Kansersiz Yaşam: Yapılacak Ne Çok Şey Var

Tam iki hafta önce cuma günü uzun zamandır aksattığım “Blogger Anne Babalar Buluşması”nın 6.sına gittim. Ayda bir yapılan bu toplantıların daha önce ilkine katıldığım düşünülürse, işten güçten dört ay becerememişim gitmeyi. Blogger anne babalar dediysek, anne çok da baba zaten bir elin parmaklarına varmıyor, hatta ben de gitmediğimde toplantılar “Blogger Anneler ve Baba Buluşması”na dönüyor biraz, Cesur fena halde tek başına kalıyor.

Bu organizasyonun elebaşı Yeşim, her ay vatana millete hayırlı başka bir şey daha katmaya çalışıyor buluşmalara.(Daha doğru ifade etmek gerekirse, her toplantının bir sosyal sorumluluk yanı olması için çaba sarf ediliyor hep birlikte) Bense, buluşmayla ilgili mailleri bile doğru düzgün takip etmeyi beceremediğimden biraz paldır küldür takip edip ve uzaktan izleyip dediğim gibi becerebilirsem katılıyorum.

Bu sefer buluşmadan daha önceki yazışmalarda “Kansersiz Yaşam Derneği”nden bahsediilmişti ve 10 Blog aracılığıyla 50 kişiye mamografi hediye edilmek üzere Babaolmak.com’un da aralarında olduğu küçük bir hazırlık yapılmıştı ama ben buluşmada konuklar olacağını, buluşmanın daha ziyade bir bilgilendirme toplantısı şeklinde olacağını anlamamıştım. (Dedim ya, benim aklım biraz havalarda son aylarda)

Anlasaydım geç kalmamaya çalışırdım diye diyorum… Kansersiz Yaşam Derneği kurucusu Dida Kaymaz ve Meme Kanseri Cerrahı Dr. Şerife Şimşek toplantının konuklarıydı. Başını kaçırıp ancak mekanın en arkasında oturup dinleyebildiğim için üzülmüş olsam da Dida Kaymaz’ı dinlemek çok kapılar açtı zihnimde. (Daha uzun bir yazının konusu olabilir bu kapılar)

İtiraf etmem gerekir ki oldukça hazırlıksız yakalandım her şeyden önce ve yıllardır sahip olduğun en büyük korkularımdan (belki fobi bile denebilir) biriyle kaçınılmaz olarak yüzleşir buldum kendimi orada: Kanser. Kendisi de kanser hastası olan Dida Kaymaz’ın enerjisinden, pozitifliğinden ve parıltısından etkilenmemek elde değil. (Toplantıdaki tüm dinleyiciler de katılacaklardır muhtemelen bana) Yanı sıra anlattıklarına katılmamak, yaptıklarıyla ilgili heyecanlanmamak da elde değil.

Dolayısıyla bir şekilde konuyla ilgilenmemek, destek vermemek elde değil diye düşünüyorum. Toplantının sonlarına doğru “Yapılacak ne çok şey var” diye söylenirken buldum kendimi. (Şimdi diyeceksiniz ki “lan bu yazıyı bile iki haftada yazdın” bunun sebebi başka; o hafta zaten oradaki tüm bloggerlar bu konuyu yazmaktaydı, dolayısıyla sıcağı sıcağına yazmak yerine bir süre sonra hatırlatmayı daha mantıklı bulduğumdan hemen bahsetmedim, ama o günden beri de aklımda ve yazıyorum esasen.) (Buna benzer sonra yazmak üzere kenarda beklediğim bir diğer konu da “Gamze Anne”, aynı şekilde herkes zaten yazarken bir kere daha yazıyor olmayı doğru bulmadığımdan bir süre sonra yazıp tekrar hatırlatırım demiştim)

Uzatmayayım. Gerek Kansersiz Yaşam Derneği’ni, gerek Dida Kaymaz’ı takip etmeye başladım ve buradan da herkesin şahitliğinde açık çek vermiş olayım. Babaolmak.com özelinde, elimden ne gelirse yapmaya da her zaman hazırım. (Öyle dehşet şeyler yapabileceğimden değil ama karınca kararınca her bir ufak desteğin, her bir okuyucunun, en ufak bir kırıntının, en minik bir farkındalığın bile her zaman işe yarayacağını, birlikten kuvvet doğacağını hatırlamak gerek)
50 Kişiye ücretsiz Mamografi kampanyasında 5 kişiyi de Babaolmak.com okurları arasından belirleyeceğiz. Dolayısıyla Mart ayı sonuna kadar (2012) yorumlara Mamografi isteğinizi ve nedenini yazarsanız, ayın bitmesiyle ilgili belirleyeceğimiz beş kişiyi duyururuz. Siz de kendiniz, anneniz, kızkardeşiniz veya tanıdığınız herhangi bir kadın için bu yazının altına “Mamografi istiyorum çünkü…” diye başlayan bir yorum bırakırsanız pek güzel olur. Mamografi için ele gelen bir kitle yoksa 40 yaş üstü ve mümkünse daha once mamografi çekilmemiş olunması isteniyormuş. İstanbul’da ikamet ediliyor olması da ayrıca mantıklı elbet.

Şunlar da bir iki link:

Kansersiz Yaşam Derneği
Dida Kaymaz Kimdir?
– Ben toplantıya dair çok şey yazmadım, Yeşim’in sitesinde yazılmışı var… (Fotoğraf ve videolar da cabası)
Günün fotoğrafları şurada… Bu yazıdaki de dahil Ayça’nın makinesinden...
– Bunlar da Twitter hesapları, ilgilenenler takip ederler diye düşünüyorum: Kansersiz Yaşam, Dida Kaymaz

0 Comments

  1. Merhaba. Annem icin istiyorum cunku rutin kontrollerini aksatiyor. Tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑