Kızımızla İlk Kamp

Kızımız hamileyken bir iki sefer kamp yapmış ancak geçen yaz sadece günübirlik bir denememiz olmuş, ancak kendisinin ufacıklığından dolayı muvaffak olamamıştık. (Hatta bus‘ımızın bagajında keklere sinek gelmesin dieye örtülen “kek cibinliği”nin içinde bir iki fotoğrafı olmuştu kendisinin. (Gecen ay da aynı yerde, yeşillikler içinde bu sefer çok da keyifli bir gün geçirdik o da ayrı…)

Getiğimiz haftasonu -sonunda- sezonu açtık ve iki bus kamp yapma amaçlı Ağva’ya gittik. Genelde şile Karyat‘a gidiyor olsak da açıkçası imkanların fazlalığı, denize yakınlığı, havuz ve duş imkanları vb. (ve elbette ki manzarası) sebebiyle Ağva Woodyville‘i (Akkaya Camping diye de bilinir) tercih ettik.

Tercihimizin doğruluğunu da gördük. Bebekli (veya çocuklu) ekipler için son derece mantıklı…
– Temizlikl, hijyen, yertemiz tuvalet, soyunma kabinleri ve duşlar
– Çocuk havuzu
– Bol çim alan
– Bir önceki gidişimizde (2 yıl olmuştu) olmayan -belki de dikkatimi çekmemiştir- çocuk parkı ve salıncaklar
– Hiçbir rahatsızlık vermeyen evcil köpekler
– Temiz kumsal
– Küçük çocuklu ailelerin tercih etmesi sebebiyle etrafta bol bol akran…
– İstanbul’a yaklaşık 60dk uzaklık. (Ataşehir’den ölçülmüştür)

Gelelim mutlaka dikkat edilmesi gereken bir iki noktaya…
– Yaklaşık 12,5 aylık bişr velediniz varsa emeklemek ve yürümek arasında bir yerdedir kendisi muhtemelen. Pusetinde oturmamak için herşeyi yapmaktadır ancak kumsal ve çimenlikte de başı boş bırakılamaz. Gerektiğinde brakabilmek için yanımızda park yatak götürdük ki içine oyuncaklarıyla birlikte bırakışdığında 20-30dk kendi kendine takılabildi kızımız. (Çok önemli bir vakit) Bizim park yatağımız olmadığından San‘ınkini ödünç aldık. (Teşekkür ederiz)
– Sivrisineklere karşı bir çözüm… MUTLAKA… Yalnız burada dikkat edilmesi gereken konu, doğru çözümün bulunması… Biz, bu hafta sonu bulamadık. Pazar sabahı uyandığımızda yaklaşık 10-12 sinek ısırığı vardı Zeynep’in vücudunda. (Ciddi bir kısmı yüzünde ve kollarında) Geceleyin açıkta kalan yerlerine Chicco’nun bitkisel sinek kovucusundan sürmüş; tüm gece karavan’ın içinde Raid’in likid sinek kovarını elektriğe takılı olarak tutmuştuk. (Olmadı olamadı…) Kamp sonrası mahalle eczacımızdan aldığımız bilgi (kendisinin de 18 aylık oğlu olduğu için pek güveniyoruz önerilerine) bitkisel sinek kovucuların hiçbir işe yaramadığı; piyasda satılan OFF‘un bebeklerde de yüz hariç her yerde kullanılabileceği oldu.

Öte yandan diğer bir özleştiri de Cumartesi gecesi kampta bastıran yağmur sebebiyle yağmurdan kaçan sineklerin de ilaçlara rağmen içeri doluştuğu, sonra da çıkacak delik bulamadıklarından (sineklik ve teller sebebiyle) içerde de ya herru ya merru deyip saldırıya geçtikleri. (Bir de sanıyorum bitkisel olsun olmasın sinek kovucu sprey, süt ve losyonların vücuda sürükdükten sonra etkisini gece boyu sürdürmedikleri gerçeği var. Bir dahaki kampta gece kalkıp tazeleme yapılacak)

Bu yazı oldukça uzun olduğundan; diğer bir iki konu ayrıca yazılacak artık… ;)

0 Comments

 1. Merhaba,
  Bende 12,5 aylik kizim icin cok guwenerek aldigim Chicco’nun sinek kowucusunu kullandim kullaniyorum.Ama werdiginiz bilgi sonrasi hemen bir Off edinecegim.
  Gerci Chicco ‘yu tatilimizde kullandik,dis mekanda hala kullaniyoruz we bi wak’a ile karsilasmadik belki de botruler yoktu sansimiza ama isi sansa birakmamak lasim…
  Tesekkurler bilgi icin.

 2. Özgür

  30 Tem 2008 at 14:03

  Selam; Chicco’nun kaleme benzer sinek kovucusunu kullandık biz. Ancak akşamüstü 18.30 sularından ertesi sabaha kadar uyudu nerdeyse Zeynep. Sinek kovucunun o kadar tesiri olmasa gerek…

 3. Selamlar,

  Sinek kovucularla ilgili ufak bir katkı yapmak istedim.

  DEET: N,N-Diethyl-3-methylbenzamide ya da Diethyltoluamide olarak da bilinen bu madde böcek ya da sinek kovucu olarak kullanılır ve bu amaçla hazırlanmış olan aerosol ya da solüsyonların içinde bulunur. Kullanımının çocuklarda güvenli olup olmadığı tartışmalıdır. Öocuklarda yüksek miktarlarda uygulandığında zehirlenmelere yol açabilmektedir. Muköz membranlara, yara üstüne, göz yakınına ya da derinin kıvrım noktalarına uygulanmaması gereklidir.

  Picaridin: Avrupa ve Avustralya’da 1998’den beri kullanımda olan bir bileşiktir. Kullanımıyla ilgili olarak çok fazla veri yok ancak ciddi zehirlenmelere neden olmadığını biliyoruz.

  Oil of lemon, eucalyptus (p-menthane 3,8-diol): Bunlar da sivrisinek kovucu olarak kullanılan limon ve okaliptus yağları. Elimizdeki kaynaklarda deri üstüne sürülerek kullanımlarına dair veri bulunmamakta.

 4. Sözümü geri alıyorum …Biz oğlumuza Chicco’yu kullandığımızda daha kısa süreler içindi..Muhtemelen etkisi azalmıştır gece boyu…Kokusu da fena gelmişti bana insanın tekrar tekrar süresi gelmiyor…
  Bu arada kıskanmamak elde değil, oğlum Ada akşam altıdan sabaha kadar uyusa ne güzel olurdu…

 5. Sivrisinekler konusunda bir öneri de benden… Bebek bantları varmış eczanelerde. Sanırım bu daha güvenli bir yöntem.
  Saygılar.

 6. Sevgili Ozgur, kesinlikle bebeklere deriye surmeli ilaclari guvenilir bulmuyoruz. Tavsiye etmem. O sivi raidler cok basarili. Ama karavanda fise kapin acikken yani yatmadan en az 2 saat once takmalisin. Icerde uyurken de kapat. Goreceksin icerde hic sinek olmayacak. Tekrar ediyorum uyurken bile raidin ilacini cocuklarin nefsetmesini saglikli bulmuyorum.
  Sevgiler

 7. Baba olmak blogunu çok sevdim…
  Konunuzla ilgili,ben bekarım Allah nasip ederse bir oğlum olmasını çok isterim ileride ben de o zaman bu tarz bir blog açarım herhalde :)
  Sevgi ve selamlar benden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑