Kendi blogumu (ki ilk Türkçe bloglardan biri olduğunu tahmin ediyorum) kurup “web”de “log”umu tutmaya başladığımdan beri – hatta daha da öncedir- Kottke.org‘u takip ederim. Tasarımcı Jason Kottke’nin kişisel blogudur ki, bşr dönem işi gücü bırakıp, “ben hayatımı blog’umdan kazanabilir miyim acaba?” sorusuna yanıt aramıştır.

Meg Hourihan‘ı da yaklaşık aynı zamanda keşfetmiştim, internetle ilgili yazılar yazan (hatta sanırım kitabı da vardı) yazılarına Megnut.com sitesinden ulaşılan bir hatundu. şu anda bu yazıyı okuyan bir çok kişinin de blog altyapısı olarak kullandığı Blogger‘ı yaratan şirket olan Pyra Labs’ın kurucularındandır kendisi. (Sonra Pyra Labs’ı ve dolayısıyla Blogger’ı Google satın aldı ve ardından olanlar oldu… “Blog” internetin en popüler kişisel yayın girişimi haline geliverdi.

Neyse, bu iki kişiden bahsetmemim sebebi, bir kaç yıl önce evlenmiş olmaları değil. Meg’in interneti kenara itip ahçılığa merak salmış olması da değil, hatta megnut.com’u internetle ilgili bir blog olmaktan çıkarıp yemekle ilgili bir blog haline getirmesi (eski yazılarını başka bir yere taşımış elbette), şirketini Google’a sattıktan sonra yeni yemek merakı sebebiyle değişik restoranlarda ahçılık yapmaya başlamış olması filan değil. (Oysa ekmeğini internetten kazanan ve yemek konusunda de son derece meraklı olan bizler için nasıl da idol idol duruyor tüm süreç)
Yazının sebebi Ollie Kottke’nin doğumu. 3 Temmuz 2007’de Ollie’nin dünyaya gelişiyle Jason işi gücü hatta blog’Una yazı post etmeyi bir süre bırakacağını açıkladı. Anne’Nin ne yaptığını yapacağını bilmiyorum, fotografta oğluşuyla uyurken görünüyor. (Başka fotolar da sanırım şu linkte…)

Eh; hoş geldin Ollie!  :)