30 Ocak 2012’de Radikal Gazetesi’nde çıkmış bir haber bu. O zamandan beri tarayıcımda bir tab olarak açık duruyor. Hem buradan duyururum diye düşünmüştüm, hem de biraz daha kurcalarım demiştim:

Ultrason’un, erkeklerde doğum kontrol yöntemi olarak etkili olabileceği belirlendi.

WASHINGTON – ABD’nin Kuzey Carolina Üniversitesi’nden Dr. James Tsuruta ve ekibinin fareler üzerinde yaptığı araştırmada bilim adamları, ultrason ile sperm sayısını azaltmayı başardı.

Bilim adamları farelerin testislerini 3 megahertzlik ultrason seanslarına tabi tuttu. İletkenliği sağlamak için farelerin testislerine 37 derece sıcaklıkta tuzlu bir solüsyon sürüldü.

48 saatlik aralıklarda 15’er dakikalık 2 seanstan sonra sperm sayısının önemli ölçüde azaldığı görüldü.

İnsanlarda sperm sayısı mililitrede 15 milyonun altına indiğinde erkeğin kısır olarak kabul edildiğini hatırlatan Tsuruta, insanlardan farklı olarak farelerin az sayıda spermle de doğurgan olabileceklerini belirterek, ancak araştırmada, farelerin sperm sayısının mililitrede 10 milyonun altına indirilebildiğini vurguladı.

Araştırma “Reproductive Biology and Endocrinology” dergisinde yayımlandı.

Doğum kontrol etkisinin ne kadar süreceğini, tekrarlanan ultrason seanslarının zararlı olup olmadığını belirlemek üzere başka araştırmaların yapılması gerektiği belirtildi. (aa)

Biraz da kurcalayınca şu sonuçlara ulaştım:

Makaleye şuradan ulaşabilirsiniz:

Therapeutic ultrasound as a potential male contraceptive: power, frequency and temperature required to deplete rat testes of meiotic cells and epididymides of sperm determined using a commercially available system

Dr. James Tsurata ile ilgili daha detaylı bilgi de şurada…