4.Ay Bitti; Kontrol’den Geçildi…

Hafta sonu dördüncü ayımızın tamamlanmasının ardından bugün aylık kontrol için doktorumuz Alev Fırat’ın yanındaydık. Sabah 8.30’daki randevunun ardından Zeynep’in tüm gününü babasının ofisinde geçirecek olması da ayrıca bir heyecan konusuydu. (Evden fırlama telaşından Zeynep’in biberonlarının evde kalmış olduğu çok geç fark edildi) ( Çantamızda mama, sıcak su vb gibi herşey olmasına rağmen biberonlar evde sterilizatörün içinde keyif yaptı tüm gün)

Gecikmemiz sorun olmadan doktorumuzla görüştük.
Kilo: 5300gr’dan 6080’e
Boy: 58cm’den 62,5’a çıkmıştı.

Kafayı kaldırması, belini kaldırması, ayaklarını basması gibi testlerden başarıyla geçen Zeynep Hanım güzel bir aferin aldığı gibi; kilodaki değişimi mama vermeden sadece anne sütüyle başaran annemiz de güzel sözler duydu doktordan. (Bir ara sütün azalması söz konusu olmuş, mama takviyesine başlanmışken annemiz inatla ve ısrarla sütünü arttırmak için uğraşıp sonunda da başardı)

Toplam iki kere yapılan rota aşısının ikinci dozu ve karma aşı yapıldı Zeynep’e. Ağzındaki köpüklü halin sebebi diş etlerinde aktivite başladığı ve iki aya kadar diş çıkacağının bir işareti olarak yorumlandı. (Hamileliğin başından beri daya anneye flor hapını, kalsiyum hapını, utanmasa dişli doğacaktı demek ki kızımız :)

Ara ara oturtabilirmişiz; anne sütüyle yola devam etsek de yeni tatlara alışsın diye elma armut gibi sert meyveleri yalatabilirmişiz. (Aylardır algıladığı tek tat süt ve mama olan bir insan hayatına bu tip bir çılgın değişiklik katma fikri çok heyecanlandırdı bizi) Boş zamanlarında kızımızı yatak gibi yumuşak bir zeminde değil, halı gibi sert zeminde yatırmaya başlayabilirmişiz, böylelikle dönme çalışmaları yapabilirmiş. Yattığı oda sıcaklığı konusuna büyük önem verdiğini gördüğümüz doktorumuz 21 derecede ısrarlı. Oysa biz, evin tüm yatak odalarının kaloriferlerini kış boyu kapalı tutmamıza rağmen oda sıcaklığını 23-24 derecenin altında indiremiyoruz. (Neymiş, camı daha sık açarak odayı serinletecekmişiz. )

Sonuç itibariyle gelişmelerden yüzümüz gülerek çıktık doktorumuzun yanından; Zeynep tüm günü ofiste gülücükler dağıtarak hatta bir ara bilgisayar başına oturarak geçirdi, biberonsuz olması ciddi bir sorun yaratmadıysa da akşam saatlerinde yepyeni bir biberona kavuştu.

0 Comments

  1. merhaba, siteniz cok yararli. kizinizda coook tatli. bizim de ocakta bir kizimiz olacak. sizin paylastiklariniz bize cesaret veriyor. bebegimiz dogmadan nelere dikkat edicez, nasil bakicaz vs. konularinda.
    cok ozel degilse esiniz kac kilo almisti ve suan ne kadarini verdi onu merak ediyorum. 30 haftalik hamileyim simdiye kadar 15 kilo aldim. braz takinti yapmaya baslayinca herkesin ne yaptigini merak eder oldum. saglicakla kalin.

  2. Merhaba,
    ֖zgür bu sorunuzu cevapladı mı bilmiyorum ama birinci ağızdan ben de yazayım dedim. Toplam 17 kilo aldım. Doğumdan 10 gün sonra kontrole gittiğimizde bu 17 kilonun 10’u gitmişi. Kalan 7 kilo fazlalık ise halen duruyor. şimdilik bu 7 kilo fazlalıktan çok da şikayetçi değilim. Son 2 ayda toplam 3 kilo almıştım, ama ünyeden bünyeye değişiyor durum sanırım. Gene de sağlığınızla ilgili bir problem yoksa, aldığınız kiloları çok da kafaya takmayın bence.

  3. Zayif olarak hamile kalmanin avantaji heralde 7 kilonun goze batmamasi. Ben de cok zayif baslamistim. Cevabiniz icin cok tessekkurler. Kilolarimi sevmeye baslasam iyi olacak. iyi gunler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑