Açık Bir Suç Duyurusu

ss_messenger3Az önce bir arkadaşımdan gelen bir mesajla tanık olduğum durum şu; ülkemizin en büyük medya gruplarından olan bir grubun web siteleri network’ündeki bir seri ilan sitesi MSN Messenger’a verdiği TAB reklamda görsel olarak bir bebek resmi kullanıyor. Kırmızı noel kıyafetleri içindeki bebek çok tanıdık… Çünkü benim kızım… Fotograf çok tanıdık çünkü ben çektim ve gerek Flickr portfolyamda (haklarının korunduğu belirtilerek) gerekse Babaolmak.com’da mevcut söz konusu fotograf. (Sağ sütundaki kırmızı noel şapkalı fotograf)

Ülkemizde en büyük medya kuruluşlarının bile ne telif haklarına ne kişisel gizlilik (hadi gizlilik demeyelim) veya daha doğrusu kişisel haklara en ufak bir saygısının  olmadığını göstermektedir bu durum.

Bunu yapanlarla mahkemelik olmaya değer mi? Olsak ne yazar? Bu işin hakkı hukuku var mıdır? şu anda orada reklam olan fotograf 30 saniye sonra kaldırılamaz mı?

– Hadi bu işi yapan tasarımcının umurunda değil telif ve kişilik hakları
– İlanı veren kurum küçük bir kurum değil, yok mi bir prosedürleri, bu konuda özenleri
– Hadi onu da geçtim TAB ilanı yayınlayan yer MSN gibi Microsoft gibi bir dev; hiçbirinin olmasa onların sözleşmesinde yayınlanan görsellerin izinli olması gerektiğine dair bir madde mutlaka vardır diye düşünüyorum.

Karşı tarafta ise yargıya başvursa bile bir arpa boyu yol gidemeyeceğini bilen tekil kişinin çaresizliği var; “gitse ne olacak, aman boşver yahu” zihniyetinde bir ülkede elinin kolunun sırf bu sebeple, bu tanımsızlıkla bağlı olması çok can sıkıcı değil mi?

Milliyet’e ait olan seri ilan sitesi arakibulaki.com’u yargıya filan değil, bizzat buradan herkese şikayet ediyorum.

0 Comments

 1. Gerçekten inanamıyorum, nasıl yakaladınız? Kan beyninize çıkmış olmalı. Öok yoğun olduğunu biliyorum ama bence mahkeme açmalı.

 2. ֖zgür, evet bunun bir cezası var.

  Ancak ne yazık ki ülkemizde hakkını aramak ve almak için ya sabır taşı olman gerekiyor ya da boş gezenin kalfası!

  Gideceksin savcılığa şikayette bulunacaksın. Savcılık bir bilirkişi atayacak ve bu bilirkişi fotoğrafın burada yayınlandığını onaylayacak. Bu geçen süreçte fotoğrafı izinsiz kullanan kişi ya da kurum da armut topluyor ya, oturup bilirkişinin tespit etmesini bekleyecekler saf saf! (Eskiden direkt notere gidip kendin anında tespit yaptırabiliyordun ancak artık o da mümkün değil) Diyelim ki saf saf beklediler ve bilirkişi tespit etti, sen de fotoğrafın orjinal çözünürlüklü versiyonunu ve varsa serisini (önceki kare sonraki kare şeklinde) savcılığa sundun. Yapılacak şey dava açmak.

  Dava açmak için hallice bir harç yatıracaksın, öyle böyle bir harç değil bu, beraberinde avukat parası, vakit kaybını da düşün. Yatıracağın harç isteyeceğin tazminata göre arttıkça artacak.

  Dava en az 1 sene sürecek, en az! İyi tarafı büyük ihtimalle davayı kazanacaksın ve istediğin tazminatı alacaksın (karşı taraf şirket olduğu için şanslısın(!))

  Böyle bir yatırım yapacak gücün yok, uğraşacak vaktin yok, o zaman sineye çekeceksin ya da bir kere savcılığa şikayette bulunmuş ancak dava açamamış isen de, çalan çırpan rahat rahat otururken, sen karakol karakol gezip, derdini anlatacak, belki 10 kere ben artık şikayetçi değilim diye mücadele vereceksin.

  Nereden biliyorum? Benim fotoğraflarımı “çalıp” kendisine doğum fotoğrafı sitesi yapan hanımefendiden sonra edindiğim tecrübelerden biliyorum.

  Bir şansın daha var ki, seni sürekli arayıp “karımın peşini bırak” diye seni tehdit edecek biri yok karşında ;)

 3. şoke oldum resmen :(

 4. evet hukuki bir yaptirimi var, lutfen bunun pesinde olun ve hakkinizi koruyun

 5. bence üşenmeyin, mahkemelik olun. bu ne yaa. bu kadar kolay mı çalmak çırpmak. en azından arayın ilgileleri ve zeynep’in fotoğrafının sayfadan kaldırılmasını isteyin

 6. zaman kaybı olarak görmez, aman boşver demez ve uğraşmayı tercih ederseniz bir arpa boyu yoldan epey fazlasını gideceğinize emin olun. öncelikle tecavüzün durdurulmasını talep edin ve biran evvel fotoğrafların kaldırılmasını sağlayın, ayrıca yayınlayan ticari bir şirket olduğu için ve bu işten para kazandığı için maddi tazminat dantalep edebilirsiniz.

  ֖yle aman aman bir harç ödemezsiniz. Kaç liralık dava açacaksanız, %0 54 ün 1/4 ü (binde 54 ün dörtte biri ) kadar nisbi harç ödersiniz 2009 yılı için başvurma harcı ki sanırım bu yıl için 15 ytl den çok değildir, bir de karşı taraf ve kendiniz için dava tebligat gideri.

  hukuk bir derya ve tüm avukatlar her konuya vakıf değil, eğer avukat tutarsanız fikir ve sanat eserleri hakkında uzmanlığı olan bir avukat tutunuz.

  dava sonunda yapacağınız tüm harcamaları (avukat vekalet ücreti dahil) faizi ile geri alacağınızı unutmayın.

  fotoğrafların birden fazla şahıslar tarafından defalarca kopyalanıp anonim bir hale gelmemesi için fotoğrafların küçük bir yerine logo, yada şahsı belirten ibare bırakmanızı nacizane tavsiye ederim.

 7. Bence de peşini bırakmayın, çünkü sonunda kesinlikle hakkınızı alacaksınız! Burada ayrıca kızımı herkese gösterdiniz diye ek tazminattan tutun telif hakkına kadar dava açabilirsiniz. Ayrıca yani yapan utansın demek yerine hukuki kısmını düşünmenizi tavsiye ederim. Onların zihniyeti bu davalarda davalı olarak düzelecek.. Sizin sayenizde yani biraz da.

 8. Öok acı, çok içler acısı bir durum. Milliyet grubu böyle bir yanlışa nasıl düşer hÖ¢lÖ¢ inanamıyorum. Bu haksızlığın bu densizlikte kalacağını sanmıyorum, gereken yapılmalı, şartlar malum. Zeynep bebeğin yıllar sonra bu konu hakkında düşüncesini (ne olursa!) göz önünde bulundurmak gerek. Korkum şu ki: Yargı önünde benim de daha önce karşılaştığım; ‘fena mı? meşhur oldun!’ gibisinden sarfedilmeleri.

 9. Ben de peşini bırakmamaktan yanayım. Bu işlerin bu kadar yüzsüzce yapılmasının bir sebebi de nasıl olsa prosedürler uzun kimse uğraşmaz diye düşünmelerinin rahatlığı.
  Bu koşullarda da en önemli şey davayı kazanmak ve biraz yavaşta olsa ilerleyen günlerde böyle işlere kalkışmadan önce bir kere daha düşündürebilmek bu zihniyetteki insanları, bence.

 10. bizler de bloglarımızda bu gibi olayları yasamamak için ,eklediğimiz fotografların orasına burasına adımızı,blogumuzu ,markamızı yazmaya calısıyoruz,ama cok cok yorucu bir iş.. Cocugumuzun sagdan arkadan soldan pozlarını koydugumuzda oluyor..

  Zeynep’in resminin çalınması-izin almadılarsa,bunun adı çalmadır!- çok kötü bir durum ,bence bu işin peşine düşün..

  Bu arada kipitap.com hayırlı olsun.. Baktım,inceledim,cok şirin olmu, ki pi çok çok şeker..
  Bloguma linkinizi ekledim,bol satışlar dilerim..

  Bir de nacizane bir önerim var,
  cocuk kitapları yanı sıra , cocuk aktivite kitapları da satışa sunsanız?! Aslında biraz anne babalar için oluyor ama cocuklarla yapılacak aktiviteler sonucta:)

 11. Öocugunun her fotoğrafı hatta kendi fotoğraflarını çekinmeden koyan bir olarak bir gün benimde başıma geleceğini biliyorum böyle birşeyin ki geçenlerde biri tv8 de oğlumun videosunu izlediğini söyledi!!!:)
  İzinsiz almak çalmaktır
  ancak eğer biz bütün bu dataları internet üzerinde yayınlıyorsak bunun önüne geçek de mümkün değildir..
  bir ihtimal gidip fikir ve sanat eserlerine tescil ettirebilirsiniz bu da hukuki boyutta yardımcı olacaktır ..
  geçmiş olsun keyifsiz bir karşılaşma..

 12. Bende bir gazetenin sitesinde bebek resmini kızınıza benzettin tamda buraya onu size söylemek için geldim ve bu başlığı görünce şaşırmadım doğrusu yapılan çok çirkin, hakkınızı aramalısınız, kızınıza benzettiğim resim
  bu

  http://mizah.milliyet.com.tr/komikfoto.asp?id=7504&tur=

 13. yok artik yaa! bu kadar da piskinlik olur mu? bence bu dava islerinin bu kadar uzun surmesinin sebebi milleti bezdirip bu tip davalarin sayisini azaltmak ugrasmamak..simdi dava acsaniz belki 1 sene sonra “aman biktim yaa, keske acmasaydim” dedirtecekler size.. cok uzucu gercekten..ayca’nin dedigine katiliyorum..sanirim internete rahatca koydugumuz seyleri korumak da mumkun olmuyor..henuz basima gelmedi, insallah da gelmez..

 14. Bende çok şaşırdım . Ne cesaret pes doğrusu.

  Nesrin Hanımın yolladığı linke baktım az önce . Hakikaten Zeynep o .

 15. http://www.alabildigine.net/resim/default.aspx?oKat=bebekCocuk

  Zeynep in farklı bir sitede karşılaştığım resmi.

 16. İnanamak zor , nasil yakalandilar yahu :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑