5 Dogumdan Biri Evde

Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı ‘Bebeğim Sağ Olsun’ kampanyası Türkiye’deki doğum gerçeklerini ortaya koydu. Buna göre, Türkiye genelinde her 5 kadından biri evde doğum yapıyor.

Ankara Numune Hastanesi Kadın Doğum Klinik şefi Doç. Dr. Ferit Saraçoğlu, “20 yaş altı ve 35 yaş üstü gebelerde, doğumlar arasındaki sürenin iki yılın altında olduğu durumlarda ve doğum sayısının dördü aştığı durumlarda anne ve bebek ölümleri belirgin olarak artıyor” dedi.
Anne ve yeni doğan bebek ölümlerine dikkat çekmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Bebeğim Sağ Olsun” kampanya aracının Ankara’ya gelişine katılan Saraçoğlu, Türkiye’de anne ölümleri oranının 100 binde 28.5 olduğunu belirtti.

Haberin tamamını Milliyet Gazetesi’nde okuyabilirsiniz… (Doğumların yüzde 48.5’i sezaryenle gerçekleştiriliyormuş bu arada…)

0 Comments

 1. Acaba anneliğe hazır mıyım diye düşünüp gezerken..tesadüf ettiğim süper şahane bir site..üstelik anne istilasından muzdarip internette nefis bir soluk.

 2. turkiye’de kadinlar imkansizliktan, parasizliktan evde dogum yapiyorken, burada (amerika) hastane kargasasindak uzak, “huzurlu” dogum isteyenler evde ebeyle dogurmayi seciyormus.

 3. Merhabalar,
  Cok guzel bir site hazirlamissiniz. Bir babanin gozunden olaylari takip etmek ilginc ve guzel:) Tebrikler!

  Evde dogum akla geri kalmis ulke modelini getirir:) Milliyetteki haberde de bunu sezinledim:)

  Oysa evde dogum Ingiltere dahil Avrupa’da cok tercih edilen bir yontem. Tabi ki kontrolsuz degil. Hastanenin gorevlendirdigi 1 ya da 2 ebe dogumu yaptiriyor. Ve tabi acil durum icin ambulans hazir tutuluyor.

  Dogumlari da, ister evde, ister hastanede ebeler yaptiriyor. Sezaryanlik bir durum olmadigi surece.

  Asagidaki linkte, Hollanda’daki dogumlarin p’ini ebelerin yaptirdigi, her 3 dogumdan 1 tanesinin evde gerceklestigi ve Hollanda’nin dunyada normal dogumda en yuksek, anne ve cocuk olumunde en dusuk orana sahip olan ulkelerden bir tanesi oldugu yaziyor.

  http://www.worldpulsemagazine.com/issues/2/global_midwives

  Yani ne evde dogum, ne de dogumu ebelerin yaptirmasinin anne-cocuk olumleri ile alakali. Oturmus bir saglik sistemi, duzgun gorev paylasimi, duzenli kontroller bu isin asil cozumu.

  Sevgiler.

 4. Hollanda’daki dogumlarin p’ini ebelerin yaptirdigi… olacak:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑