Houston! We have a problem!

Her ne kadar biz uzun süre kabul etmemiş olsak da kızımız kilo almıyor yahu! (Paniğe gerek yok, artık alıyor) Ama bakın neler oldu…

Daha önce de yazmıştım, hastaneden çıkış kilosu ilk beş günde gayet güzel artınca 17.gün gittiğimiz ilk doktor kontrolümüze kadar son derece rahat anne-babayı oynayarak, geceleriş mışıl mışıl uyuyan veledimizi uyandırmadığımızdan (Hastanedeki doktorun demesiyle) kızımız ilk doktor kontrolünde oldukça zayıf çıkmıştı. (Sağlıklı ve zayıf diyelim) Ondan sonraki haftalarda haftada bir tartı kontolllerinde ise kilo alsa da normal aralık içinde ama ortalamanın çok altındaydı) Doğumu yaptıran doktorumuz kızıızn inceliğinden, hareketliliğinden ve güçlü kaslarından çok memnun kalıp “unique” bir bebeğiniz var… Süper.. Vallahi süper… gibi yorumlar yapıp “Öyle çok kilolu güzel olmuyor zaten, hantallaşıyorlar, böyle “gayet fit” bence çok iyi” gibi yorumlar yapmış olsa da çocuk doktorumuz buna pek tahammül etmedi, edemedi. (Diğer doktora değil, zayıflık haline)

Bir önceki hafta, anne sütünün yanı sıra günde bir sefer de mama vermeye başladık biz de. Nutricia’dan “Nutrilon 1” Gayet keyifli de oldu benim açımdan, çünkü günlük bir sefer olan mama töreni haliyle “Baba”nın olacaktı. Öyle de oldu… Dolayısıyla kızımız her seferinde annesinin suratını (daha çok alnını ve saçlarını) izlerken artık babasının alnını ve saçlarını da izleyebilecekti.

Günde bir öğün de olsa mamanın en önemli etkisi kızımızın ultra primasından yayılan inanılmaz koku oldu. (Gerçeklerle tanıştık böylece) Bu kadar sevimli, güzel, hadi bunları geçtim, bu kadar ufak tefek bir organizmadan böylesi bir kokunun çıkması, böyle bir yaratığın bir kadının içinde büyüyüp dışarı çıkmasına benzer bir mucize sanıyorum…  :) (Ama kesinlikle alışılıyor, hatta hoşunuza bile gidiyor)

Ve fakat gel gör ki bir haftanın sonunda kızımız hala istendiği miktarda kilo alamamıştı. Hepi topu 100gr artmıştı. (Milletin bebeği 4 kilo, 5 kilo doğuyor, bizim böcek 6 hafta sonunda ittire ittire 3,5 kilo oldu) (Bu kadar rahat ve keyifli anlattığıma bakmayın, ilk anda -özellikle annede- ciddi bir depresyon ve moral bozukluğu sebebi tüm bunlar ki aslında ayrıca detaylı olarak yazılmalı.) Bu kilo almama durumu sonunda doktorumuz zaten duruma el koyup “Yettini ülen, anne sütü de anne sütü diye tutturdunuz, çabaladınız ettiniz, sesimizi çıkarmadık ama bizim de bi sabrımız var, başlarım sizin “Nolur anne sütü verelim” takıntınızdan” diyerek (Tam olarak bu kelimeleri kullanmasa da) Her öğün mama verilmesini rica etti. (Tam olarak rica sayılmaz) Son durumda her öğün 15 dakika sağ 15 dakika sol meme ardından 90ml mama. (90ml mama dediğime bakmayın, 90ml suya mama; 90 su + 3 ölçek mama 105ml civarı yapıyor) Mamanın tamamını zorlamıyoruz elbet içtiği kadarını içsin dendi. Dolayısıyla bazı öğünlerde ciddi miktarda anne sütü çekiştiren kızımzı anne sütü sonrası 30-90ml kadar mama indiriyor mideye… Bakalım bu haftanın sonunda göreceğiz ne kadar şiştiğini. (Bana kalırsa yavaşyan gıdısı çıkmaya, kollar ve bacaklar dolmaya başladı)

Bu esnada buzlukta yedeklediğimiz anne sütlerinden de veriyoruz bazı öğünlerde, o öğünlerde annemiz de süt sağıyor. Sağma sonucu hem süt artıyor hem de stoktaki sütleri “tzelemiş” oluyoruz. Azalan (veya azaldığı düşünülen) anne sütünün arttırılması için bir takım yöntemler de bir dahaki sefere artık. ;) 

0 Comments

 1. Aynı sorunları biz de yaşadık. Toprak 38. haftada 2950 ve 48 cm olarak doğdu. Hastane çıkışımızda 2650 ‘ ye düştü. Sarılık değeri 18.1 oldu ve 2600′ e düştü. Benim sütüm inanılmaz azdı, ne yaptıysak arttıramadık ( ısırgan hapı, bitkisel çaylar, omega 3 hapı, elevit, soğan, bulgur, komposto, et suyuna çorbalar) , bol bol su ama olmadı olmadı.
  Dr mamaya inanılmaz karşı idi, çocuk ağlıyor ağlıyor, kilo git gide düşüyor hala bize anne sütü…
  O dr’ u bıraktık ( isim vermiyim ama kariyeri zirvede birisi) , Anadolu yakasında başka bir dr’a başladık, Toprak mama almak zorunda idi, günde 20,30 cc anca sütüm geiyor. 30 cc ile başladık sonra 60, şimdi önce meme sonra 90 cc mama bazen 100 cc de içiyor.
  Oğlumuz bu beslenme programı ile 4500 kiloya yaklaştı boyu da 55 cm oldu.

  Karnı doyduğu için huzurlu, artık aç kaldığı için çıldırmıyor. Süratli bir şekilde açığı kapattık.

  Biberon davası da ayrı bir konudur. ֖nce kaşık diye ısrar ettiler 4 günlük bebeğe, sonra minik kadehler verdiler. Her mama vermeye çalıştığımızda boğalacak korkusu ile ödümüz kopuyordu ve yarısı içeri yarısı dışarı…
  Birgün ee yeter be bu işkence dedik ve verdik biberonu çocuk rahatladı. Meme de alıyor, biberon da alıyor, kaşık da alıyor.
  Mamamız önce Preaptamil milupa idi ama çok kustuğu için değiştirdik ve dr tavsiyesi ile Similac veriyoruz. Müthiş yaradı, kıvamlı ve güçlü bir mama.

  Ben sütüm az olduğu için ilk zamanlar çok strese girdim ve üzüldüm.
  Toprağın dr’u beni çok rahatlattı, çocuk aç kalıcak değil ya dedi, hangi devirde yaşıyoruz herşeyin çözümü var. Yettiği kadar meme sonra mama.

  İnsanlarla konuştukça bir damla bile anne sütü alamayan arkadaşlarımız olduğunu fark ettik, şimdi maşallahları var .

  Hiç üzülmeyin , kilolu bebek zaten sağlıklı değil, fıstık gibi olsun yeter. Bizim hikayemiz böyle umarım biraz yüreğinize su serper.

 2. orhan saygideger

  04 Eyl 2007 at 23:43

  Houston! We have a problem!

  unique” bir bebeğiniz var…
  Süper.. Vallahi süper
  böyle “gayet fit

  I have read your comment in web site recently and I am really surprized to read your comments about your unique baby with your using words inforeign language. It is such an interesting mixture of Turkish with English expresion, which reminded me of my old times when I was teaching at Department of Economics of ODTU. I used to have student around me speaking some funny mixture of these two languages, Turkish and broken English. Yet these very students used to boast of being very nationalistic feelings with socialistic ideals together with little bit of nationalistic taste. It is rather sad to observe our own very own nationalistic youths!!! have such great admiration about a foreign language. I have difficulties in understanding as to whether this attitude could just be attributed to your being master of a foreign language or just expression of your obnoxious behaviour. Believe me I have been to many in countries including those in europe and the USA. but seldomly notice anybody inserting a funny foreign word into their own very unique and beautiful language. It seems that we are really loosing our identity and self esteem when we need to hold them jealously. Yet our language is the mere expression of our very own existence and we are degrading it with the very help of our own youth that we used to proud of having them once upon a time!!!!
  ”

 3. Doğan Atik

  03 Mar 2009 at 14:19

  Aynı problem farklı şekilde bizim oğlumuz Deha’da yaşandı. 2700, 48 cm doğdu. Elbette bir avuç çi kadar çocuk ciddi panik oldu başlangıçta. Birde çok ilgili !! doktorumuzun sağlıklı dediği çocukta irar yolu enfeksiyonu çıkı. Sarılık ta cabası.

  Bu dönemde anne sütüne destek oşlarak pre aptamil kullandık. Valla kısa sürede bacaklar boğum boğum bir tosuncuk oluverdi. şimdiki doktorumuzda kilonun fazla olmasının iyi bile olduğunu söyleyince biz de bir gaz gittik.

  Aslında Deha öyle anormal yiyen bir çoocuk ta değil. 6 aylık oldu ama hala 60-90 cc içiyor çoğunlukla. Ama bir kocaman elmayı ve yarım muzu birkerede hüpletiveriyor. Fakat genelde Max. 2 saatte bir yiyor ve asla zorlamıyoruz sadece talep ettiğinde veriyoruz. Tabi kahvaltı diğer ek gıda öğünlerini belli bir saat standardıbna oturttuk.

  Merak etmeyin kızınız kısa sürede toplar hele az ama sık yeme alışkanlığı gelişirse(allah kolaylık versin geceleri tabii) bizimki öyle oldu. şu anda kendi yaş gurubunun en üst sınırında boy ve kilo olarak. Biz hala aptamil’in devam ürünlerini kullanmaya devam ediyoruz. Artık yavaş yavaş 120 cc ye geçmeye başladık. ֖zellikle pre aptamil çok hızlı kilo aldırıyor.

  Rahat olun yani yeterki keyfi yerinde olsun. O zaman iştahıda yerinde oluyor. Dediğim gibi biz sadece istediği zaman istediği kadar veriyoruz. Öok mama döktük ama Allah’a şükür sağlıklı bir yaramazımız var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 Baba Olmak

Theme by Anders NorenUp ↑