Dünya Meyve Suyu Günü

Yıllar önce İstiklal Caddesi’nde gezerken bir mağazanın vitrininde “Bugün Dünya Kaban Günü” yazısını görmüştüm. (Bahar geldiğinden kabanlarda çok büyük indirim vardı o mağazada…) O gün fark ettim ki her şeyin bir günü olabilir dünyada… Şaka bir yana; gelelim asıl konumuza:

Üniversite yıllarında yaşadığım Dünya Kaban Günü dumurunu hatırlamama sebep olan şey bir arkadaşımdan gelen etkinlik haberiydi. Dünya Meyve Suyu Günü “dünyada ilk kez” bu pazar (30 Mayıs 2010) kutlanmaya başlayacakmış. Biraz araştırınca gördüm ki mevzuya da ön ayak olan bizmişiz…

Geçtiğimiz günlerde ilk defa İstanbul’da gerçekleşen 16. IFU Dünya Meyve Suyu Kongresi’nde MEYED’in önerisi Küresel Meyve Suyu Ailesi’nin üst düzey temsilcileri ile paylaşılmış ve Türkiye’nin liderlik edeceği bir Dünya Meyve Suyu Günü Alt Komisyonunun kurulmasına karar verilmiş. Beğenilen fikrin yaratıcısı MEYED’e ise Dünya Meyve Suyu Günü kutlamalarının ilkini Türkiye’de gerçekleştirme fırsatı tanınmış.

Dolayısıyla, Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) öncülüğünde hayata geçen Dünya Meyve Suyu Günü, 30 Mayıs Pazar günü, 11.30′da başlayarak İstanbul’da düzenlenecek çeşitli sokak aktiviteleriyle kutlanacak. Bebek Parkı’nda birbirinden eğlenceli şişme oyunların kurulacağı çim alanda, meyve suyu firmalarının stantları da yer alacak ve halka çeşit çeşit meyve suyu ikramı yapılacak. Birbirinden lezzetli, besin kaynağı meyve sularının renk ve enerji katacağı bu organizasyonda “sağlık ve eğlence” ön planda olacak. Türkiye basketbolunun ekolleri arasında yer alan Milli Takım Menajeri Harun Erdenay ve Amerika Basketbol Kolej Ligi’nde (NCAA) yıldızlaşan milli takımın genç oyun kurucusu Engin Atsür de, festivale katılan aileler ve çocuklarıyla bu şenlikte buluşacaklar.

Son paragrafı, elime geçen basın bülteninden aynen aktardım… Yukarda yazılı atraksiyonların dışında bir takım meyveler İstanbul sokaklarında gezineceklermiş de… (Böyle ifade edince garip oldu tabii)

İstanbul sokaklarında dolaşmaya başlayan Meyve Adam ve arkadaşları, Dünya Meyve Suyu Günü öncesinde bir hafta boyunca otobüs durağında, metrobüste, metro durağında veya bir boğaz vapurunda karşınıza çıkabilir. Dev bir siyah üzüm, bir elma, bir kayısı bir de dev vişne sokaklarda halkla kaynaşacak. (Dev bir meyveyle kaynaşmak istediğimden çok emin değilim açıkçası ama ne yalan söyleyeyim kızımın hoşuna gideceği de kesin…)

Bu arada yazıyı bağlarken bir önemli soru sormak isterim. Kızımıza halen taze meyve suları dışında meyve suyu içirmiyoruz. (Geçen hafta içtiği teneke kutu şeftali suyu hayatındaki ilklerden biriydi. Pipetle 330ml’lik kutuyu tek seferde içişinden yola çıkarak içtiği şeyden çok hoşlandığını tahmin etmek zor değil… (Arkasından “midem ağrıyor” diye arıza çıkarması da bir o kadar anlaşılır elbette – Görmemişin şeftali suyu olmuş, pipetle çekmiş bitirmiş… : )

Soruya geleyim; katkısı maddesi olmayan (ya da hadi daha az olan diyelim) Çocuk milletine içirilebilitesi en yüksek meyve suyu hangisi bilen var mı? Ya da daha doğru ifade edeyim, bu konudaki kafa karışıklığımızın geçmesine yardımcı olabilecek, bu konuyu araştırmış kimse var mı okuyucularımız arasında?

EK: Bu yazının hemen ardından MEYED’den Meyve Suyu Hakkında Yanılgılar ve Gerçekler ulaştı elime. Tıklayarak okuyabilir, kafa karışıklığınızdan kurtulabilirsiniz.

0 Comments

  1. Biz eve meyve suyu hic almiyoruz. Kisin sikma portakal suyu yapiyoruz sadece. Zaten yaz geldi mi o kadar cok ve guzel meyveler oluyor ki etrafta, meyvenin kendini yemeyi tercih ediyoruz.

    Dogrusunun da bu oldugunu okudum, duydum bircok kaynaktan. En son Cocugum Yemek Yemiyor adli kitapta okumustum. Meyve suyu (hatta bizim yaptigimiz gibi direk meyvenin suyunu sikarak elde edileni bile) fazlaca seker yuklu oluyormus. Ister cocuk, ister yetiskin olsun, normalde bir portakal oturup yiyecekse, ornegin uc-dort portakaldan elde edilen bir bardak portakal suyunu icerek gerekenin cok daha uzerinde seker tuketiyormus.

    Boyleyken boyle, ama biz de Meysu'larla buyumedik mi?

    Soruna cevap vermeye calisacak olursam da, Kavaklidere'nin organik uzum sularini begenerek ictim. Eve alacak olsam ondan alirdim.

  2. Cityfarm'ın organik meyve suları gayet güzel. Bir de dün başka bir organik meyve suyu keşfettik Migros'ta… Mlife diye bir marka… her iki marka da sertifikalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑