Bezsiz Çocuk, Dertsiz Çocuk Mu?

(Radikal, 31 Ağustos 2007)

ABD’de anneler arasında başlayan bir hareket bebekleri bezden kurtarıyor! İki annenin Ocak 2004’te ‘diaperfreebaby.org’ sitesinde başlattığı uygulamaya katılanlar, en başından itibaren bebek bezi kullanmayı reddediyor; bebeklerin zaten doğuştan, ihtiyaçlarını beden diliyle ifade edebildiğini öne sürüyor.
Doğdukları andan itibaren çocuklarına tuvalet eğitimi veren anneler, bir yaşını bile doldurmamış bebeklerinin ‘altına yapmaması’yla gurur duyuyor.

Altı aylık ve yatağı ıslatmıyor
13 aylık bir bebek annesi olan Erinn Klatt, doğar doğmaz tuvalet eğitimi vermeye başladığı oğlunun altı aylık olduğundan beri gece yatağını ıslatmadığını söylüyor. Klatt’a göre, bu durumun en güzel yanı, bebek bezi değiştirmek ve sürekli koca bez çantasıyla dolaşmak zorunda kalmaması!
Bebek bezi bağımlılığından kurtulmak isteyen annelerin amacı, çocuklarıyla daha sıkı bir bağ kurmak, bezlerin bebeklerinin cildini tahriş etmesini engellemek ve çevreye verilen zararın önüne geçmek. Ancak bazı annelerle pedagoglar buna şüpheyle yaklaşıyor. Beş aylık bir kız annesi olan 40 yaşındaki Lisa Bolcato, “Doğumdan itibaren eğitmek korkunç geliyor. Bebeği besleme aralarında ikişer saat uyku uyuyabilirken, bununla uğraşacak zaman olacağını sanmıyorum” diyor.

Konu hakkında uzmanların ne dediğini ve yazının devamı okumak için lütfen tıklayın.

0 Comments

 1. Bir baba olarak ben buna karşı çıkarım zaten.. Bebeğimizin altını değiştirmek ne kadar bir işkence olarak gözükse de, zaten sınırlı olan çocukla iletişim sürecimize katkısı tartışılmaz bile..

  ki böyle durumlar da olmuyor değil :)

 2. Özgür

  31 Ağu 2007 at 11:44

  Di mi ya?
  Zaten akşamdan akşama görüyoruz veletleri. Gün boyu burnumuzda tütüyor. Yaptığımız photoblog’a herkesten çok kendimiz girip bakıyoruz gün boyu… :)

  Video süper bu arada. Sağol. :)

 3. Konu uzerine bir yazi yazdim. Musait bir zamaninizda bloga ugrarsaniz okursunuz. Zeynep’e opucukler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2020 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑