Daha önce bahsetmiştim Bir Dolap Kitap’tan. Sadece bir blog olarak büyük bir boşluğu doldurmanın ötesinde adım adım ilerleyişlerini izlemek büyük bir keyif. Çocuk Kitapçısı: Kipitap.com için hatta sadece onun için değil, benim kişisel olarak Babaolmak.com için bile yapmak istediğim bir şeyi benim yapabileceğimden çok daha şahane şekilde yapmış olamaları beni akşam akşam inanılmaz heyecanlandırdı.
Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Kolay Yolları isimli E-Kitap’ları kitap okumayı seven (ve de çocuk sahibi) herkes için bana kalırsa çok heyecan verici bir kaynak. (Akşam akşam Babaolmak.com’un listesindeki onlarca yazılmayı bekleyen yazıyı yazmak için debelenirken liste dışından direkt bunu yazmaya başladım) (Önce onlara mail yazdım elbet)
E-Kitap farklı bölümlerden oluşuyor:
– Bebek Kitapları Hakkında Bilinmesi Gereken Gerçekler
– Bebeklere Kitap Okumanın Püf Noktaları
– Çocukları Kitap Okumaya Özendirmenin 13 Kolay Yolu
– Çocuğunuza Kitabı Sevdirmenin 12 Kolay Yolu
– Çocuğunuza Kitap Seçmenin Püf Noktaları
– Kitap Okumayı Sevmeyen Çocuğu Anlama Rehberi
– Tatilde Çocuğunuzun Okuma Alışkanlığını Sürdürmek İçin Sekiz Öneri
– Çocuğunuzu Tam Bir Kitapsevmez Yapmanın 15 Altın Kuralı
Her bir bölüm birbirinden faydalı… Bitirirken en son bölümden bir iki (aslında beş) alıntı da yapayım…
Bir insanı kitapsevmeze dönüştürmek sanıldığından daha kolay. Bazı ufak teknikleri uygulayarak, siz de çocuğunuzu tam bir kitap sevmez yapabilirsiniz, örneğin:
– Asla ama asla yanında kitap okumayın. Çocuğunuz sizin kitap okuduğunuzu sakın görmesin. Eğer mutlaka okumanız gerekiyorsa gizligizli okuyun.
– Küçük çocukların ellerine büyük gelen ağır kitaplar verin ki, fiziksel olarak caydırıcı olsun
– Kitap almak zorunda kaldınız? Bir ön araştırma yapın ve olabildiğince sıkıcı bir kitap seçin. Böylece çocuğunuz okumaktan sıkılıp başka işlere dalacaktır.
– Aldığınız kitabın diline, çevirisine, tasarımına sakın ha aldırmayın. Özensiz görünenlere öncelik verin.
– Hayat tuzaklarla doludur. Çocuğunuzla yine bir kitapçıya girmek zorunda kalabilirsiniz. Eğer kitap isterse, onun aklını çelmeye çalışın ve kitap almak yerine gazoz, patlayan şeker veya cips almayı teklif edin. Bu pis şeyleronun dikkatini dağıtacaktır.
Her anne babanın (ya da kitapseverin diyelim) masaüstünde (ya da çıktı olarak kitap rafında) tutması gereken bu dokümanı tam şuraya tıklayarak indirebilirsiniz. Teşekkürlerinizi Birdolapkitap.com’a mail veya yorum olarak iletebilir yine bu e-kitabın yayılmasına yardımcı olarak destek verebilirsiniz.
Teşekkürler Banu ve Yıldıray, teşekkürler Bir Dolap Kitap.