Galiba Doğru Terimleri Buldum…

Bizim “bebek” dediğimiz şeye ingilizcede “baby” demiyorlar malum. Bir takım aramalarda sorunlar yaşanabiliyor veyahut hangi terimin tam olarak neyi karşıladığını bilemediğiniz olabiliyor. Az önce yaş aralıklarıyla birlikte karşılıklarına denk geldim:

00 – 01 yaş: infant
01 – 03 yaş: toddler
03 – 05 yaş: preschooler
05 – 12 yaş: kid
13 – 18 yaş: teen
18+ : grownup
(yukarıdaki dağılımda ilk ikisi “baby” ikinci ikili “child” olarak da gruplanabilir sanıyorum.

Bizde sanki şöyle gibi 2-3 yaş civarına kadar “bebek” 3-12 “çocuk” 12-18 arası da “ergen” (Elbette bizde de “yenidoğan”, “okul öncesi”, “ilkokul çocuuu”, “garson boy” gibi detay terimler var ama gördüğüm kadarıyla ingilizcedeki kadar net değil.

Bir diğer kriter de “yürüme” olabilir sanki. Yürüyene kadar “bebek” yürümeye başlayınca “çocuk” oluyorlar sanki… (Biz aynen öyle hissetmiştik…) Aslında elbette ki sadece yürümek değil o esnada o kadar çok şey birdenbire gelşişiyor ki birdenbire ebebeğinizi “çocuk” olarak görmeye başlıyorsunuz. Yürüyebiliyor; işaretlerle ve hecelerle de olsa derdini anlatabiliyor, kendi kendine vakit gaçirmeye başlıyor; iletişim kuruyor (hem de bolca) hatta şakaşalmaya, küçük oyunlar yapmaya başlıyor… Yani aslında eni konu mobilize ve interaktif bir halke geliyor. (Bölyle olunca da ne oluyor? Çocuk oluyor… :) )

Siz bebeğinize ne zaman çocuk demeye başladınız?

0 Comments

  1. Merhaba,
    Zeyno 11 ay 3 haftalık oldu ve ben daha birkaç gün önce “bu kız artık bebeklikten çıktı, çocuk oldu” dedim. Henüz yürümüyor ama aramızdaki iletişimin net bir şekilde artması ve O’nun artık derdini bize anlatabiliyor olması söyletti sanırım bana bunu.
    sevgiler,
    Nurdan

  2. cem 2 yaş civarında benim için çocuk olmuştu sanki ama biraz daha zaman geçip de bezi bırakınca hayatımızda bebeklikle ilgili hiçbir şeyin kalmadığını farketmiştim, yani 3’ten önce 2’den sonra bir yerlerde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑