Göbek Meselesi

Deniz’in hamileliğini duyan herkesin ilk tepkilerinden biri karnına bakıp “Aaa… Hiç belli olmuyor” demekti. (Aslında biraz daha detaya inip cinsiyetçi bir şekilde olayı analiz edecek olursak, kadınlar genelde “Kaç haftalık? Aaa.. Hiç belli olmuyor!” derken, erkekler genelde… “Aa… Hiç belli olmuyor? Cinsiyeti belli mi?” cümlesiyle yanıt veriyorlardı.

Diyeceğim o ki… (Başlığa geri dönüyorum) Son 2-3 gündür, ikimizin de anlamadığı şekilde, birdenbire Deniz’in karnı belli olmaya başladı. Hele de üstünde kıyafet yokken, bariz bir şekilde, anormal bir çıkıntı var artık karnında. (Sanırım, kilo almadan önce bebek efendi geliştğinde ve ortaya çıktığında, özellikle de en başta, vücut yapısının içinde kaybolamıyor çıkıntı)

Tabi bu arada karnın belli olmasından çok önce göğüsler “Geliyoruz biz!!!” demeye başlamışlardı. (Bu hızla giderse Pamela Anderson Deniz’in yanında halt edecek) şimdi “Pamelaların” yanına bir de büyüyen karın eklendi. Yani, neymiş? Eksikler hergün biraz daha tamamlanıyormuş… :)

Takvimimize bakacak olursak; bugün 11 hafta 5 gün’deyiz. Dolayısıyla hem 11 hafta hem de 12 hafta’dan bazı gelişmeleri alıntılıyorum:

11 Hafta:
– Yaratığımızın adı artım “embriyo” değil, artık bir “fetus”umuz var. 
– Gebeliğin en kritik dönemi ona ermiş bulunuyor,
– Velet 3 santim civarında, beyni hızla gelişiyor ve boyutunun yaklaşık yarısını kafası oluşturuyor. (Koca kafa sendromu)
– Gözler kapalı ve iris oluşmaya başlıyor
– Böbrekler çalışıyor ve idrar üretimi başlamış… (Yani veled içeri işiyor sanıyorum?) (Not alınacak, Sedat Bey’e sorulacak)
– Rahim, greyfurt büyüklüğüne ulaşmış

12.Hafta:
– Diş etlerinde 20 dişin yeri belli olmuş
– Sestelleri oluşumunu tamamlamış. (İçerde şarkı söyleyebilir yakında)
– Her iki cinste de dış genital organlar oluşmuş. (Dikkatli bakılabildiğinde ciniyet belli yani aslında… Hadi bakalım…)(Büyükbaba ısrarla kız istiyor ama bu saatten sonra değişiklik mümkün olur mu pek sanmıyorum)
– El ve ayakta tırnaklar uzamaya başlamış.
– Sinir sisteminin olgunlaşmasıyla refleksler gelişmeye başlamış.
– Bazı kemikler sertleşmeye başlamış…

Durum böyle… Velet daha parmak kadar bile değil, ama ses telleri, tırnakları, kıl kökleri filan var… Mucizeye şahit oluyoruz. :)

0 Comments

  1. Deniz Ögül

    28 Ara 2006 at 19:45

    ֖zgür ayıp değilmi Denizin memelerini bütün internet alemine anlatıyosun. Denize artık Pamela Deniz mi diycez biz??? Ya da neymiş eksiklerden biri de Pamelaymış… :D

  2. :) ilahi siz.. ne tatlı ne şeker bir ailesiniz böyle.. nazar değmesin tuuu tuuu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑