Güle Güle Uçak

Amerika’da iç hatlar uçuşu için uçakta olan bir anne ve bir buçuk yaşındaki oğlu, ufaklığın kabinde rahatsızlık yaratması bahanesiyle kalkıştan önce uçaktan indirildi.

Yukardaki spotu okuyunca ne düşünürsünüz? Veledin uçakta yaygarayı kopardığını veya ortalığı birbirine kattığını değil mi? Bunun sonucunda da uçak havaalanından ayrılmak üzereyken geri dönüp anne ve çucuğun aşağıya postalandığını. Oysa olay hiç de öyle gerçekleşmemiş.

11 Saatlik bir gecikmenin ardından yolcular uçağa alınmışlar; yaklaşık 50 kişilik ufak bir uçak, sağlı sollu, ikişerli dizilmiş koltuklar var. (Bizim otobüsler gibi yani) Önlerde bir yerde de Kate Penland ve oğlu Garron oturuyorlar. Garron’da plak takılmış, camdan bakıp “Güle güle uçak” deyip duruyor. Üstelik bunu uçakta konuşmakta olan herhangi bir yetişkinden daha yüksek sesle söylemiyor, bağırmıyor, ağlamıyor… Ve fakat o sırada en önde; uçuşla ilgili güvenlik bilgilerini anlatmakta olan kabin görevlisi (nasıl bir sinir sahibiyse) annenin yanına gidip “bebeğinizi susturmanız lazım” diye çıkışıyor. Annenin, zaten bebeğin uyumak üzere olmasına aldırmayıp, bunun umurunda olmadığını, bebeği daha fazla dinlemek istemediğini söyleyip, uçakta bu tip durumlar için bulunan ilaçla (Baby Benadryl) bebeği uyutmayı öneriyor. Anne ise, kabin görevlisinin daha keyifli bir uçuş yapaması için bebeğine gereksiz yere ilaç verilemeyeceğini söylüyor ve bunun üzerine kabin memurunun anaonsuyla, havalanmak üzere olan uçak havaalanına geri dönüyor; üstelik hava alanı polisine de uçakta bir yolcunun rahatsızlık verdiği uyarısı da iletiliyor.

Sonuç itibariyle çaresiz anne ve bebeği uçaktan indirilip polise tesşim ediliyor. (Ki polis de şaşırıyor duruma; bayana ceza filan kesilmiyor) Uçaktaki diğer yolculardan gördü tanıklığı yapanlar; bebeğin diğer yolcuları rahatsız etmediğini, herhangi bir yolcu kadar sesinin çıktığını belirtmişler. ExpressJet yetkilileri uçuş mürettabatlarının böylesi durumlarda yolcuyu geri indirme yetkilerinin olduğunu söylemelerine karşın  mağdur anne ve oğlunun  böylesi bir muameleyi hak edip etmediği tartışma konusu…

Türkiye’de benzeri bir durum olsa ne olurdu?
– Anne hostese saldırırdı?
– Yolcular arasından mutlaka enneye destek verenler çıkardı…
– Yolcular arasından mutlaka anneye karşı duranlar da çıkardı…
– Ne olursa olsun anne uçaktan indirilmezdi (ki velet bas bas ağlıyo olsa da büyük ihtimalle bu sorun edilmezdi…

Uzatmayayım… Haberin ingilizce orijinali için buyrun tıklayın…

0 Comments

  1. Yok artık, daha neler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2022 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑