Mucize!

Aslında sadece “mucize” demek fazla iddialı olacak; “Günün Mucizesi” demek daha doğru olur çünkü aslında hergün yepyeni mucizelere tanık oluyoruz 5,5 aylık anne ve baba olarak.

Bir türlü fırsat bulup detaylıca yazamadığım konulardan birisi kızımızın banyoları. (Ki detaylıca yazmak istediğim için yine pas geçiyorum o konuyu) Kızımız banyo yapmayı inanılmaz seviyor ve gülücükler saçarak yıkanıyor her akşam (ki bir takım banyo fotoğtaflarına Flickr albümünden ulaşabilirsiniz: Buraya, şuraya ve hatta şuraya tıklayarak) Bu akşamki banyosunda ise annesiyle birlikte heyecanla uyguladığımız deneysel çalışmayı birlikte, keyifle (ve açıkçası çok duygulanarak) izledik. İzlerken “işte mucize bu” kelimeleri döküldü ağzımdan…

Son günlerde Zeynep ellerine gittikçe daha da hakim oluyor. (Hatta 3-4 gündür iki elini kavuşturmaya, bir eliyle diğerini tutmaya, elleriyle oynamaya başladı) Artık yakınında gördüğü ve ilgisini çeken bir şeyi uzanıp tek hamlede (ıskalamadan) tututor (ve direkt ağzına sokmaya çalışıyor) (tuttuğu şeyin boyutuna hiçbir şekilde bakmıyor tabii ki) Banyolarımız artık duşakabin içinde ceryan ediyor; artık küvet kullanmıyoruz, asıl ismini bilmediğim için şimdilik “yıkanmaçlı oturgaç”  diyebileceğim bir zımbırtıya kendisini oturtup maşrapasıyla üzerine su dökerek yıkıyoruz hanfendiyi. Bugün üzerine su dökerken maşrapasını biraz daha yükseltip tam göbeğinin üzerine çok yavaş yavaş dökmeye başladık. Herzamanki gibi suyun incecik akışını önce büyük bir şaşkınlıkla izleyip sonra sağ elini yaklaştırmaya başladı akan suya, ağır ağır ağır elini yaklaştırmasını suyun çok yakınında durdurup bir süre seyretti. Sonra yavaşça suyu tutmaya çalıştı (bütün bu sürede o elini ve suyu pür dikkat izlerken biz de nefeslerimizi tutmuş onu izliyorduk) Ardından suyu biraz da sol eline yaklaştırmamızın etkisiyle bu sefer de sol elini suya yaklaştırıp o eliyle suyu tutmaya çalıştı ve bir süre akan suyla oynadı. şaşkınlık da yavaş yavaş yerini keyfe bıraktı…

Kimine çok sıradan gelebilecek bir “maşrapadan su akışı” bizim için yeni bir mucize seyretme fırsatı yarattı. (Bebeği olmayan birine muhtemelen çok fasa fiso gelecek bu konuyu anne baba olmuş kişiler gülümseyerek hatırlayacaklardır)

Neyse… Demem o ki, banyo deyip geçmeyin bu aralar hergün bir şeyler gelişiyor, veletler 3-4 günde bile inanılmaz yol katediyorlar. (İlk fırsatta bu banyolardan birini videoya da kaydedeceğiz… Bakalım…)

Son not: Önlenemez araştırmacı babacılık hislerimle “oturgaçlı yıkanma甑ın (veya yıkanmaçlı oturgaç) gerçek adını araştırdığımda karşıma iki ürün çıktı: “Bebek Yıkama Koltuğu” ve “Bebek Yıkama Oturağı” (Aralarındaki 7 kay fiyat farkının sebeplerini bulmak da sizin ödeviniz olsun ;) )

0 Comments

 1. Allah nazarlardan saklasin. Zeynep kocaman olmus. Dunya tatlisi. Bebeklerin ana rahminde kucuk hucrelerden olusmaya baslamasindan itibaren bir mucize zaten. Bir anne olarak icinde bir baska canlinin oldugunu gormek, bilmem ve hissetmeye basladigimiz andan itibaren hayat bir mucize oluyor. Babalar icin de oyle. Dogumdan sonra o minicik ayaklar, eller, tirnaklara bakip neresinden tutacagimizi bilemedigimiz minik beden. Sonra 2.5 yasindaki oglumun ayaklarina bakiyorum. Ne zaman buyudu bu ayaklar? Hayatimizin bebislerimizin dogumundan sonra geri kalani, dediginiz gibi, baskalarina eften puften gelebilecek seyleri agzimiz acik hayran hayran seyretmekle ve (konusmaya baslayinca) dinlemekle geciyor.

 2. :))Banyo zamanlarımızı hatırladım, ilk banyo hele, iki mühendis olmak hiç yardımcı olmadı bize:) Nasıl yapılacağını bilemeden, panik ve telaş zamanlarımız..
  Nice mucizelere tanık olup bol bol şaşırmanı dileğiyle..

 3. Öok güzel heyecanlar biliyorum..
  Bizler de yaşadık halen de yaşıyoruz…

  Biraz önce de bizimki ben ellerimi şarkıyla beraber çırparken beni taklit etti ve ellerini çırpmaya başladı..

  Bir düşün artık beni ;)

  İyi yıllar şimdiden..

 4. Zeynep tam bir şeker kız olmuş. Flickr’daki resimlerinize baktım ve bir kız doğurasım geldi.
  Gözümüzün önünde bir canlı büyüyor, gelişiyor ve tüm bunlara şahit oluyoruz. Bu nasıl güzel bir mucize değil mi?!

 5. zeynep nerelerdesiinn??? zeynep’in babasi bekliyoruz yeni haberleri…cok sirin flickr resimleri masallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑