3 Aşı 1 Hafta Sonu Tatili

Geçen hafta ateş yüksekliği sebebiyle yapılamayan aşılarımızı Cuma günü yaptırdık. Hem verem aşısı (BCG) hem de onunla aynı gün olması gerektiğini öğrendiğimiz karma aşı (Infarix yanlış hatırlamıyorsam adı). Hatta doktorumuz üstüne bir aşı daha yaptı: Rotarix. Bu aşılar ateş yapabilir dendiyse de tüm hafta boyunca kızımız “tık” demedi. Hem keyfi yerindeydi hem de tüm hafta sonu evden uzakta olmasına rağmen en ufak bir huzursuzluk yaşamadı – yaşatmadı. (Bu noktada tahtaya vuruyoruz)

Aşı konusunda bilinmesi gereken en önemli detay; ikinci ayın sonunda karma aşıyla aynı gün yapılması gereken verem aşısının Verem Savaş Dispanserleri’nde yapıldığı. (Artık özel hastaneler de yapmaya başlamış aslında ancak önden arayıp ellerinde aşı var mı öğrenmek lazım sanıyorum) Verem savaş dispanserleri de her zaman yapmıyor. Sadece Pazartesi ve Cuma günleri 09.30-11.30 saatleri arasında yapıyorlar. (Bu arada aşı, ücretsiz yapılıyor) Bu saat kısıtlamasının sebebini sormadık ancak o saatlerde dispansere başkalarının alınmaması ve bebekleri bulaşıcı virüslerden koruma düşüncesi olabilir. (Sallıyor da olabilirim, doğrusunu bilen varsa bir adım öne çıksın)

Sonrasında doktorumuza gitmek kolay olsun diye Üsküdar Verem Savaş’ı tercih ettik biz. (Her ilçede var anladığım kadarıyla)
Üsküdar Verem Savaş Dispanseri Kadıköy’den Üsküdar’a dolmuş yolundan giderken Doğancılar’da, Doğancılar Parkı’nın çok yakınında. Kadıköy’deki dispanser ise Söğütlüçeşme’de, Söğütlüçeşme Cami’nin arka tarafında yanılmıyorsam. Telefonlarını şudur, ararsanız tarif ediyorlar: :)

Beşiktaş Verem Savaş Dispanseri
Telefon: 0212 327 79 86
Adres:Köprübaşı Sk.No:23 Beşiktaş İstanbul

Kadıköy Verem Savaş Dispanseri
Telefon: 0216 336 02 29
Adres:Söğütlüçeşme Cd. Dispanser Sk. No:7 Kadıköy İstanbul

şişli Verem Savaş Dispanseri
Telefon: 0212 240 60 37
Adres:Avukat Cd. Çobanoğlu Sk.No: 44 FERİKÖY şişli İstanbul

Üsküdar Verem Savaş Dispanseri
Telefon: 0216 553 13 02
Adres:Bestekar Selahattin Pınar Cd. No:17 Üsküdar İstanbul

Ümraniye Verem Savaş Dispanseri
Telefon: 0216 316 24 18
Adres:Atatürk Mh.Mandıra Cd. Melek Sk. No:4 Ümraniye İstanbul

Diğer ilçeler için tıklayınız bakınız… :)

0 Comments

 1. Bir adım öne çıkıyorum; aşı günleri ve saatlerindeki kısıtlamanın sebebini açıklıyorum. Bütün aşılar soğuk zincir de saklanması gerektiğinden sağlık ünitelerinde (özellikle resmi olanlarda) buzdolabının ısısı değişmesin diye her gün 2-3 saatte bir kontrol edilir ve haftanın belli 2 gününde (bazen saat kısıtlaması da olabiliyor) dolap açılarak aşılar kullanılıyor. Bu nedenle soğuk zincir açısından en güvenilir aşılar resmi devlet kurumlarından alınan aşılardır. Genede Hint malı aşıları tavsiye etmem. Bir ilaç mümessili olarak yazıyorum.

 2. Merhaba,
  Dost site ayça’ nın eski iş arkadaşı olduğum için her gün onu ziyaret edince, kendi favori sitelerinde sizde bulunduğunuzdan hep ziyaret eder ama yorum bırakmamıştım. ֖ncelikle minik kızınız ve eşinizle birlikte mutlu,uzun yıllar dilerim.
  Arşivlerden başlayarak tekrar sitenizi inceledim ve merak ettğim konu: çok taze anne olmaya karar veren biri olarak:)sizden doktorunuzla ilgili bilgi almak istedim.֖nceki yazılarınızdan birinden Koşuyolunda Sedat Bey’ den bahsetmişsiniz.֖zellikle normal doğuma sıcak bakan şu zamanlarda sayılı doktor olduğu için bana tavsiye edebilir ve tel numarası ile adres verebilirmisiniz?
  şimdiden teşekkürler

 3. Merhaba Baba,
  Bir konu aklıma takıldı. Ben de kızımı oldukça tecrübeli çok memnun olduğum bir çocuk doktoruna götürüyorum. Bizim doktorumuz verem aşısıyla karma aşıyı aynı gün yaptırtmamıştı. ֖zellikle de 2. ay karma aşı Pentaxim vurdu (ateş yapmıyor). Verem aşısını da 3 ayı dolmadan yaptırın dedi. 3 ay bir gün bile geçse test isteniyormuş gibi bir şey duymuştum da neyse… Bu dediğim olalı neredeyse 3 yıl olacak tabi, bu ayrıntıyı ekleyeyim. :)

  Zeynep’in iyi olduğuna sevindim.

  Bir de size ayrıca teşekkür ederim. Sizin linkiniz sayesinde doğum fotoğrafçısı Alev Hanım bana ulaştı ve kısmet olursa üçüzlerin fotoğrafını çekmek istiyor. :)

  Eşinize, size ve minik meleğinize sevgiler…

 4. Merhabalar…
  Sayfanıza ilk ziyaretim.bir baba olarak sizi tebrik etmek istiyorum.Nedenmi?şöyleki;günümüzde anneler bu tarz konulara daha duyarlı,daha hassas ve daha düşünceli olarak bilinir.Ki bu bizim ailede de bu şekildedir.ama sizin bebeğiniz için bu hassasiyeti gösterip bir sayfa hazırlamanız beni çok şaşırttı ve mutlu etti aslında.Dedimki böyle erkeklerde varmış vay be…Sizi bir kez daha tebrik etmek istiyorum.
  Bende çok çok yeni bir anne adayıyım.Eşime bebek için blog açtığımı belittim o da sadece o zaman şöyle bir inceledi..İşte bu yani,bırakın blog açmayı…
  Öok uzattım galiba:)
  Size kolay gelsin.bebişede sağlıklı mutlu bir hayat diliyorum.Ne şanslıki onu daha mercimekken düşünen bir babası var…

 5. Yukarıdaki yorumlara toptan cevap vereyim.
  – Aşılar hakkındaki soğuk zincir bilgisi için teşekkürler.
  – Uzun zamandır ertelediğim “sezeran mı normal mi” konulu araştırmacı gazetecilik :P (!) yazımı artık yazsam iyi olacak…
  – Doğum fotoğraflrı konusunda http://www.dogumfotosu.com , Alev’a bir kere dha teşekkür etmek isteriz… Alev, sadece doğum fotografçısı değil aynı zamanda Alev Teyze’si d oldu kızımızın. (Hoş bu aralar pek ortada yok ama) Alev’i ve dogumfotosu.com ‘u “doğum fotografçısı” isteyen her anne-baba adayına gönül rahatlığıyla tvsiye ederiz… (Uzun zamandır ertelediğim diğer bir araştırmacı – Google’cı gazetecilik çalışmam da “doğum fotoğrafçıları dosyası” Onu da bir ra aradan çıkaracağım…
  – Son olarak da, babalara laf yok diyerek politik bir cevap vereceğim. Kimi içindekileri web itesi yaprak döker (işi web sites yapmaktır, ondan) kimi hiç bir şey demez, ama veletler hep aynı şekilde sevilir hep aynıdır “baba sevgisi” İfade etmese de her baba düşünür veledini… (Genelde öyledir, çok uç örnekler yok değil elbette gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde)

 6. benim bebeklerim 4 ay bitti.bugün aşıları var rotarix aşısıyla karma aşıları vardı ama ikisini bir yapıp yapamayacagımız konusunda baya kararsız kaldık ama sonunda ögrendikki ikisini bir yapsak bşey olmazmış haberiniz olsun arkadaşlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑