Dün, aylardır beklenen detaylı ultrason aktivitemizi gerçekleştirdik. Aylardır, çünü 3,5 ay önce almıştık randevumuzu. Detaylı ultrason için en doğru zaman 21-23. haftalar civarı. Doktorumuz sağolsun bizi zamanında uyarıp, detaylı ultrason için şimdiden randevu almazsanız bu aralıkta boşluk bulmanız mümkün olmayabilir demişti. (Detaylı ultrason için bu işin gurusu başka bir doktora gidiliyor: Prof. Dr. Atıl Yüksel)

Önceden kendi doktorumuzla sohbetimizde öğrenmiştik ki detaylı ultrasonda iş cihazın yetilerinde, kapasitesinde değil, doktorun tecrübesinde ve yıllardır görmüş olduğu bebek ve vaka sayısında… Dolayısıyla doktorumuzun bizi yönlendirdiği Atıl Bey’in muayenehanesindeydik dün.

İçeri girmeden önce okumamız için verilen kağıtta detaylı ultrason’un ne gibi hastalıkları ve organsal sorunların görülmesine, nelerin belli olmayabileceğine dair verileri okuduk. (Çıkışta imzalayacaktık da) Bu sorunlar arassında kromozom bozuklukları, down sendromu, turner sendromu, yarık dudak, yarık damak gibi problemler de vardı. (Hatta kağıtta “başı olmayan bebeklerin” detaylı ultrasonda %100 teşhis edilebildiği yazıyordu, bu bizi oldukça eğlendirdi) (Eğlenilecek bir şey olduğundan değil, muhtemelen çok belli etmesek de her ikimizin de “bir sorun olması ihtimaline karşı” hafifçe gergin olmamızdan…)

Atıl Bey, tam bir guru karizmasıyla kızımızı dakikalar içinde kalbinden ciğerlerine, safra kesesinden parmak sayısına, burun kemiğinden ayaklarının altına, kalp kapakçıklarından, anneyle alışveriş esnasındaki kan akışına kadar inceleyiverdi. (Baştan sona yaklaşık 14 dakika sürdü tüm muayene ve sonrasındaki açıklamalar) Muhtemelen her gün yaklaşık 12-14 bebek bekleyen çifte aynı açıklamaları yaptığından oldukça mekanik geldi bize, sonunda da incelediği binlerce bebeğe bir tane daha eklendi.

Neyse uzun lafın kısası, kızımız son derece sağlıklı bir domuzcuk. Hiçbir özel duruma rastlanmadı. (ki aynen benim içime doğduğu gibi) Kromozom sorunu veya organ anomalisi ile doğan bebeklerin oranı %2 iken; detaylı ultrason yaklaşık %75 oranında haberdar olmayı sağlıyormuş. Dolayısıyla %0,5 (en fazla) oranlarına kadar düşürülmüş oluyor risk…

Detaylı ultrason sonucumuzu alır almaz da elbetteki kendi doktorumuzun yolunu tuttuk. Çünkü, nasıl bir doğum, ve nerede bir doğum gibi konuları konuşacaktık…