Konu önemli konu malum… Ben de yeni öğrendiğimiz bir kaç önemli noktayı ve yanı sıra internette turaladığımda denk geldiğim bir kaç linki paylaşayım dedim…

Bu aralar öğrendiğimiz en kayda değer şey, veledimizin doyması için gerekli süt miktarı ve öğünlerin boyutları:
3000gr gibi gayet normal/ortalama ağırlıkta doğan bir küçük insan günlük olarak ağırlığının %15’i kadar anne sütü tüketmeliymiş. Bizim sarışın civciv de 2960gr doğup hastaneden 2790gr çıkmış, ancak daha ilk hafta sonunda 60gr geri alarak 2850’ye çıkmıştı. Bebeklerin doğumdan sonra yaklaşık %10 kilo verdiği fakat 15.gün civarı doğum kilosuna ulaştıkları biliniyor. (30.günde doğum kilosuna gelir diyen kaynaklar da var…)

Bu bilgiler ışığında yaklaşık 3000gr ağırlığında bir küçük insanın günde yaklaşık 450gr anne sütü tüketmesi gerekiyor. 3 saat aralıklarla besleyecek olsanız, günde 8 defa yaklaşık 56gr eder. (Bizimki biraz uykucu olduğundan daha çok uyuyup, bir seferde de daha fazla süt içiyor, ancak sonuç itibariyle yaklaşık bu kadar süt – en az- içiyor)

Elbette annenin sütünün bolluğu, besleyiciliği de bu verileri etkileyen unsurlar. (Deniz, emzirdiği kadar da pompayla sağıyor bu arada, ne kadar emilirse süt o kadar bollaşıyor, bunun yanı sıra bir memeden velet karnını doyururken diğerinin kendiliğinden fışkırır olması da enteresan… )

Gelelim bir kaç link vermeye:
Anne sütü ve emzirme, anne sütünün önemine dair nedenler
Anne sütünü artırmanın yolları
Anne sütüyle ilgili önemli linkler…
Daha da fazla link ve yazılar…
Anne nasıl süt üretir?