköğretime Başlayacak Anne Babalar için Kılavuz” da geliyor ve aslında kitabın içeriğine dair tüm ipuçlarından da bahsedilmiş oluyor.

Kitaptan haberim pedagog olan ve rehber öğretmen olarak çalışan teyzem sayesinde oldu çünkü yazarı Psikolog Şenel Karaman’ı bizzat tanıyor kendisi ve kitap matbaadan çıkar çıkmaz elime bir kopyası ulaşabildi.

Kipitap.com‘daki yorum şu şekilde:

“Kısa bir kullanım kılavuzu ile birlikte verilmiş olan sette çocuğu okula başlayacak olan anne babaların ihtiyaç duyacağı her şey düşünülmüş.

Anne babaları olmadan toplu bir aktivite yapan çocuklar ile özdeşleşmesi için kurgulanmış olan Gümüş Pullu Balık hikayesi, okulda ihtiyaç duyacağı eşyaların listesi, okul olgunluğunu gözlemleyip hafta hafta notlar alabileceğiniz takip kartı, kısaca her detay düşünülmüş.

Kitabın ve kitabın bir özeti niteliğindeki 1,5 saatlik DVD’nin içinde ise değinilmemiş konu neredeyse yok. Yıllardır bu konuda seminerler veren, okullarla ortak çalışmalar düzenleyen tecrübeli bir psikolog tarafından hazırlanan kitapta sırt çantası seçiminden akran zorbalığına, matematiği sevdirmenin yollarından cep harçlığına uzanan birçok konu ele alınmış.”

Ben de kitap hakkında “boyutuna kanmamak lazım” diyorum çünkü çok kalın tuğla gibi bir kitaba konabilecek zenginlikte içerik bir şekilde bu kitaba sığdırılmış durumda.

Kitapta bahsi geçen sorulardan birkaçına örnek vermek gerekirse:

– Çocuğunuz okula hazır mı?
– Onu okula nasıl hazırlayabilirsiniz?
– Okula başlamadan önce hangi sorunlarla karşılaşabilirsiniz ve bunları nasıl aşabilirsiniz?
– Okul ve öğretmen seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?
– Okulu ne zaman görmeli ve ilk gün kim götürmeli?
– Çocuğunuz okulla ilgili neleri merak eder?
– Erken yatmayı nasıl alıştırabilirsiniz?
– Okul çantası nasıl seçilir?
– Harçlığı nasıl belirlenir?
– Okula gitmek istemezse neler yapılmalı?
– Okulda ilk günler nasıl geçer?
– Çocuğunuzun etkili bir yaşantısı için nelere dikkat etmeniz gerekir?
– Çocuğunuz okulda hangi sorunları yaşayabilir?
– Ev ödevlerine nasıl yardım edebilirsiniz?
– Eğitimini engelleyebilecek sorunlar nasıl anlaşılır?
– Çocuğunuza kendisini koruması nasıl öğretilebilir?
– Okul yönetimi ve öğretmenle ilişkilerde dikkat edilmesi gerekenler?
– Öğretmeni ve arkadaşları ile sorun yaşadığında neler yapabilirsiniz?

Eğer ki okula yeni başlayan bir ebeveynseniz (evet, sadece çocuklarımız başlamıyor değil mi aslında okula) bu kitaptan edinmekte fayda var.

Satın almak veya daha detaylı incelemek için lütfen tıklayın…

0 Comments

  1. Baba Olmak Çok Güzel Ben Çok Mutluyum Baba Olmaktan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑