Montessori İlkokulu: Neden Olmasın?

Bu blogun takipçileri biliyorlardır, mevcut eğitim sisteminden memnun olamayan bir grup veli, hayallerindeki gibi bir ana okulu ve okul öncesi eğitimini bulamamaktan musdarip, kolları sıvayıp bir okul kurdular. Başta kimse inanmazken çok kısa süre içinde standartların çok üstünde bir okula imza attılar.

Neden mi böyle başladım… Çünkü biraz nostalji modundaydım bu hafta. Neredeyse iki yıl aradan sonra “Ekibi bu sefer de ilkokul için topluyoruz!” çağrısıyla 10-12 kişilik ev toplantılarına başlayınca ister istemez iki yıl öncesine gidiş gelişler yaşamaya başladım.

2010 yılının mayıs ayında aldığım bir maille veli inisiyatifi bir montessori ana okulu kurmak için toplanan “hayalperest” insanlarla tanışmıştık. Beni bulmalarının sebebi ise bu siteyi, bu blogu, Babaolmak.com’u takip ediyor olmalarıydı. “Sen de belli ki bizim kafadansın”a gelmişti durum. İlk toplantıya gidip de insanlarla tanıştığımızda ve konuyu dinlediğimizde, Montessori neymiş yetkin bir ağızdan dinlediğimizde “Biz varız” demiştik….

Haziran 2010’da dahil olduğumuz o çekirdek kadro ve mail grubundaki yüzlerce yazışma, onlarca toplantı binlerce saat emekten sonra pek çok kişinin inanamadığı bir şekilde 5 ay sonra, Ekim 2010’da yaklaşık 30 öğrencinin olduğu, 30 ailenin katıldığı okulumuz eğitime başladı. Bu sürede fizibiliteler yapıldı, binalar gezildi, sponsorlarla görüşüldü, eş dost akraba arkadaş herkes harekete geçirildi. Eksik malzemeler evleerden tamamlandı, öğretmen görüşmeleri, materyal ithalatı, bulunan binanın tamiratı gibi yazması kolay yüzlerce kalem işle uğraşıldı. (Arada Montessori Derneği kuruldu, iktisadi işletmesi kuruldu) Geceler boyu hatta sabahlara kadar ateşli tartışmalar yaşandı, hesap kitap yapıldı… Sonunda 5 ay gibi kısa bir sürede hayaller gerçek oldu.

Şu anda halen 28 çocuk, 1,5 yıldır Küçük Kara Balık Çocuk Evi’ne devam ediyorlar. Bu çocukların ailelerinin ise sanıyorum (kendimden yola çıkarak) bir gün bile gözleri arkada kalmıyor, eğitim kalitesi hakkında bir an bile herhangi bir tereddüt yaşamıyorlar.

Bir süredir okulun günlük operasyonları, günlük meseleleri yüzünden en başta konulan hedefler arasında olan “ilk okul kurmak” konusuna dönüp bakılamazken çocuklar büyüyüp de ilk okul yaşları gelince, eğitim sistemiyle ilgili gündem hızlanıp da bir takım 4+4+4 gibi değişiklikler söz konusu olunca Küçük Kara Balık’ların velileri yeniden harekete geçti.

“Daha önce elimizde hiçbir şey yokken kapı kapı gezip yabancı okulların fotoğraflarını göstererek yola başlayıp bu okulu kurduk. Artık elimizde kendi okulumuzun hikayesi, fotoğrafları var. Aynı şeyi neden bir kere daha beceremeyelim ki?” gibi bir motivasyonla geçtiğimiz hafta uzun bir toplantı yaptık ve bir yol haritası hazırladık kendimize.

Alternatif eğitim kanallarına bu kadar ihtiyaç varken… Söz konusu çocuklarımızın eğitimi, onların gelecekleri söz konusuyken… Ne kaybederiz ki? Vakit mi?

Kazanacağımız şey bı kadar büyükken, denemeye değmez mi…

Ya yine becerirsek?

0 Comments

 1. Toplanti notlarini bekliyorum heyecanla:)

 2. yagizlahayat

  05 Mar 2012 at 09:41

  Eminim başarırsınız. İstanbul'da yaşıyor olsaydık aranıza katılmayı çok isterdim.

 3. Harika bir haber bu! Eminim aynı hızla yine güzel bir sonuç alınacaktır. İzmir'de kızımın gideceği ilkokulu seçme aşamasında yaşadığım sıkıntıya bir de kıskançlık eklendi, iyi mi? :)) Başarılar dilerim :)

 4. Avrupa yakasindada bir okul acmayi dusunurmusunuz ben cok istiyorum gondermek ama uzak geliyor okulunuz

 5. burcu nur doğan

  05 Mar 2012 at 23:01

  Bn aranıza katılmayı çok isterim.

 6. miniklerinannesi

  16 Mar 2012 at 15:22

  Çok güzel bir haber. Başarı ile sonuçlanmasını dileğiyle…

 7. MONTESSORİ ARIYORUM

  22 Mar 2012 at 14:48

  ben çocuğunu anaokulunda montessori eğitimi veren bir okula gönderebilen şanslı annelerdenim… aynı sistemi kullanan bir ilkokul arayışı ile interneti kurcalarken bu sayfayı buldum. Benim oğlum şu an 1. sınıfta, seneye 2 sınıfta verebileceğim bir montessori ilkokulu var mı? yardımcı olabilir misiniz?

 8. Serkan Durmuşoğlu

  23 Mar 2012 at 13:22

  Merhaba,
  Avrupa Yakasında bu eğitimi veren Maslak Işık Anaokulu var, Oğlum devam ediyor. Yaşlar karmaç 2 sınıf bu yöntemle eğitimlerine devam ediyor. Gerekli bütün materyaller mevcut ve başlarında Bu konuda deneyimli yabancı bir öğretmen de var. İlgililer oray da bakabilir.

  İlkokul, ise eminim çok başarılı olur. Bol Şans,
  Serkan

 9. Merhaba,

  Biz de esimle Montessori egitimine cok inanan fakat 3 yasindaki oglumuzu gonderecek bir montessori okulu bulamamis olan bir aileyiz. Ben kendimce internetten bazı arastırmalar yapıp zaman zaman evde uygulamaya calısıyorum. Bu arada Montessori Foundation uyesiyim ve esimle birlikte sizinle aynı hayali paylasiyoruz. Siz ne sanslisiniz ki bunu gerceklestirecek yol arkadaslari bulmussunuz. Ben de Ist'da bir anaokulu acabilme hayaliyle yurtdisindan online course alıyorum. Bu hayali nasil gerceklestirdiginize dair siz ve yol arkadaslarinizla tanışmak cok isterim.

 10. bu harika montessori sistemi , bu körelmiş geleneksel eğitim sistemi içinde kızımın geleceği açısından bizim tek umudumuz oldu. .. montessori anaokulundan sonra ilk okul için kara kara düşünürken böyle sevindirici bir haber çok iyi geldi. darısı ortaokul , lise ve hatta üniversiteye …

 11. Merhabalar benim oğlum da ilkokul 3gidiyor ve montesseri eğitimi veren bir ilkokul aramıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim Avcılar/İstanbul da oturuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑